Odbor za etiku UB: Mali prekršio član Kodeksa o plagiranju - šta sada

Odbor je predložio da se ministru finansija Siniši Malom poništi doktorat.
Sumnje u doktorat Siniše Malog - koji je odbranio na Fakultetu organizacionih nauka 2013. godine - pojavile su se u junu 2014.
Fonet
Sumnje u doktorat Siniše Malog - koji je odbranio na Fakultetu organizacionih nauka 2013. godine - pojavile su se u junu 2014.

Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu jednoglasno je utvrdio da je ministar finansija Siniša Mali učinio povrede iz člana 22. Kodeksa etičke profesionalne etike - ovaj član odnosi se na plagiranje.

„Odbor je predložio Senatu Univerziteta da postupi po Pravilniku o poništavanju doktorata u slučaju ministra Malog jer je utvrdio postojanje neakademskog ponašanja u njegovom radu", kaže rektorka Univerziteta Ivanka Popović.

Ona je novinarima rekla da je Siniša Mali prekršio etički kodeks Univerziteta jer je bez navođenja citirao tekstove drugih autora.

Ubrzo je reagovao i Mali koji je kazao da je za njega danas tema predlog budžeta za 2020. godinu i dodao da će o doktoratu govoriti u narednim danima.

„Znam koliko znam, znam da to nisam uradio, a to što nekom ova tema znači iz političkih razloga, to ne mogu ni da komentarišem.

„Interesuje me budžet Srbije i da se pozabavim onim za šta sam plaćen od građana Srbije", kaže ministar.

Originalnost doktorata Siniše Malog u javnosti se dovodi u pitanje poslednjih pet godina, a ovo je prva odluka Univerziteta u Beogradu kojom se predlaže da se aktuelnom ministru finansija doktorat poništi.

Senat Univerziteta u Beogradu bi o tome trebalo da donese konačnu odluku na nekoj od narednih sednica.

Šta se dogodilo?

Sumnje u doktorat Siniše Malog - koji je odbranio na Fakultetu organizacionih nauka 2013. godine - pojavile su se u junu 2014. kada je Raša Karapandža, profesor Evropske škole za biznis u Nemačkoj, objavio tekst na sajtu Peščanik tvrdeći da je Mali uzimao delova teksta iz tuđih disertacija i naučnih članaka. On je Malog optužio ga za plagiranje.

Od tada, slučaj „visi u vazduhu" akademske javnosti - o njemu su se do sada izjašnjavala dvojica ministara obrazovanja, dvojica dekana FON-a i dve komisije ovog fakulteta, kao i dvoje rektora Univerziteta u Beogradu. Godinama nije bilo konkretnih zaključaka, a proces je više puta odlagan.

Mnogobrojni profesori i studenti, tokom godina, redovno su podsećali na ovaj slučaj i tražili konačnu reč Univerziteta.

Studenti okupljeni oko „1 od 5 miliona" su u septembru blokirali zgradu Rektorata i zahtevali odluku o doktoratu Malog.

Nakon proceduralnog ping-ponga koji se skoro pet godina odvijao na relaciji FON - Univerzitet, na FON-u je 22. oktobra 2019. godine ponovljen ranije izrečen stav da „doktorat Malog nije akademski čestit, ali nije ni plagijat" i predloženo je da se izrekne mera javne osude - što je najstroža kazna koja se može izreći.

O ovoj odluci FON-a sada je raspravljao Etički odbor Univerziteta u Beogradu, gde je jednoglasno odlučeno da je Siniša Mali prekršio član 22. Kodeksa etičke profesionalne etike. Ovaj član bavi se samo jednim pitanjem - plagiranjem.

Članovi Etičkog odbora Univerziteta u Beograd takođe su konstatovali da predloženu meru javne osude dekan FON-a do sada nije izrekao iako je to u njegovoj nadležnosti.

Šta dalje?

Odluka da je ministar Mali prekršio član Kodeksa o plagiranju, te da se predlaže poništavanje doktorata, može da zvuči kao da je na petogodišnji slučaj stavljena tačka, ali to još nije slučaj.

Siniša Mali ima pravo da uloži žalbu.

Prema rečima rektorke Popović, Odbor je predložio Senatu Univerziteta da postupi po Pravilniku o poništavanju doktorata u slučaju ministra Malog.

Kada će Senat zasedati i šta će biti na dnevnom redu sednice još nije poznato.

Slučaj doktorata Siniše Malog svakako predstavlja presedan u akademskoj zajednici Srbije.

Kada su se sumnje u doktorat pojavile, na Univerzitetu procedure u slučaju akademskog nepoštenja „nisu postojale ili nisu bile dovoljno precizne", kako je 2016. godine objasnio tadašnji rektor UB Vladimir Bumbaširević.

Pravilnik o postupku utvrđivanja akademskog nepoštenja Senat je usvojio 2016. godine, a Siniša Mali je prvi visoki funkcioner čiji se rad ispitivao po ovom Pravilniku.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Boki

    22.11.2019 09:05
    Lele
    Ko je to utvrdio nije ni čudo. A oni koji su završili fakultete i doktorirali pre njega a neznaju ni taicu množenja. Šta s njima.
  • Dr Miggyy

    21.11.2019 15:28
    KRAJ DOKTORATU PLAGIJATU!?
    Kod većine akademskih građana sa doktoratom provejava mišljenje o doktoratu plagijatu ministra ljena ta;ka.Malog da je na kraju pobedila pravda nakon pet godina nemilosrdne borbe etički ispravnih ponašanja i ona druga neetička grupa, koja pošto poto htela je da promoviše ukradeni doktorat u doktorata časno i pošteno urađen. Na žalost tu se, bez potrebe i kompetencije stavio i predsednik Srbije, čime je narušio autoritet predsednika i ΛV kao pravnika, kako se hvali najboljeg studenta prava. Ovo sve nije trebalo i samozvanom doktoru Malom ni svemogućem i nekompetentnom za ocenu doktorate, gospodinu ΛV. On umesto podrške morao je da razreši Malog sa mesta ministra i da ga udalji iz SNS i politike. Nepostupanjem po kodeksu naneo je štetu i Malom i sebi i obrukao je kompletnu akademsku i građansku javnost, a ovako čovek bez ljudske etičnosti vodi jedno od važnih ministarstava, a još vuče repova sumnjivom kupovinom 24 stana u Bugarskoj i prebacivanje para na egzotičnim ostrvima. Takođe i rušenje Sava Male po sred crne noći je i njegovo delo ruku i mozga.. Pored ovoga, Mali treba da se izini prof. Karapandži, Teodoroviću i celokupnoj poštenoj javnosti, na svu sreću, još postoji. Valjda na svemu ovome je stavljena tačka?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.