Boris Džonson dobio kritike, jer je prozvao poslanike za "predaju" i "sabotažu"

Premijer kritikovan jer je tokom debate izjavio da poslanici sabotiraju Bregzit.

 

Boris Džonson
EPA
Boris Džonson kritikovan zbog govora

 

Poslanici britanskog parlamenta uzvratili su „udarac" Borisu Džonsonu, zbog „opasnih reči" koje je izgovorio tokom rasprave o Bregzitu.

Premijer je u sredu optužio poslanike da sabotiraju Bregzit, rekavši da su se predali.

Njegovi komentari su naveli jednu poslanicu Laburističke partije da ga upozori da obuzda nasilne komentare, jer takve reči zvuče kao „pretnje smrću poslanicima".

Džonson je odbrusio da ne govori koještarije.

Politička urednica BBC-ja Lora Kinsberg je opisala izuzetno žučnu raspravu kao jednu od najbrutalnijih kojoj je prisustvovala, Rasprava je usledila dan nakon što je Vrhovni sud doneo odluku da je suspenzija parlamenta, koju je proglasio Džonson, nezakonita.

Premijer je rekao da je sud „pogrešno intepretirao političko pitanje u vreme velikih nacionalnih kontroverzi".

Takođe je pozvao opozicione stranke da glasaju o nepoverenju ili da podrže opšte izbore i suoče se sa „danom obračuna" sa biračima.

Tokom rasprave, premijera su poslanici opozicije često prekidali jer je koristio reč „predaja" kako bi opisao zakon donet početkom meseca koji blokira dogovor oko Bregzita 31. oktobra.

Pokazujući na spomen-ploču u parlamentarnoj sali, postavljenu u znak sećanja na poslanicu laburista Džo Koks ubijenu nekoliko dana pre referenduma o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije 2016. godine, Pola Šerif iz Laburističke partije je rekla da političari na vlasti ne smeju da koriste takav rečnik o zakonima koji im se ne dopadaju.

„Mnogi od nas su izloženi pretnjama smrću svakog dana i ovde stojimo pod štitom naše preminule prijateljice", rekla je Pola.

„Često se citiraju reči, zakon o predaji, izdaja, izdajnik i meni je toga dosta. Moramo da povedemo računa o našem jeziku, a posebno premijer", dodala je.

Premijer je u odbranu rekao da nikad nije čuo „toliko koještarija u svom životu".

Trejsi Brabin, izabrana za poslanicu, nakon ubistva Džo Koks, takođe je pozvala premijera da povede računa o tome što govori, jer „samo tako će se svi osećati sigurno kada idu na posao".

Džonson je odgovorio da je najbolji način da se oda počast ubijenoj poslanici je da se Bregzit završi.

Suprug Džo Koks, Brendan, kasnije je napisao na Tviteru da mu je žao da se njeno ime koristi na ovakav način.


Velika neverica

Analiza Lore Kinsberg

Politička urednica BBC-ja

„Nisam siguran da možemo da pogledamo narod u oči i kažemo da je ovo bio dobar dan".

Ovako je jedan poslanik Konzervativne partije opisao scene u protekla 24 sata.

Gorak ukus u ustima je uobičajen osećaj ovih dana, a mnogi poslanici su ostali u neverici kada je Džonson rekao da laburisti govore „koještarije".

Zatim je rekao da je ukoliko žele da odaju počast ubijenoj poslanici, moraju da dovrše proces oko Bregzita.

Zato ne čudi da su se laburisti žustro usprotivili, a mnogi drugi ostali u čudu.


Džeremi Korbin. lider laburista, rekao je da se jezik premijera ne razlikuje od onog koji koristi desnice. Njegova koleginica, liberalka Džo Svinson rekla da je su komentari Borisa Džonsona „sramotni".

Takođe je rekla da je tog dana prijavila policiji da neko preti njenom detetu.

Bivša ministarka Amber Rud, koja je napustila vladu i Konzervativnu partiju zbog Džonsona, rekla je da su njegovi komentari „nepošteni i opasni".

Bivši ministar Stiven Krab rekao je za BBC Njuznajt da je šokiran kako je premijer govorio o Džo Koks.

Ministarka kulture Niki Morgan napisala je na Tviteru da je Džonson svestan pretnji koje poslanici dobijaju.

„U trenutku jakih emocija svi moramo da povedemo računa o tome šta i kako govorimo", rekla je Morgan.

Nastavak Bregzita

Tokom rasprave, opozicione stranke su jasno stavile do znanja da neće pristati na izbore dok ne budu sigurni da će pretnja izslaska iz EU bez dogovora 31. oktobra biti isključena.

Na pitanje laburiste Iana Murija da li će biti produženja roka za Bregzit, ukoliko se dogovor ne postigne, Džonson je rekao da neće.

Poslanici su usvojili nacrt zakona kojim se od premijera traži produženje ukoliko ne uspe da postigne novi sporazum o izlasku pre 19. oktobra.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.