Papa Franja: Bog nas i dalje sve voli, čak i najgore među nama
Papa Franja je proslavu Božića započeo rekavši da Bog voli sve - „čak i najgore među nama".
On je služio misu na Badnje veče u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu pred hiljadama vernika.
„Možda imate pogrešne ideje, možda radite potpuno pogrešne stvari... ali Bog nastavlja da vas voli", rekao je papa.
- Papa promenio odluku o smrtnoj kazni
- Papa poziva na mir u konfliktnim zonama
- Papa Franja na Balkanu: Pokušaj pomirenja dve crkve
Neki su to protumačili kao osvrtanje na skandale unutar crkve, poput seksualnog zlostavljanja, prenos dopisnik BBC-ja.
Papa će se u baziliku vratiti na Božić kako bi svetu poslao tradicionalnu poruku.
Među onima koji su prisustvovali misi, bila su i deca iz Venecuele, Iraka, Ugande i drugih zemalja.
Dopisnik BBC-ja iz Rima Mark Loven kaže da je to jasan gest vođe 1.3 milijarde katolika koji često govori o migrantima i žrtvama rata, kao i o proširenju uticaja crkve na periferiju.
Šta je papa rekao?
„Božić nas podseća da Bog nastavlja da nas sve voli, čak i najgore među nama. Meni, vama, svakom od nas, on danas kaže: Volim te i uvek ću te voleti, ti si dragocen u mojim očima", rekao je 83-godišnji poglavar rimokatoličke crkve.
„Bog vas ne voli zato što ispravno mislite ili radite stvari onako kako treba. On vas voli, prosto i jednostavno. Njegova ljubav je bezuslovna; ne zavisi od vas."
Papa se osvrnuo i na zlostavljanje i finansijske skandale koji pogađaju crkvu.
„Šta god u našem životu pošlo po zlu, ono što ne funkcioniše u crkvi, bez obzira na probleme u svetu, više neće služiti kao izgovor."
Kakav je kontekst?
Od gradova u Australiji preko škola u Irskoj do gradova širom Sjedinjenih Američkih Država, katolička crkva se poslednjih nekoliko decenija suočila sa nizom optužbi za seksualno zlostavljanje dece.
O ovim slučajevima se naširoko izveštavalo, a zastrašujuća svedočenja žrtava i dalje su tema medija.
Nedavno jke kardinal Džordž Pel osuđen za zlostavljanje dva dečaka iz hora u Melburnu 1996. On pripada najvišem rangu sveštenika u Australiji, a prethodno je bio rizničar Vatikana - što znači da je bio smatran trećim najmoćnijim zvaničnikom crkve.
Prošle nedelje je papa uveo sveobuhvatne promene kako bi uklonio pravilo „pontifikalne tajne" koju je kočilo istrage o zlostavljanju dece.
Crkva je ranije skrivala slučajeve seksualnog zlostavljanja u naporima da zaštiti privatnost žrtava i reputaciju optuženih.
Papina odluka znači da žrtve ili oni koji prijavljuju zlostavljanje mogu otvoreno da govore o ovim slučajevima jer im više neće pretiti isključivanjem iz Katoličke crkve.
Papa je takođe promenio definiciju dečje pornografije u Vatikanu - starosna granice nije više 14 nego 18 godina.
Papa Franja suočio se sa ozbiljnim pritiskom da pokaže da može da vodi crkvu i pronađe rešenja za krize koje poslednjih godina potresaju crkvu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar