Marija Lukić: Podrška u nekoliko gradova u Srbiji u fotografijama
Verujem ti, Sram vas bilo 15.000 puta, Pravda za Mariju Lukić - neki su od transparenata koji su u sredu dočekivali zaposlene ispred Ministarstva pravde.
Ispred ove institucije i još nekoliko gradova u Srbiji organizovan je Protest podrške Mariji Lukić, koja vodi proces protiv bivšeg predsednika opštine Brus Milutina Jeličića poznatijeg kao Jutka, zbog seksualnog uznemiravanja.
Aktivistkinje organizacija mreže Žene protiv nasilja okupile su se u Nišu, Kruševcu, Smederevskoj Palanci i Beogradu, dok je protest podrške otkazan u Užicu, na zahtev policije.
- Slučaj Marije Lukić: Lascivne poruke, ucene, pretnje i suđenje zatvoreno za javnost
- Kad ti na ulici dobace: „Lutko"
Tokom dve godine rada, 15.000 poruka sa telefona predsednika opštine Brus stiglo je njegovoj bivšoj sekretarici Mariji Lukić.
Dokaze za navode o seksualnom uznemiravanju, pretnjama i mobingu koje je trpela od bivšeg nadređenog Milutina Jeličića, Marija je uz tužbu priložila sudu, a jedan deo prethodno je objavila na svom Fejsbuk profilu u martu 2018. godine.
Ubrzo potom, kontaktirala su je četiri muškaraca i, uz pretnje likvidacijom, naterala da u njihovom prisustvu obriše objave spornih poruka sa društvenih mreža, izjavila je ranije za BBC na srpskom Marija Lukić.
Marija je podigla tužbu zbog uznemiravanja, a nakon toga je ostala bez posla, a lokal njenog supruga je zatvoren.
Skupovi podrške u sredu organizovani su povodom nastavka ročišta pred Osnovnim sudom u Kruševcu.
„Osim Marije Lukić, tužbu protiv Jeličića podnelo je još šest žena iz Brusa, ali je javno tužilaštvo te tužbe odbacilo kao neosnovane. Nakon iznošenja optužbi, na Mariju i žene iz Brusa počinje hajka pristalica i osoba bliskih Jeličiću, koja se ogleda u pretnjama, uvredama, nipodaštavanju tužilja", navodi se u saopštenju povodom skupova podrške.
Suđenje je počelo u Brusu, ali je na zahtev advokata Marije Lukić premešteno u Kruševac.
- Džudit Batler o protestima srpskih studenata, slučaju Marije Lukić i nenasilju
- Osnivačica pokreta #MeToo u Francuskoj kažnjena zbog klevete muškarca
Mreža Žene protiv nasilja saopštila je da slučaj Marije Lukić i drugih žena iz Brusa nije usamljen i da su seksualnom nasilju, uznemiravanju i govoru mržnje, svakodnevno izložene žene u Srbiji, uključujući i žene iz javne sfere i politike.
Skupovima u više gradova, aktivistkinje su želele da ukažu na ovaj problem i stigmu s kojom se žene suočavaju.
„Teško je o tome progovoriti naročito u malim sredinama, zbog straha i još veće torture kako njih, tako i njihovih porodica", izjavila je na skupu u Beogradu Jasmina Nikolić iz Mreže Žene protiv nasilja.
Jeličić je sa mesta predsednika opštine smenjen u aprilu 2019. godine, zbog optužbi za seksualno uznemiravanje.
Skupština opštine Brus mu je vratila odbornički mandat krajem juna.
„Prema istraživanju Misije OEBS u Srbiji, sprovedenom na uzorku od više od 2.000 žena, dve od pet ispitanih žena navele su da su doživele seksualno uznemiravanje u nekom trenutku od 15. godine pa nadalje, a 18 odsto je navelo da je doživelo takvo iskustvo u poslednjih 12 meseci", saopštila je Mreža Žene protiv nasilja.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Paja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar