Kongo: Vodeće tehnološke kompanije na sudu zbog smrti rudara koji kopaju kobalt
Epl, Gugl, Tesla i Majkrosoft su među kompanijama navedenim u tužbi kojom se potražuje kompenzacija zbog smrti i povreda na radu dece rudara u Demokratskoj republici Kongo.
Slučaj je pokrenula grupa Advokati za međunarodno pravo u ume 14 porodica iz Konga.
Oni optužuju kompanije da su znale da kobalt koji koriste u svojim proizvodima kopaju deca.
Kongo proizvodi 60 odsto svetskih zaliha kobalta.
Belgija ugušila 20 hiljada pilića
Gorile pozirale za selfi sa čuvarima
Mineral se takođe koristi za proizvodnju litijumskih baterija, sastavnog dela električnih automobila, laptopova i pametnih telefona.
Međutim, proces ekstrakcije je doveden u vezu sa nelegalnim kopanjem rude, povredama ljudskih prava i korupcijom.
U tužbi podnetoj u Sjedinjenim državama navodi se da su tehnološke kompanije bile „u potpunosti svesne" da se kobalt koji koriste je posledica dečijeg rada.
Kompanije navodno nisu sprovele pravila o uređenom lancu nabavke, pa su zaradile od eksploatacije.
Druge kompanije koje se spominju u tužbi su proizvođač kompjutera Del i dve kompanije za ekstrakciju rude - Žejdžang Huaju kobalt i Glenkor, koje poseduju rudnike u kojima su navodno radila deca iz Konga.
U izjavi kompanije Glenkor datoj britanskom dnevnom listu Telegraf stoji da ova firma „ne kupuje, prerađuje ili prodaje rudu koju kopaju mali, nezavisni rudari", kao i da „ne toleriše nijedan oblik dečijeg ili prisilnog rada".
Kompanija Žejdžang Huaju kobalt odbila je da odgovori na pitanja BBC.
U dokumentima podnetim sudu, u koje je uvid imao britanski dnevni list Gardijan, pruženi su dokazi o smrti dece rudara nakon što je tunel u kome su radila zatrpan.
Četrnaest porodica iz Konga žele da kompanije plate kompenzaciju za prisilni rad, duševnu bol i loše sproveden nadzor.
U odgovoru datom Telegrafu, iz kompanije Majkrosoft su izjavili da su posvećeni odgovornoj nabavci minerala i da će sprovesti istragu kako bi saznali da li je došlo do neke zloupotrebe.
BBC je kontaktirao kompanije Epl, Gugl, Del i Tesla, ali nijedna nije želela da komentariše tužbu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar