Tajland: Otvorena pećina u kojoj su bili zarobljeni dečaci
Pećina u kojoj je bilo zarobljeno 12 dečaka i njihov trener fudbala na Tajlandu, otvorena je za turiste nakon 15 meseci.
Oko 2.000 posetilaca sjatilo se kod pećine u petak, nadajući se da će biti među prvima koji će ući, prenosi Bangkok post.
Omladinski fudbalski tim Divljih veprova privukao je svetsku pažnju prošle godine kada je bio zarobljen u pećini 17 dana.
Svi su na kraju spaseni u međunarodnim akcijama u kojima je učestvovalo više od 90 ronilaca.
Pećina na severu Tajlanda zvanično je otvorena za turiste ceremonijom u petak.
Zamenik generalnog direktora za nacionalne parkove, divlji svet i konzervaciju biljaka, vodio je ceremoniju, kojoj su prisustvovali monasi, vladini zvaničnici i rendžeri parka.
Zvaničnici su dozvolili da u prvu posetu pećini uđe odjednom 20 ljudi, a ona će biti otvorena za posetioce od 8:30 do 16:30 po lokalnom vremenu, prenosi Bangkok post.
Pećinu je prethodne godine posetilo više od milion ljudi, ali nisu mogli da uđu unutra.
Šta se dogodilo dečacima?
Tim dečaka, uzrasta između 11 i 16 godina i njihov 25-ogodišnji trener ostali su za zarobljeni u pećini 23. juna 2018. godine, pošto je tunel poplavljen.
U akciji spasavanja koja je trajala 17 dana, učestvovali su stručnjaci i volonteri iz različitih zemalja.
Bivši ronilac tajlandske mornarice Saman Gunan preminuo je nakon što se onesvestio pri izlasku iz pećine, gde je dostavljao rezervoare s kiseonikom.
Netfliks je obezbedio prava na izradu mini serije o spasavanju, a već je objavljeno i nekoliko knjiga.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar