Saudijska Arabija: Nevenčani parovi od sada mogu da zajedno iznajmljuju hotelske sobe

Nove mere su deo novog viznog režima koji za cilj ima da zemlju učini privlačnijom turistima.
A Saudi man walks past renovated buildings at the historic city of Diriyah
Reuters
Saudijska Arabija želi da smekša svoj imidž u očima turista.

Nevenčani parovi će moći da zajedno iznajmljuju hotelske sobe u Saudijskoj Arabiji, u okviru novog viznog režima koji je najavila religiozno konzervativna kraljevina.

Ženama će takođe biti dozvoljeno da odsedaju same.

Do sada su parovi morali da dokazuju da su u braku pre ulaska u hotelske sobe.

Ovaj potez vlade se dešava usled pokušaja Saudijske Arabije da proširi svoju turističku industriju.

Šta sve donose promene?

Parovi su do sada morali da prilažu dokumenta kojim dokazuju da su u braku, ali su ova pravila promenjena za strance.

„Svi državljani Saudijske Arabije moraju da pokažu porodična dokumenta ili dokaz o srodstvu pri prijavljivanju u hotel", saopšteno je iz Saudijske komisije za turizam i nacionalno nasleđe.

„Ovo nije obavezno za strane turiste. Sve žene, uključujući i Saudijke, mogu da rezervišu sobu i da odsednu u hotelu same, uz pokazivanje ličnih dokumenata pri ulasku.

Nova pravila o vizama nalažu da žene turisti nisu u obavezi da u potpunosti budu pokrivene, ali se od njih i dalje očekuje da budu skromno obučene.

Alkohol ostaje zabranjen.

Šta stoji iza promena?

Sa dugom reputacijom jedne od najstrožih zemalja na svetu, Saudijska Arabija pokušava da smekša svoj imidž u očima stranih turista i investitora.

Princ Muhamed bin Salman je nedavno uveo velike promene u izrazito konzervativnom kraljevstvu.

One obuhvataju i kraj zabrane ženama da voze automobil, kao i dozvolu ženama da putuju u inostranstvo bez dozvole muškog staratelja.

Ali ove izmene su ostale u senci usled veoma kontroverznih problema, uključujući i ubistvo novinara Džamala Kašogija.

Sajmon Kalder, zamenik urednika iz oblasti putovanja časopisa Independent, rekao je da će manje rigorozan pravilnik o vizama verovatno povećati broj turista koji posećuju kraljevstvo.

„Drastično pojednostavljivanje birokratije za dobijanje vize bi trebalo da dovede do momentalnog porasta broja posetilaca - u početku. Pretpostavljam, onih koji su zainteresovani za arapski svet i njegovo nasleđe", rekao je on za BBC.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • vJernik

    06.10.2019 23:31
    Kada prestane upotreba nafte prodavace zene na noc.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto su u Kašmiru izbili neredi

Himalajski region koji je više od sedam decenija tačka sukoba Indije i Pakistana više od sedam decenija ponovo je u žiži interesovanja svetske javnosti. Od indijske podele i stvaranja Pakistana 1947. godine, nuklearno naoružani susedi su vodili dva rata oko teritorije sa većinskim muslimanskim stanovništvom, na koju oba polažu pravo u potpunosti, ali ga kontrolišu delimično. Region, kojim delimično upravlja i Kina, jedna je od najmilitarizovanijih zona na svetu.