Porodično nasilje i naručivanje pice: Trik za zvanje policije

Dežurni dispečer policije je shvatio da žena traži pomoć.
pica
Getty Images
Naručila pomoć, a ne picu

Jedna žena u Ohaju uspela je da pozove policiju i prijavi nasilje u porodici, praveći se da naručuje picu kako nasilnik ne bi shvatio o čemu se radi.

Zvaničnici u gradu Oregon su pohvalili brzo razmišljanje te žene, a nasilnik je uhapšen.

Žena koja je želela da ostane anonimna, rekla je lokalnim medijima da je njena mama žrtva nasilja.

O ovoj taktici suptilnog pozivanja hitnih službi već godinama se piše na internetu, ali ovo je jedan od retkih slučajeva u kom je zaista potvrđeno da je taktika bila uspešna.

Policijski zvaničnici su prethodno, međutim, upozorili da nije garantovano da će policajci shvatiti da je naručivanje pice zapravo poziv u pomoć jer dispečeri nisu obučeni da prepoznaju takve šifre.

Tim Tenejk, dispečer koji je primio poziv žene iz Oregona, rekao je za lokalni medij 13 ABC da je prvo pomislio da je žena pogrešila broj.

Pošto je insistirala na tome da nije promašila, on je shvatio šta se događa - delimično i zbog toga što je sličan scenario video na društvenim mrežama.

„To viđate na Fejsbuku, ali nije nešto za šta je bilo ko obučen", rekao je Tenejk. „Drugi dispečeri sa kojima sam razgovarao, ne bi reagovali na ovo. Rekli su mi da ne bi shvatili o čemu je reč."

Šta je rekla žena koja je pozvala?

Ovo je transkript razgovora.

Tenejk: Oregon 911 .

Žena koja je zvala: Želela bih da poručim picu na tu i tu adresu.

Tenejk: Pozvali ste 911 da poručite picu?

Žena koja je zvala:Da. Stan taj i taj broj.

Tenejk: Ovo nije broj za poručivanje pice...

Žena koja je zvala: Ne, ne, ne. Ne razumete.

Tenejk: Sada shvatam.

Kasnije u toku razgovora, žena je pronašla način da Tenejku odgovori na pitanja o tome u koliko su opasnosti njena majka i ona i kakva im je pomoć potrebna.

Tenejk: Da li je muškarac i dalje tu?

Žena koja je zvala: Da, želim veliku picu.

Tenejk:U redu. Da li vam je potrebna medicinska pomoć?

Žena koja je zvala: Ne. S feferonima.

Odakle potiče ideja o naručivanju pice?

Nije poznato odakle originalno potiče ova ideja, ali vrlo sličan scenario predstavljen je u kampanji norveške organizacije za zaštitu žena 2010. godine.

Četiri godine kasnije, u maju 2014, jedan korisnik Redita tvrdio je da je policijski operater i da je primio poziv žrtve porodičnog nasilja koja se pravila da naručuje picu. Napisao je da je poziv „započeo prilično glupo, ali zapravo je bio prilično ozbiljan" - a zatim opisao razgovor sličan onom koji je Tenejk vodio.

Nekoliko meseci kasnije, brojni sajtovi pisali su o objavi na Reditu, a 2015. to je spomenuto i tokom kampanje protiv nasilja u porodici.

U međuvremenu se na Fejsbuku pojavila navodno zvanična „objava javnog servisa" - neosnovano je pisalo da su „dispečeri obučeni" da prepoznaju poziv za poručivanje pice kao poziv za pomoć i da postave određena pitanja.

Tvrdnja je demantovana prošle godine. Kristofer Karver, direktor dispečerskog centra u američkoj Nacionalnoj asocijaciji za hitne slučajeve, rekao je za AP da policija nije istrenirana ni za jedan poseban kod ili scenario.

„Očekivanje da će bilo koje fraze raditi kada zovete policijsku centralu, potencijalno je vrlo opasno", rekao je i preporučio korisnicima da šalju SMS poruke umesto toga.

Ali slanje SMS poruka centrali nije dostupno svuda u Sjedinjenim Državama i ne funkcioniše ni u gradu Oregon u Ohaju.

Karver je rekao da dispečeri neće prekinuti vezu. Prioritet je, dodao je, da oni koji zovu kažu adresu.


Koga zvati u Srbiji?

Nasilje u porodici može se prijaviti policiji na broj 192 ili na 0800-100-600

Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom radnim danom od 10 do 20 časova 011/2645-328

SOS telefon namenjen ženama žrtvama porodičnog nasilja 0800-222-003

SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja od 14 od 18 časova 011/3626-006

SOS Dečja linija „Broj za problem tvoj" besplatni i poverljivi pozivi 0800-123456

Autonomni ženski centar - SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja 0800 100 007


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Deja Udruženje očeva

    25.11.2019 13:35
    Pitanje za vas i BBC
    A na koji broj da se jave muškarci koji su žrtve nasilja jer su navedeni brojevi za žene i decu? Može to biti i krizna intervencija koja zahteva urgentno reagovanje, a picu da traže je besmisleno.
  • Kad ono

    24.11.2019 21:33
    A dovoljno je da državni i privatni mediji potpuno prestanu da emituju nasilje i da snimaju serije sa nasiljem.

    Televizija je nekada služila za zabavu.

    Ne za emitovanje nasilja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.