Naučnici u borbi protiv lovokradica - lažni rogovi nosoroga stižu na tržište

Naučnici su razvili jeftin način proizvodnje lažnih rogova nosoroga kojima planiraju da preplave nelegalno tržište.
Rhinos
Getty Images
Rogovi nosoroga su veoma skupi, zbog čega su oni često na meti krivolova

Naučnici iz Britanije i Kine razvili su tehniku jeftine proizvodnje lažnih rogova nosoroga, nadajući se će to smanjiti krivolov zbog kojeg su nosorozi gotovo izumrli.

Kako navode, lažne rogove proizvode od konjske dlake.

Reč je o istraživačima sa Univerziteta u Oksfordu i Univerziteta Fudan iz Šangaja.

Rogovi nosoroga su veoma skupi i velika je potražnja za njima na crnom tržištu, pa samim tim ima i dosta krivolova, a naučnici se nadaju da će lažni rogovi „zbuniti nelegalno tržište".

Međutim, stručnjaci su skeptični - iz organizacije Sačuvajmo nosoroge (Save the Rhino) upozoravaju da bi lažni rogovi čak mogli da podstakne trgovinu.

Oni ističu da je mnogo važnije koncentrisati se na mere protiv lovokradica i pokušaje da smanji potražnja za rogovima nosoroga.

Najveća potražnja postoji u Kini gde se u tradicionalnoj medicini rogovi nosoroga smatraju afrodizijakom.

Kako?

Ideja je da se lažnjacima prepravi tržište, što bi sprečilo dalji nelegalni lov i krijumčarenje.

Takvih pokušaja je bilo i ranije, ali naučnici sa Oksforda i Fudana žele da naprave verodostojne lažnjake čija proizvodnja je jeftina.

Rhino horns
Getty Images
Cilj naučnika je da lažnim rogovima spreče dalji lov na nosoroge

Kako navode, lažni rog nije poput rogova krava - formiran je od životinjskih dlaka.

Zoolozi sa Oksfordu i molekularni naučnici sa Fudana razvili su način da konjsku dlaku zalepe i izvajaju tako da rog i na pogled i na dodir liči na rog nosoroga.

Naučnici smatraju da će verodostojni lažnjaci smanjiti cenu rogova nosoroga, ali i želju za ubijanjem životinja.

„Naš zaključak je da je moguće lako i jeftino, od prirodnih materijala, proizvesti rog koji liči na neverovatno skupe rogove nosoroga", kaže profesor Fric Volrat sa Oksforda.

On se nada da će ta tehnika „zbuniti tržište, smanjiti cene i pomoći očuvanje nosoroga".

Posledice

Međutim, Džon Tejlor iz organizacije Sačuvajmo nosoroge nije baš ubeđen u to.

Kako kaže, postoji čak i rizik da se tržište proširi, što bi dovelo do još veće potražnje, a samim tim i do više nelegalnog lova.

Takođe, problem će biti i kako u praksi ubaciti lažne rogove u tokove nelegalnog tržišta, dodaje Tejlor.

Na kraju, kako navodi, nije siguran da će lažni rogovi zaista uticati na dva glavna tržišta rogova nosoroga - kinesko, gde su rogovi upotrebljavaju u tradicionalnoj medicini i vijetnamsko, gde predstavljaju statusni simbol.

„Ne postoji zamena za mere protiv krivolova sa jedne strane i smanjenu potražnju sa druge", ističe on.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.