Vanredni izbori na Kosovu: Biraju se novi poslanici Skupštine

Na biralištima se glasa za budućih 120 poslanika Skupštine Kosova, od kojih 10 zagarantovanih pripada srpskoj, a 10 drugim manjinskim zajednicama.
Glasanje u Gračanici
BBC
Glasanje u Gračanici

Gotovo dva miliona građana Kosova na vanrednim parlamentarnim izborima odlučuje o budućem sastavu Skupštine Kosova.

Na 2547 glasačkih mesta, glasa se od 7 do 19 časova.

Birači se opredeljuju za jednu od 25 izbornih lista kojima je potrebno najmanje pet odsto glasova za ulazak u parlament.

Glasači imaju i mogućnost zaokruživanja pet kandidata sa odabrane liste u sistemu takozvanog preferencijalnog glasanja, čime bi mogli dodatno da utiču na izbor poslanika.

Od ukupno 120 poslaničkih mesta, albanske partije takmiče se za sto mandata, deset je rezervisano za srpsku zajednicu, a deset za ostale zajednice koje žive na Kosovu - četiri za Rome, Aškalije i Egipćane, tri za Bošnjake, dva za Turke i jedan za Gorance.

Glasanje u Gračanici
BBC
Glasanje u Gračanici

Na biračkom spisku je oko 117 hiljada glasača srpske nacionalnosti.

Na sajtu CIK-a navodi se da je glasanje moguće sa kosovskom ličnom kartom, vozačkom dozvolom ili pasošem, kao i sa važećom putnom ispravom - bez dodatnog preciziranja zemlje koja ih izdaje.

Prijavljeni za glasanje putem pošte mogli su to da učine do dva dana pred izbore.

Predsednik Kosova Hašim Tači raspustio je parlament i za 6. oktobar zakazao vanredne parlamentarne izbore nakon što je prethodna vlada Ramuša Haradinaja pala kada je premijer podneo ostavku zbog poziva Specijalnog suda za zločine na Kosovu.

Biće to ukupno sedmi parlamentarni izbori na Kosovu posle okončanja ratnih sukoba 1999. godine.


Jedanaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo više od 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 116 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.