Izbori u Kanadi: Pet stvari koje treba da znate

Da li će Kanađani dati drugu šansu Džastinu Trudou kada izađu na birališta?

 

Džastin Trudo
Getty Images
Džastin Trudo

 

Biračka mesta su se otvorila i Kanađani odlučuju na izborima da li će dati drugu šansu Liberalnoj stranci sadašnjeg premijera Džastina Trudoa.

Kampanja traje već pet nedelja, predstavnici političkih partija se nisu ustezali od napada na političke protivnike.

Sada je vreme da glasači kažu šta misle.

Ovo je pet stvari koje treba da znate u izborima u Kanadi.

1. Izbori su referendum o Trudou

Nakon što je priredio iznenađenje istorijskom pobedom pre četiri godine, lider Liberalna stranke Džastin Trudo, 47, želi da ponovo bude izabran na poziciju premijera.

On je ispunio neka od ključnih obećanja - od legalizacije kanabisa do dečijeg dodatka, ali nije ostvario neke od najznačajnijih najavljenih promena.

Odustao je od reforme izbornog sistema, a probijen je ovogodišnji planirani budžet.

Iako je Trudo imao dug „medeni mesec" s kanadskom javnošću, izgubio je deo privlačnosti.

 

Kanadski premijer Džastin Trudo sa suprugom Sofi Gregori, tokom posete hramu Sika
AFP/Getty Images
Trudo je kritkovan zbog fotografija snimljenih tokom puta u Indiju

 

Trudo je prekršio federalna etička pravila kada je otišao na odmor na ostrvu u vlasništvu Age Kana, filantropa i duhovnog lidera u 2016.

A zatim je usledio katastrofalni put u Indiju.

Članovi porodice Trudo nosili su tradicionalne indijske odore, tokom puta nisu postignuti značajni dogovori, a kontroverzu je izazvala činjenica da je na zvanične događaje pozvan navodni kanadski Sik koji zagovara odvajanje od Indije.

Na kraju, Trudo je izvršio pritisak na državnog tužioca da postigne nagodbu sa predstavnicima kompanije SNC Lavalin, kojima je pretilo suđenje zbog korupcije.

Trudo je takođe kritikovan nakon što je vlada kupila naftovod i planira njegovo širenje, kao i zbog neodustajanja od kontroverznog dogovora o prodaji oružja Saudijskoj Arabiji.

U kampanji Trudo je izjavio da je i dalje najbolja opcija za Kanađane, koji žele progresivnu vladu, ali on ne može da se predstavlja kao autsajder koji će promeniti stvari.

„Iza njega stoje konkretne političke odluke", kaže politikolog Aleks Morland.

2. Sveža lica u kampanji

Najveće šanse se daju lideru Konzervativne partije, Endruu Širu, iako je ovaj četrdesetogodišnjak relativno nepoznat velikom broju ljudi.

Ovo je prva kampanja u kojoj učestvuje Džagmet Sing, 40, koji je preuzeo vođstvo Nove demokratske partije pre dve godine.

Ova stranka je jedva skupila sredstva, trećina starih poslanika je odlučila da se ne kandiduje ponovo, a spisak novih kandidata je kasno objavljen.

Iako je ova stranka na trećem mestu po broju očekivanih glasova, poslednja istraživanja pokazuju da je Sing glasačima najsimpatičniji od svih kandidata.

Partija Kvebeški blok, čiji je glavni cilj promocija interesa ove pokrajine, ima novog lidera. Očekuje se da će Iv Fransoa Blanšet osvojiti mnogo glasova u Kvebeku.

Liderka Zelene stranke, šezdesetpetogodišnja Elizabet Mej, kandiduje se četvrti put.

3. Klimatske promene su značajno pitanje

Pored ekonomskih i političkih pitanja, problemi u životnoj sredini su jedno najvažnijih tema ovih izbora.

Privreda je u porastu, a nezaposlenost je na najnižem nivou u istoriji, ali osećaj napretka ne dele sve porodice.

Za svaki dolar koji zarade, Kanađani su dužni 1,47 dolara, što je najveći iznos duga u zemljama koje pripadaju grupi G7.

U gradovima kao što su Toronto i Vankuver, cene nekretnina su porasle.

Jedna od odluka koja je podelila glasačko telo je uvođenje takse na ugljendioksid u četiri od deset kanadskih pokrajina, koje nisu uvele planove za borbu protiv klimatskih promena.

Taksa na emisiju ugljendioksida je jedno od glavnih obećanja liberala, koji žele da Kanada postigne ciljeve iz Pariskog dogovora.

Cene goriva su porasle, a predstavnici vlade tvrde da se ovo vraća Kanađanima kroz odbitak od poreza.

Ali mnogi Kanađani smatraju da trenutno nemaju novca za to.

4. Rezultati su neizvesni

Na početku kampanje, delovalo je kao da liberali i konzervativci imaju iste šanse za pobedu.

I jedna i druga partija imaju blizu 30 odsto glasova pre početka glasanja.

 

Kanađani su izašli na birališta
Getty Images
Kanađani su izašli na birališta

 

Istraživanja su davala NDP 14 odsto glasova, a kako je podrška ovoj partiji u porastu očekuje se da će osvojiti između 18 i 20 procenata glasova na izborima.

5. Moguća su iznenađenja

Zelena stranka doživljava uzlet. Neka istraživanja pokazuju da Zeleni mogu da imaju isti broj glasova koliko i Nova demokratska partija, čime bi duplirali broj mesta u parlamentu.

 

Independent candidates Jane Philpott (L) and Jody Wilson-Raybould (R) campaign together in September
Reuters
Independent candidates Jane Philpott (L) and Jody Wilson-Raybould (R)

 

Zeleni su pokušali da se „pozicioniraju izvan političkog spektra", očekujući da glasači „budu spremni da rizikuju".

Dve ministarke u Trudoovom kabinetu: Džodi Vilson Rejbold i Džejn Filipo podnele su ostavku nakon afere s kompanijom SNC Lavalin.

One su izašle na izbore kao nezavisne kandidatkinje u oblastima u kojima su izabrane kao predstavnice liberala 2015.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Feminizirani lopov

    21.10.2019 18:06
    Beli Obmana. Uzas.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.