Kasim Sulejmani: Hiljade na pogrebnoj povorci u Bagdadu, Tramp kaže da je general ubijen da bi se „sprečio rat"
Veliki broj ljudi okupio se na ulicama Bagdada u pogrebnoj povorci za iranskog vojnog komandanta Kasima Sulejmanija, ubijenog u američkom vazdušnom napadu u četvrtak.
Sulejmani je bio glavni čovel iranskih operacija na Bliskom istoku i Iran je zapretio „surovom odmazdom" zbog njegove smrti.
Skup u Bagdadu je početak dana žalosti za Sulejmanija.
Njegovo telo će biti prebačeno u Iran, gde će biti sahranjen u rodnom gradu.
Okupljeni ukazuju počast i Iračaninu Abu Mahdi al Muhandisu, komandantu Kataib Hezbolaz grupe koju je podržavao Iran. Ova grupa je predvodila i jedinice okupljene u miliciji Narodna mobilizacija čiji je saveznik Iran.
- Iran preti „surovom odmazdom" zbog ubistva generala
- Zašto je sada ubijen Sulejmani i šta će se dalje dešavati
- Demonstranti napali američku ambasadu u Iraku
Pristalice Irana i mnogi Iračani okupili su se u Bagdadu u ranim jutarnjim satima, pre početka pogrebne procesije, mašući iračkim zastavama i amblemima milicija, i uzvikujući „Smrt Americi". Povorka se kretala glavnim ulicama Bagdada, dok su neki nosili fotografije Sulejmanija, a drugi iranskog vrhovnog vođe Ajatolaha Alija Hamneija.
Prema nekim izveštajima, tela poginulih Iranaca biće u subotu uveče prebačena u Iran, gde je proglašena trodnevna žalost za ubijenog generala. Njegova sahrana bi trebalo da bude održana u utorak u rodnom gradu Kermanu.
Međutim, ima i Iračana koji su slavili Sulejmanijevu smrt, prema nekim izveštajima. Sulejmani je optuživan za organizovanje surovih napada na demonstrante u Iraku proteklih meseci koji su tražili više demokratije u zemlji.
Tramp: Okončana Sulejmanijeva „vladavina straha"
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su Amerikanci ubili najmoćnijeg iranskog generala Kasima Sulejmanija „da bi sprečili rat, a ne da bi ga započeli".
Tramp je dodao da je napadom na aerodromu u Bagdadu u petak okončana Sulejmanijeva „vladavina straha".
Sulejmani je rukovodio iranskim akcijama širom Bliskog istoka kao vođa elitne jedinice Kuds. Iran je najavio „žestoku osvetu" zbog njegove smrti.
Ovo ubistvo predstavlja najveću ekslaciju napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.
Američki zvaničnici najavili su da će preventivno na Bliski istok poslati još 3000 vojnika.
Napadi u Iraku
U međuvremenu iračka državna televizija saopštila je da se 24 sata posle ubistva Sulejmanija dogodio još jedan vazdušni napad.
Izvor iz iračke vojske rekao je za Rojters da je u tom novom napadu u subotu ujutro ubijeno šest osoba, a da je pogođen konvoj iračke milicije.
Portparol američke vojske pukovnik Majls Kagins negirao je na Tviteru da su Amerikanci odgovorni za napad na vojni kamp Tadži, severno od Bagdada.
„Američka vojska je u besprekorno izvedenoj akciji ubila je teroristu broj jedan u svetu - Kasima Sulejmanija", rekao je Tramp na konferenciji u Floridi.
„Sulejmani je planirao opasne i zločinačke napade na američke diplomate i vojnike, ali mi smo ga uhvatili i sprečili u tome", dodao je američki lider.
Kako je Iran reagovao?
Vrhovni iranski vođa ajatolah Ali Hamnei izjavio je „Sulejmanijev odlazak bogu ne znači kraj njegovog puta i misije".
„Kriminalce koji nose njegovu i krv ostalih mučenika na rukama čeka žestoka osveta", naveo je Hamnei.
U pismu Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija iranski ambasador Madžid Takt Ravanči rekao je da Teheran u skladu sa međunarodnim pravom ima pravo na samoodbranu.
Kakva je uloga Iraka?
Iran podržava brojne šiitske milicije u susednom Iraku.
Sulejmani je, neposredno pre ubistva, stigao na aerodrom u Bagdadu i u konvoju sa njim bilo je nekoliko vođa tih milicija.
U istom raketnom napadu iz drona ubijen je i lider iračke milicije Abu Mahdi al Muhandis.
On je bio komandant grupe Kataib Hezbolah - koju takođe pomaže Iran - a koju Vašington krivi za raketni napad u kom je poginuo američki civil prošle nedelje na severu Iraka.
Zvanični Bagdad se nalazi u teškoj poziciji, jer su saveznici i sa Iranom i Amerikom. Hiljade američkih trupa ostalo je u njihovoj zemnji kako bi nastavili borbu protiv Islamske Države.
Ali iračka vlada insistira na tome da američka dejstva izlaze iz okvira tog dogovora.
Premijer Adel Abdul Mahdi okarakterisao je vazdušni napad kao „bestidno kršenje iračkog suvereniteta i očigledan napad na nacionalno dostojanstvo".
Parlament Iraka najavio je hitnu sednicu u nedelju. Stejt dipartment upozorio je američke državljane da „odmah napuste Irak".
Ko je bio Kasim Sulejmani?
Iako Sulejmani nije završio visoke vojne škole, bivši agent CIA Džon Megvajer ga je 2013. ocenio „pojedinačno najmoćnijim operativcem na Bliskom Istoku".
On se na čelu Kudsa nalazio od 1998. godine. Ova jedinica je deo Revolucionarne garde i glavni zadatak su joj operacije u inostranstvu.
Iran je potvrdio učešće ove jedinice u ratu u Siriji, pošto su njeni pripadnici savetovali snage lojalne predsedniku Bašaru al Asadu.
U Iraku je Kuds pomagao paravojne šiitske jedinice u borbi protiv Islamske Države.
Upravo zbog ovih operacija general Sulejmani je postao prava zvezda u Iranu.
Trampova administracija je Kuds nazvala mehanizmom za pomoć i podršku terorističkih grupa na Bliskom Istoku - uključujući libanski Hezbolah i palestinski Islamski džihad.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Joe
Знаимљиво је да је Трамп не тако давно оптуживао Обаму да започиње ратове због избора, а сада он то ради.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar