Trojici naučnika Nobelova nagrada za fiziku za kosmička otkrića

Oni će podeliti novčanu nagradu od devet miliona švedskih kruna, odnosno oko 830.000 evra.
Džejms Pibls, Majkl Mejor i Didijer Keloz
BBC
Ovo su dobitnici ovogodišnje nagrade

Džejms Pibls, Majkl Mejor i Didije Keloz dobili su Nobelovu nagradu za fiziku za „revolucionarno" otkriće o univerzumu.

Nagradu su dobili za rad o evoluciji univerzuma i otkriće udaljene planete koja se kreće oko zvezde poput Sunca 1995. godine.

Oni će podeliti novčanu nagradu od devet miliona švedskih kruna, odnosno oko 830.000 evra.

Džejms Pibls, sa Univerziteta Prinston u Nju Džersiju, nagrađen je za doprinos u razumevanju evolucije univerzuma i mesta Zemlje u kosmosu.

On je sa dvojicom kolega predvideo postojanje kosmičkog mikrotalasnog pozadinskog zračenja, takozvanog naknadnog sjaja Velikog praska.

Na pitanje šta smatra najvažnijim doprinosom rekao je da mu je „teško da to kaže", dodajući da je reč o zajedničkom radu.

„To je životno delo", rekao je na konferenciji u Stokholmu.

Majkl Mejer i Didije Keloz nagrađeni su za otkriće 51 Pegasi b, gasovitog džina koji kruži oko zvezde udaljene 50 svetlosnih godina.

To je bila prva egzoplaneta pronađena oko zvezde glavnog niza. To su zvezde koje spajaju atome vodonika da bi u svojim jezgrama formirali atome helijuma. To je najbrojnija vrsta zvezda u univerzumu, a takvo je i naše Sunce.

Majkl Moloni, izvršni direktor Američkog instituta za fiziku kaže: „Njihov revolucionarni rad u otkrivanju suštinske prirode univerzuma i novih svetova u udaljenim solarnim sistemima otvorio je čitavu novu oblast u istraživanju u kosmologiji i nauci o egzoplanetama.

„Otkriće planete koja se okreće oko zvezde van Sunčevog sistema promenilo je shvatanje našeg mesta u univerzumu koji i dalje ima mnogo misterija i potrebno ih je rešiti."

Pratite Pola na Tviteru.


Raniji dobitnici Nobelove nagrade za fiziku

2018. - Dona Strikland, Artur Aškin i Žerar Muru za otkriće u oblasti laserske fizike.

2017. - Rajner Vajs, Kip Torne i Bari Bariš za detekciju gravitacionih talasa.

2016. - Dejvid Taules, Dankan Holdejn i Majkl Kosterlic their work on rare phases of matterza teorijska otkrića tranzicija topoloških faza i topoloških faza materije.

2015. - Takaki Kadžita i Artur Mekdonald su nagrađeni za otkriće oscilacije neutrina koje pokazuju da oni imaju masu.

2014. - Isamu Akasaki, Hiroši Amano i Šudži Nakamura za otkriće prve svetleće diode koja emituje plavu svetlost.

2013. - Fransoa Angler i Piter Higs za formulaciju teorije Higs bozonove čestice.

2012. - Serž Aroš i Dejvid Vajnland za rad sa svetlošću i materijom.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.