Putovanje u ratnu zonu: Ruske turističke agencije nude obilazak Sirije

Ruske turističke agencije su počele da promovišu organizovane oblaske Sirije, uprkos upozorenjima da zemlju u kojoj trenutno traje rat treba izbeći.
Velike kolonade u Palmiri
Getty Images
Stari grad Palmira uništili su pripadnici Islamske države

Ruske turističke agencije organizuju obilazak Sirije, uprkos upozorenjima vlade da izbegavaju ovu zemlju pogođenu ratom.

Dve agencije nude ture, u okviru kojih se obilazi nekoliko gradova u Siriji, a kreće se iz prestonice Libana - Bejruta, izveštava nekoliko ruskih medija.

Osmodnevna tura obuhvata posetu Damasku, Alepu i „nevestu pustinje" - drevnu Palmiru.

Cena ove ture je od 1.950 dolara i više, ali u ovu cifru nisu uključene cena karte, vize i osiguranje.

Nakon što su neki mediji izveštavali o ovim turama, Ruska federalna agencija za turizam objavila je preporuku da sve kompanije odustanu od prodaje putovanja po Siriji i savetovala je turiste da ne idu u ovu zemlju dok se „situacija ne normalizuje".

„Ne spominji rat"

Upozorenje je donekle imalo efekta, pošto je jedna od agencija, Kilimandžaro, povukla reklamu za putovanje.

Prva tura ove agencije bila je u oktobru. Nova tura je najavljena za 3. april 2020. na sajtu agencije, a zatim je odlučeno da se povuče iz ponude.

Agencija Mirikal najavila je prvu turu za Siriju 14. marta 2020. i ponuda za to putovanje i dalje postoji na sajtu.

U opisu ture „Legenda o Bliskom istoku" ponuđene su istorijske činjenice o mestima koja će turisti posetiti, ali potencijalni putnici nisu obavešteni o opasnostima koje nosi poseta zemlji razorenoj ratom.

Turističke agencije su navodno istakle da njihov plan putovanja ne obuhvata provinciju Idlib na severoistoku zemlje, koja je poslednje uporište pobunjenika.

Ove agencije su takođe pojasnile da samo nastavljaju ture koje su obustavljene zbog političke nestabilnosti u zemlji.

Sirija je razorena u konfliktu koji traje osam godina, nakon što su se mirni protesti protiv predsednika Bašara al-Asada 2011. pretvorili u građanski rat.

Vodič Lounli Planet svrstava Siriju među najopasnija odredišta na svetu. „Prosto rečeno", stoji u vodiču, „ne smete da idete tamo. I ako smete, nemojte to da radite".

„Suluda" ideja

Ova poruku su shvatili mnogi Rusi, koji su na društvenim mrežama izrazili iznenađenje povodom turističke ponude.

„Ova zemlja je veoma interesantna, ali ići tamo sad je suludo", napisao je jedan korisnik na forumu Otzyv.ru.

Bloger Belaruka1971 se našalio da će vam „automatsko oružje i šlem biti uručeno na ulasku u zemlju".

U još jednom sarkastičnom natpisu, profesor Preobraženski je objasnio: „Cena je oko 2.000 dolara. Uzeti novac od Rusa, kako bi im pokazali kako je novac prethodno potrošen je veoma interesantna ideja."

Snimak starog Alepa
Getty Images
Alepo je uništen nakon više godina konflikta

Šlag na torti je Tviter nalog medijske kuće Lenta.ru gde je podeljena fotografija vojnika sa automatskim oružjem pored vojnog vozila s natpisom: „Kad konačno stigne tranfer do hotela".

Iako ideja o poseti Sirije mnogima deluje suludo, nekima je ovo putovanje privlačno.

U 2019. godini, 334 ruskih turista posetilo je Siriju, ruske granične službe potvrdile su dnevnom listu Komersant, što je tri puta više nego u 2018. godini.

Grigori Leontijev, stručnjak za Bliski istok procenio je da će za dve do tri godine turistički potencijal Sirije biti više desetina hiljada ljudi. Trenutno, priznaje on, većina zainteresovanih su avanturisti i blogeri.

Popularni bloger Ilja Varlamov je među Rusima koji su posetili Siriju prošle godine. Napisao je dugačak tekst o sopstvenom iskustvu i logistici koja je neophodna za organizaciju puta.

„U Siriji se ne odvija samo rat", napisao je. „U ovoj zemlji postoje veliki gradovi, ruševine, čak i odmarališta. Bez obzira na činjenicu da je zemlja u građanskom ratu već nekoliko godina, mirni život se nastavlja."

Izveštavanje: Igor Sazonov i Krasi Tvig

Koristite hešteg #NewsfromElsewhere da biste pratili naše vesti na Twitter.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.