Donji dom britanskog parlamenta raspravlja o novom sporazumu o Bregzitu
Poslanici u Donjem domu britanskog parlamenta raspravljaju o sporazumu premijera o Bregzitu.
Premijer na prvom subotnjem zasedanju parlamenta u poslednjih 37 godina pokušava da ubedi zastupnike da podrže sporazum koji je postigao sa Evropskom unijom.
Premijer Džonson je poručio poslanicima „da je sada vreme da se ovo završi", rekavši da bi svako odlaganje posle 31. oktobra bilo „korozivno".
Ali, poslanici će raspravljati i o predlogu koji bi ponovo mogao da odloži Bregzit dok se ne usvoje svi potrebni zakoni u Velikoj Britaniji.
Predsedavajući Donjeg doma parlamenta Džon Berkov prihvatio je amandman po kojem će, ukoliko bude usvojen, premijer pisati Evropskoj uniji do kraja dana i tražiti tromesečno produženje Bregzita.
- Postignut novi dogovor o Bregzitu
- Džonson: Imam plan, a jedina alternativa je Bregzit bez sporazuma
- Boris Džonson - poslanici kritikuju neprimeren rečnik u parlamentu
Iz Dauning strita je zaprećeno da će odložiti glasanje o revidiranom sporazumu ako parlamentarci glasaju za odlaganje Bregzita.
Ako glasanje o novom sporazumu sa EU bude nastavljeno, očekuje se da će rezultat biti vrlo neizvestan, jer bivši saveznici premijera iz Demokrataske unionističke partije Severne Irske i opozicione stranke planiraju da glasaju protiv dogovora premijera.
Lider laburista Džeremi Korbin rekao je da njegovu stranku „niko neće zavesti" kako bi glasala za sporazum koji će Veliku Britaniju ostaviti u još gorem stanju.
U svakom slučaju očekuje se da će najmanje devet zastupnika u parlamentu podržati vladu, dok se premijer nada da će podršku dobiti i i od nekih poslanika Torijevaca koji mu se nisu suportstavili prošlog meseca.
Stiv Bejker, predsednik Evropske istraživačke grupe, grupe Torijevaca, preporučio je svojim članovima da glasaju za sporazum.
Gospodin Džonson je branio odredbe revidiranog sporazuma o povlačenju iz Evropske unije na početku prvog radnog vikenda od invazije na Fokland 1982. godine.
Lečenje razdora
On je pozvao zastupnike da se okupe kako bi započeli „lečenje pukotina u britanskoj politici", rekavši da veruje da je većina poslanika posvećena primeni rezultata referenduma 2016. godine.
Poručio je da bilo koji dalji pregovori ne bi bili svrsishodni i pozvao je protivnike Bregzita da ne „žive u zabludi" da bi svako dalje odlaganje pomoglo Velikoj Britaniji.
„Pretpostavljam da smo postigli najbolje moguće rešenje", rekao je.
„Moram da kažem skupštini, potpuno iskreno, bez obzira na pritiske, to ne može promeniti moj stav da je dalje odlaganje besmisleno, skupo i duboko nagriza poverenje građana."
https://twitter.com/bbclaurak/status/1185483266981322752
https://twitter.com/bbclaurak/status/1185479351804059652
Među amandmanima, koje je predsednik Džon Berkov izabrao da stavi na glasanje, je i onaj kontroverzni koji je izneo bivši Torijevac Sir Oliver Letvin, koji sada deluje kao nezavisni poslanik.
Time bi se odustalo od parlamentarne podrške sporazumu, osim ako poslanici ne donesu zakone koji bi omogućili da sporazuma bude primenjen u zakonodavstvo Velike Britanije.
Ako taj amandaman bude usvojen, on bi naterao premijera da traži dalje odlaganje Bregzita nakon roka koji ističe 31. oktobra.
Politička urednica BBC-ija Laura Kunsberg rekla je da će „direktna posledica " toga biti da uskrati premijeru mogućnost o glasanju o ovom sporazumu.
Izvor iz Dauning strita rekao je da će se odustati od glasanja o sporazumu gospodina Džonsona, rekavši da će tako „čitav dan postati besmislen".
„Glasanje za Letvinov amandman predstavlja glas za odlaganje", rekli su.
„To bi savršeno rezimiralo situaciju u ovom slomljenom parlamentu."
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar