Australija i mediji: Novine zatamnile naslovne strane protestujući protiv „tajnosti"

Najveći medijski rivali ujedinili su se zbog vladine odluke da važne dokumente drži u tajnosti.
Dejli telegraf i Sidnej morning herald zatamnile prve strane
BBC
Australijske najveće novinske kuće - Dejli telegraf i Sidnej morning herald - „cenzurisale" su naslovne strane u ponedeljak

Rivalske novine u Australiji u retkom aktu solidarnosti su na naslovnim stranama objavile „cenzurisane" tekstove u znak protesta protiv ograničenja koje je uvela Vlada.

Novine Njuz korp Australija (News Corp Australia) i Najn (Nine) u ponedeljak su izašle sa oznakom „poverljivo" na naslovnim stranama i tekstovima koji su bili zacrnjeni.

Novinari kažu da su zakoni o državnoj bezbednosti ograničili slobodu medija i stvorili „kulturu tajnosti" u Australiji.

Vlada je saopštila da podržava slobodu štampe, ali da „niko nije iznad zakona".

Mnogi su kritikovali ulazak policije u u Australijsku radiodifuznu korporaciju (ABC), kao i u kuću novinara Njuz korpa Australije u junu.

Medijske organizacije saopštile su tada da su pretresi izvršeni zbog članaka koji su zasnovani na informacijama dobijenim od uzbunjivača. U jednom tekstu detaljno je pisano o ratnim zločinima, dok je tema drugog članka bio navodni pokušaju vladine agencije da špijunira australijske državljane.

Kampanju koalicije Pravo da znamo (Right to Know Coalition) podržalo je i nekoliko TV i radio stanica i sajtova.

Majkl Miler, izvršni predsednik Njuz korp Australije, objavio je na Tviteru fotografiju naslovnih strana novina Australijan (The Australian) i Dejli Telegraf (The Daily Telegraph). On je pozvao građane da pitaju članove Vlade „šta pokušavaju da sakriju."

https://twitter.com/michaelmillerau/status/1186043213011795968


Najveći rival ove korporacije, kompanija Najn koja objavljuje novine Sandej morning herald (Sydney Morning Herald) i Ejdž(The Age), objavila je slične naslovne strane.

https://twitter.com/lisazdavies/status/1186001878561087488


Generalni direktor ABC-a Dejvid Anderson rekao je da „Australiji preti opasnost da postane najtajnija demokratska država na svetu."

U nedelju, australijska Vlada je saopštila da postoji mogućnost da budu podignute optužnice protiv troje novinara čiji rad je istraživan tokom pretresa ranije ove godine.

Premijer Skot Morison rekao je da je sloboda štampe važna za australijsku demokratiju, ali je dodao i da se moraju „pridržavati vladavine zakona".

„To važi za mene, za bilo kog novinara ili bilo koga drugog", rekao je u nedelju.

Rezultati istrage o slobode štampe biće predstavljeni u parlamentu sledeće godine.

Šta medijske organizacije žele?

Učesnici kampanje tvrde da su zakoni o bezbednosti usvajani u poslednje dve decenije ugrozili istraživačko novinarstvo i pravo građana na informacije.

Otkako je prošle godine usvojen novi zakon protiv špijunaže, mediji su lobirali da novinari i uzbunjivači budu izuzeti kako bi mogli da izveštavaju o osetljivim informacijama.

To je jedan od sedam zahteva koji su postavljeni vladi u ponedeljak. Novinari zahtevaju i reforme zakona o slobodi informisanja i kleveti.


Neočekivani saveznici

Džej Sevidž, urednik u Australiji, BBC Njuz

Uglavnom ne očekujete da će šefovi medija u Australiji suzbiti rivalske instinkte - ako ne i povremeno neprijateljstvo - kako bi objavili identične poruke na najvažnijim stranama.

Ali policijski pretresi imali su trenutan efekat na medije u zemlji koji su ujedinili i objavili zajednički odgovor. Neki su ovaj akt jedinstva opisali kao događaj bez presedana.

Iz ovih kompanija su pokušali da odgovore na mogući argument kritičara da brane sopstveni interes, tvrdeći da je otvoreniji nadzor najbolji način da se služi australijskim građanima.

Oni kažu da je Australija slabija od uporedivih demokratija u zaštiti uzbunjivača, kao i da ima nepravedno jake zakone o kleveti koji ograničavaju izveštavanje.

Zajedno ove kompanije imaju značajnu snagu, ali ostaje da se vidi da li će njihovi zahtevi biti ispunjeni.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.