Rusija, Ukrajina i sukob: Počela poslednja faza razmene zarobljenika
Rusija i Ukrajina počele su dugo očekivanu poslednju fazu razmene zarobljenika.
Među tim zarobljenicima su i nekadašnji pripadnici specijalnih policijskih jedinica Berkut koji su bili optuženi da su pucali u demonstrante tokom revolucije na Majdanu u Kijevu 2014.
Razmena zarobljenika obavljena je na kontrolnom punktu Majorsk, saopštila je pres služba predsednika Ukrajine.
Informaciju su potvrdile i ruske agencije citirajući proruske separatiste.
Državne agencije RIA i Tass citirale su Dariju Morozovu, predstavnicu Donbaske narodne republike, koja je rekla da su autobusi stigli na kontrolni punkt Majorsk.
Kijev bi trebalo da pusti 87 zarobljnika u zamenu za 55.
- Ko će se prvi zalediti u Evropi ako stane gas iz Rusije 1. januara
- Iz koje kuhinje je došla afera „ruski špijun“
Ni tokom prethodne razmene pre dve godine nije bio jednak broj zarobljenika.
Ukrajina je pustila 233 zarobljenika u zamenu za 73. Rusija i Ukrajina su u septembru ove godine razmenile zatočenike po sistemu 35 za 35.
Vooružennый konflikt na vostoke Ukrainы načalsя posle proevropeйskoй revolюcii v Kieve v 2014 godu i anneksii Krыma, za kotoruю SŠA i Evropa nakazali Rossiю sankciяmi.
Sukob u istočnom delu Ukrajine počeo je posle proevropske revolucije u Kijevu 2014. godine i ruske aneksije Krima.
Zbog tog poteza administracije predsednika Vladimira Putina, Amerika i Evropska unija uvele su sankcije Rusiji.
Vlast u Kijevu i Zapad optužuju Moskvu za političku u vojnu podršku separatistima u oblasti Donbas, što Kremlj demantuje.
Ipak, Moskva izdaje ruske pasoše stanovnicima otcepljene teritorije i ima ulogu posrednika u pregovorima njihovih predstavnika sa Ukrajinom.
Kako je pripremana razmena?
Današnja razmena dogovorena je 9. decembra u Parizu na sastanku Vladimira Putina, ruskog predsednika i Volodomira Zelenskog, prvog čoveka Ukrajine, a na kojem su još učestvovali Angela Merkel, nemačka kancelarka i Emanuel Makron, predsednik Francuske.
U saopštenju posle tog sastanka učesnici su najavili formiranje tripartitne grupe koja bi nadgledala razmenu po principu svi za sve do kraja godine.
Istovremeno, Zelenski je istakao da se radi samo o osobama za čiju razmenu je do tog trenutka postignut dogovor.
U novoformiranoj kontakt grupi nalaze se predstavnici Rusije, Ukrajine, OEBS-a, kao i separatista. Sastanci se održavaju u Minsku, glavnom gradu Belorusije.
Ukrajinski mediji su posle sastanka u Parizu objavili da je Kijev spreman da pusti bivše članove specijalnih jedinica Berkut koji su optužei da su pucali u demonstrante na Majdanu 2014.
Ipak, tačan datum razmene zarobljenika objavljen je tek dan pre nego što je do nje došlo.
Apelacioni sud Ukrajine je 28. decembra uveče doneo odluku o puštanju iz pritvora bivših članova Berkuta - Pavela Abroskina, Sergeja Zinčenka i Olega Janiševskog.
Tužilac Sergej Kuči je tokom ročišta potvrdio da se ova trojica nalaze na spisku zarobljenika za razmenu. Prethodno su još dvojica bivši specijalnih policajaca pušteni iz pritvora u kućni pritvor, jer se nalaze na spisku.
Odluka sudija izazvala je negodovanje aktivista pojedinih nevladinih i političkih organizacija.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar