Noćne more pomažu da kontrolišemo strah kada smo budni

Ružni snovi pripremaju nas za stvarnost, ali postoji granica.

 

bad dreams
Getty Images

 

Ružni snovi mogu da imaju i lepe strane - jedno istraživanje kaže da nam noćne more pomažu da kontrolišemo strah dok smo budni.

Naučnici sa univerziteta u Švajcarskoj i Americi su proučavali kako mozak reaguje na različite vrste snova.

Oni su otkrili da loši snovi pozitivno utiču na to kako reagujemo na zastrašujuća iskustva u budnom stanju.

Ipak, postoji granica - traumatične noćne more remete san i nemaju pozitivno dejstvo.

Istraživanje neuronaučnika sa Univerziteta u Ženevi, univerzitetskih bolnica Ženeve u Švajcarskoj i Univerziteta u Viskonsinu u Americi, pokazuje da snovi mogu da se koriste i kao vrsta terapije kod poremećaja anksioznosti.

Snovi nas „pripremaju na opasnost u stvarnom životu"

Naučnici su pokušali da odgovore na pitanje da li umereno zastrašujući snovi imaju svrhu.

Sa više od 250 elektroda povezanih na 18 ispitanika - i još 89 ljudi koji su zapisivali kada su spavali i šta su sanjali - istraživači su istraživali kako se su povezane emocije koje osećamo dok spavamo sa osećanjima u budnom stanju?

Rezultati, objavljeni u naučnom žurnalu Mapiranje ljudskog mozga, pokazali su da loši snovi pomažu ljudima da „reaguju bolje u zastrašujućim situacijama".

Utvrdili su da je oblast u mozgu zadužena za kontrolu reakcija na straha, bila efikasnija posle lošeg sna.

Ovo sugeriše da noćne more pripremaju ljude da se izbore sa strahom kada su budni.

Što češće imamo noćne more, toje viši nivo aktivnosti u delu mozga koji upravlja strahom, otkrili su naučnici.

„Posebno nas je zanimao strah. Koji delovi našeg mozga se aktiviraju kada imamo loše snove?", rekao je Lampros Perogamvros, istraživač u Laboratoriji za san i kogniciju na Univerzitetu u Ženevi.

Emocije noćnih mora

Naučnici kaži da su utvrdili „veoma jaku vezu između emocija koje osećamo u snu i na javi", i dabi loši snovi mogli da budu neka vrsta simulacije zastrašujućih situacija i probe za takva iskustva kada smo budni.

„Snovi se mogu smatrati kao pravi trening i potencijalno mogu da nas pripreme za suočavanje sa opasnostima u stvarnom životu", rekao je Perogamvros.

Ali, postoji granica, kažu istraživači. Ukoliko loši snovi postanu toliko strašni da ih pre možemo opisati kao traumatične noćne more, benefiti se gube. U tim slučajevima, kažu naučnici, imamo poremećen san i „negativni uticaj" noćne more se nastavlja posle buđenja.

„Ako se pređe određena količina straha u snu, on gubi korisnu ulogu emotivnog regulatora", rekao je Perogamvros.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.