Rusija: Dečak sa retkim sindromom pronašao novi dom
Plivanje, ples i školski zadaci: Leša Šaev bio bi kao svaki tipični tinejdžer, da nije njegovog retkog genetskog stanja -ablefaron makrostomije.
Njegov život se popravio otkako ga je usvojila porodica iz Rusije. Četrnaestogodišnjak koji je odrastao u sirotištima, dobro se prilagodio i danas uživa u društvu nove braće i sestara.
- Kako jedna porodica iz Banjaluke pobeđuje neizlečivu bolest
- Kako roditelji teško bolesne dece dobijaju otkaze
- HIV virus pomaže u lečenju „dece iz balona“
Upoznao sam ih pre oko godinu dana i posetio nekoliko puta u međuvremenu.
Nadežda Jarihmetova je usvojila Lešu kada je imao 12 godina, nakon što je ugledala njegovu fotografiju koju je objavila jedna dobrotvorna organizacija. Jarihmetova ima biološku i usvojenu decu.
Porodica vodi računa o njegovom razvoju, pomaže mu da sustigne drugu decu i brine o njemu s onom pažnjom koja mu je nedostajala u sirotištima.
Njegova biološka majka ga je dala na usvajanje dok je bio beba.
Sada ume da čita. Zbog genetskog stanja, Leša je fizički drugačiji i teško govori, ali zna znakovni jezik i trudi se da razgovara.
Prošao je kroz nekoliko operacija kako bi imao bolji kvalitet života.
Porodica je za njega potpuno novi svet.
Nadežda kaže da je teško donela odluku da ga usvoji i da je dugo razmišljala da li bi to bio dobar potez. Niko nije mogao da predvidi kako će se Leša ponašati u porodici i kako će se snaći sa ostalom decom.
Ispostavilo se da se sve razvija kako treba: on pokazuje naklonost, posebno prema mlađoj braći i sestrama. Naučio je da masira, a zanima ga i niz drugih stvari.
Sve fotografije su zaštićene autorskim pravima. Ovu priču prvo je objavljena na sajtu BBC Rusije. Pavel Volkov studirao je fotografiju u Sankt Peterburgu, a sada živi u Moskvi. Njegov rad usredsređen je na osobe sa invaliditetom, podkulturu i vojsku. Pogledajte više na Instagramu: @pavelvolkovphoto
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar