Žene treba da znaju koliko zarađuju muškarci sa kojima rade

Informacije o visini zarada su tajne u mnogim kompanijama.
A man and woman at work
Getty Images

Ženama bi trebalo omogućiti uvid u zarade muškaraca sa kojima rade ukoliko sumnjaju da postoji razlika u platama, navodi se u saopštenju britanske dobrotvorne organizacije.

Udruženje Foset pozvalo je britanske vlasti da promene zakone kako bi se smanjile nejednakosti u zaradama.

U međuvremenu, muškarci mogu da pomognu tako što će reći koleginicama koliko zarađuju, navode iz ovog udruženja.

Direktorka Udruženja Foset Sem Smeters kaže da držanje informacijama o visini plata u tajnosti, znači da žene ne mogu da znaju da li su plaćeno jednako.

„Čak i ako sumnjaju da mušarci zarađuju više, one ne mogu ništa da urade povodom toga. Zato tražimo da se zakon promeni", kaže Smeters.

Ona kaže da ženama treba dati pravo da znaju koliko njihove kolege zarađuju, kako bi mogle da se bore protiv nejednakosti.

„Muškarci mogu da pomognu tako što će jednostavno reći koleginicama koliko zarađuju. Jednostavno je", rekla je Smeters.

Šanti Kelemen, direktorka kompanije Braun Šipli, rekla je za BBC radio 4 da treba ići na „sve ili ništa."

„Mislim da nije rešenje u tome da se ženama da mogućnost da znaju koliko kolege zarađuju. Zašto onda ne i manjinama, starijim ljudima, mladima?

„Ako bih primenjivala tako nešto, koristila bih sistem kakav je u Švedskoj gde svako može da pogleda nečiji poreski izveštaj. Stvar je u tome što će svi znati da ste gledali", kaže Kelemen.

Zakoni Velike Britanije propisuju da bi muškarci i žene trebalo da budu isto plaćeni za obavljanje jednakih poslova.

Inicijativa Udruženja Foset je stigla nakon što se Laburistička stranka obavezala da će iskoreniti nejednake plate do 2030. godine, ako pobedi na izborima.


Kako je u Srbiji?

Zakonom o zabrani diskriminacije zabranjena je i diskriminacija u oblasti rada, a zakonom je propisano i da svi imaju pravo na jednaku naknadu za rad jednake vrednosti.

Firme, međutim, nisu u obavezi da informacije o visinama plata učine dostupnim zaposlenima. U mnogim firmama, podaci o platama su tajni.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je za Blic rekla da je u državnim firmama situacija nešto drugačija jer su „plate u državnom sektoru regulisane zakonima, a svaki državni organ treba da ima informator u kom su navedene sistematizacija i visina zarada za određena radna mesta."

Oni koji sumnjaju da su diskriminisani i da primaju nižu platu iako obavljaju isti posao, mogu podneti tužbu kancelariji poverenice.

„Procedura je jednostavna, a obrazac za tužbu se može pronaći na sajtu poverenika. Postupak je potpuno besplatan, a nakon podnete tužbe donosimo mišljenje i preporuke za otklanjanje povrede prava na ravnopravnost, ukoliko se utvrdi da je postojala", rekla je ona.

Men and women looking at laptops
Getty Images

„Osećam kao da su me izdali"

Kej Kolins je radila u firmi za ketering, ali joj se odnos prema poslu promenio nakon slučajnog razgovora sa kolegom u septembru 2015. godine.

Saznala je da on zarađuje 6.000 funti godišnje više nego ona, a da su pri tome na istoj poziciji - oboje su bili šefovi kuhinje.

„Tresla sam se od besa", kaže ona.

Bila je starija i iskusnija od kolege, pa je odlučila da porazgovara sa nadređenom.

Šefica joj je rekla da njen kolega ima višu platu jer ima više obaveze, iako je kolega sam rekao da nema.

On je dao otkaz, a Kej ga je dobila. Nakon višegodišnjeg sudskog procesa, dobila je kompenzaciju.

„Bilo je to mučenje, bila sam pod velikim stresom", kaže ona.

Novac koji joj je dodeljen nije bio dovoljan da pokrije troškove suđenja.

Kej uskoro puni 60 godina i kaže da se oseća izdano na kraju. Sada brine o bolesnom suprugu, ali ponekad i radi kako bi otplatila hipoteku.

„Osećam se odvratno, kao da su me izdali."


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Novosadista

    15.11.2019 08:59
    Opet kontra diskriminacija
    Zašto samo žene da znaju koliko muškarci zarađuju? Treba svi da znaju ko koliko zarađuje, i zašto. Zašto je to tajna? Samo zbog manipulacije zaposlenima i nemogućnosti da se organizuju.
  • Bojana

    15.11.2019 08:24
    @bojan
    Pa ako radi bolje i bolji je radnik onda dobije unapredjenje i vise obaveza i veca ovlascenja i time i normalan razlog da ima vecu platu. Ovako je malo guranje pod tepih, na istom ste poslu, isto se ocekuje od vas ali nekome cemo dati vise ali necemo nikom reci da se ova druga strana ne bi bunila jer mozda i ima razloga. Jel vama normalno da i vi neki kolega radite isto a dobijate razlicitu platu?
  • Kaćanka

    15.11.2019 00:02
    Dosta mi je emancipacije....nek giljaju muskarci a ja cu biti bankar kućni....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.