Klimatske promene: Zemljištu u Evropi preti isušivanje

Naučnici pozivaju na hitnu akciju u kako bi se očuvali tresetno zemljište, koje je prirodni mehanizam u borbi protiv klimatskih promena.
Peat bog, Ireland
Getty Images
Oko 20 posto površine Velike Britanije i Irske prekriveno je tresetnim zemljištem

Tresetna zemljišta su prirodni upijači ugljenika, pošto apsorbuju ugljen dioksid iz atmosfere i „zakopavaju" ga u sebe.

Samo u Evropi, one „zaključavaju" pet puta više ugljenika nego šume.

Ali najnovije istraživanje pokazuje da se tresetna zemljišta isušuju i da se nalaze u krhkom stanju, a to bi za posledicu moglo da ima obrnut proces - da zemljište počne da ispušta ugljenik, umesto da ga apsorbuje.

Naučnici kažu da je u ovom trenutku izuzetno važno da se očuva ova vrsta zemljišta.

Istraživači su ispitali 31 tresetno zemljište u Engleskoj, Irskoj, Skandinaviji i ostatku Evrope kako bi spoznali razmere promena u poslednjih 2.000 godina.

Studija je objavljena u specijalizovanom magazinu Nature Geoscience, a pokazala je da je veći deo ovakve vrste zemljišta postao suvlji od 1800. do 2000.

  • 40 posto suvlje nego pred 1.000 godina
  • 24 posto suvlje nego pre 2.000 godina
Peat bog, Ireland
Getty Images

Martin Blauv sa Kvins univerziteta u Belfastu rekao je da tresetna zemlja pomaže u očuvanju planete - usisava ugljenik iz atmosfere i skladišti ga, što ublažava posledice klimatskih promena.

Ipak, ova studija pokazuje da je „isušivanje ovakve vrste zemljišta promenilo proces i da bi ono sada moglo da se pretvori u izvor koji ispušta ugljenik, a to svakako nisu dobre vestu za našu planetu", navodi Blauv.

Grejem Svindls sa Univerziteta u Lidsu, koji je vodio studiju, ističe da je sada važnije nego pre da se očuva zemljište, a za to je potrebno racionalno upravljanje i aktivna obnova.

„Kombinaciju pritiska klimatskih promena i uticaja čoveka mogu potencijalno da dovedu do toga da ovi ekosistemi za skladištenje ugljenika postani izvori ispuštanja istog u prirodu", upozorio je Svindls.

Šta je tresetno zemljište?

To je vrsta vlažnog zemljišta koje postoji u skoro svima zemljama na planeti, od kišnih bara u Velikoj Britaniji do močvarnih šuma u Aziji.

Treset je organski sediment koji nastaje taloženjem organskih ostataka u močvarama.

Formirao se milionima godina unazad.

Zašto je ove zemljište važno u borbi protiv klimatskih promena?

Prirodno tresetno zemljište na našoj planeti skladišti više ugljen dioksida nego sva ostala vegetacija zajedno.

Velike količine ugljenika izvučene fotosintezom iz atmosfere, predstavljaju globalno skladište.

Države se ohrabruju da krenu u proces obnove tresetnog zemljišta kroz međunarodne ugovore o borbi protiv klimatskih promena.

Ko nanosi štetu ovoj vrsti zemljišta?

Klimatske promene, izvlačenje treseta, drenaža, spaljivanje i pretvaranje u poljoprivredno zemljište - sve to je uticalo na promene.

Oko 15 posto svetskih površina tresetnog zemljišta, koje pokriva manje od 0,4 posto kopna na planeti - je isušeno, što je stvorilo efekat staklene bašte, saopštila je Međunarodna Unija za očuvanje prirode.

Pratite Helen na Tviteru.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kao što

    17.11.2019 12:34
    Kao što Vasa Pelagić kaže, potrebno je saditi drveće. Oko svakog poljoprivrednog zemljišta treba posaditi drvored. To bi doprinelo poljoprivrednom dobru, jer bi kontrolisalo količinu vode u zemljištu a i štitilo bi posađenu kulturu od naleta jakog vetra i sunca. Na širem planu, imali bi smo čistiji vazduh, staništa za ptice i insekte. Takođe drveće obogaćuje zemljište azotom, a pošto stajskog đubriva nema više u dovoljnoj meri, smanjila bi se potreba za veštačkim đubrivom.
    Ministarstvo može jednom uredbom da naredi kao obaveznu praksu da se oko obradivih površina sadi drveće i da nas stavi u vrh svetske ekološke svesti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.