Božić u Černobilju: Okićena jelka - prvi put posle katastrofe
Prvi put od 1986. godine, u černobiljskom gradu duhova Pripjatu okućena je jelka.
Nekadašnji stanovnici tog grada došli su da ukrase jelku, rekao je osnivač Černobilj HAB-a i član veća Agencije za upravljanje zonom Jaroslav Jameljanenko.
Umesto uobičajenih novogodišnjih ukrasa, jelku kite fotografije iz porodičnih albuma.
- Černobilj kroz objektiv srpskog turiste
- Černobilj: Ko živi u zabranjenoj zoni
- Černobilj postaje turistička atrakcija
„Život se vraća u Pripjat. Ovo postaje neobično, nestandardno turističko mesto", kaže Jamaljenko.
Dodaje i da nekada napušteni grad svakog dana obilaze turisti iz celog sveta.
„Dolaze da uče o našoj istoriji, a to je pokrenulo niz događaja u svetu", objašnjava on.
Da bi se ovo jedinstveno mesto sačuvalo potrebno da dobije status spomenika od nacionalnog značaja i status na Uneskovoj listi baštine, dodaje Jamaljenko.
Organizatori akcije kažu da je glavni cilj da se pažnja usmeri na proces pretvaranja zone u muzej i očuvanja objekata u ovoj zoni.
Jelka u Pripjatu je pozitivan znak celom svetu, objašnjava za ukrajinski Radio Sloboda Sergej Mirnij, jedan od pokretača turizma u Černobilju.
Kaže da je važno da se znaci uobičajenog života pojavljuju u napuštenom gradu. Jedan od važnijih znakova je jelka, koja ovde nije okićena 33 godine.
„U trenutku kada čitav zapadni svet slavi Božić, vreme je da podsetimo da se Pripjat, zahvaljujući turizmu, našao na kulturnim rutama čitavog čovečanstva", kaže Mirnij.
Broj turista u ovom području je u značajnom porastu poslednjih godina. Naročito zbog serije Černobilj koja je emitovana ove godine.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar