Srbija i Donald Tramp: Gde američkog predsednika vole najviše, gde najmanje i kako je u Srbiji
Kod kuće ga i vole i ne vole, ali kako predsednika Donalda Trampa doživljavaju van granica Sjedinjenih Američkih Država?
Novi izveštaj istraživačkog centra Pju, organizacije sa sedištem u Vašingtonu, pokazuje da su mišljenja o Trampu podeljena.
U istraživanju je učestvovalo 37.000 ljudi iz 33 države, a rađeno je od maja do oktobra prošle godine.
- Opoziv predsednika Amerike: Šta čeka Donalda Trampa
- Džonson, Klinton, Tramp (i Nikson): Svi članovi „ozloglašenog" kluba
- Da li demokrate mogu da smene Trampa
Ispitanici su odgovarali na pitanja o Trampu pre nego što je američki predsednik izdao naređenje da se ubije iranski general Kasim Sulejmani.
Kako vide Trampa...
Samo 29 odsto zemalja koje su učestvovale u istraživanju centra Pju, pokazalo je da one imaju poverenja u Trampa jednako kao kada je došao na vlast 2017. godine.
Iz organizacije su saopštili da su Trampovi potezi u spoljnoj politici delom doveli do nedostatka poverenja.
Njegovi stavovi o porezu, imigraciji, Iranu i klimi nisu baš popularni u svetu. Pregovori sa liderom Severne Koreje Kimom Džongom Unom dobili su najviše podrške - 41 odsto ispitanika u 33 zemlje razgovore je ocenilo kao korak u dobrom smeru.
... a kako SAD
Za razliku od Trampa, generalno gledano svet je i dalje naklonjen Sjedinjenim Državama, pokazalo je istraživanje.
„Ipak, lepo mišljenje o SAD je dramatično opalo otkad je Tramp preuzeo dužnost od Obame", piše u izveštaju centra Pju.
U proteklih godinu dana došlo je do promene - broj onih koji su naklonjeni Vašingtonu se povećava „verovatno zbog povećanja broja pristalica desničarskih populističkih grupa u nekim zemljama".
Sve u svemu, Amerika ima najbolji rejting u Izraelu - čak 89 odsto anketiranih ima dobro mišljenje o SAD.
U Meksiku, Severnoj Africi i na Bliskom istoku pogledi na SAD su uglavnom negativni. U Turskoj, samo svaki peti anketirani je izneo pozitivno mišljenje o Sjedinjenim Državama.
Tramp u odnosu na druge predsednike
U ovom istraživanju nijedan od pet lidera nije dobio visoke ocene, a najbolje je prošla nemačka kancelarka Angela Merkel.
Američki predsednik dobio je najviše negativnih ocena, mada ništa bolje nisu ocenjeni ni ruski predsednik Vladimir Putin i kineski predsednik Si Điping.
„Tramp je najpopularniji među ljudima na političkoj desnici i poverenje u njega raste na 50 odsto ili više u šest zemalja", navodi se u izveštaju.
Koliko Srbi vole Trampa i druge svetske lidere?
Kada je pre godinu dana, Politika objavila istraživanje urađeno u saradnji sa agencijom Faktor Plus, Tramp je dobio najniže ocene - samo 23 odsto ispitanika je reklo da ima poverenja u njega.
Svetski lider u kojeg građani Srbije imaju najviše poverenja je predsednik Rusije Vladimir Putin sa 57 odsto glasova, zatim Si Đinping sa 36 odsto i nemačka kancelarka Angela Merkle sa 30.
U istraživanju koje je sprovedeno od 17. do 26. decembra učestovalo je 1.250 ispitanika.
U kojim zemljama najviše vole Trampa?
Zbirni podaci ukazuju na to da svet nema poverenja u to da će američki predsednik donositi ispravne odluke.
Popularan je u afričkim zemljama, uprkos njegovim izjavama da su to „zemlje trećeg reda".
Kenija i Nigerija, zemlje u kojima je Tramp popularan, primaju značajnu finansijsku pomoć od Sjedinjenih Država. Izveštaj pokazuje da podsaharske zemlje imaju povoljno mišljenje o SAD.
Predsednik Nigerije Muhamadu Buhari je prvi podsaharski afrički lider pozvan u Belu kuću 2018. godine. Trampova administracija je prodala 12 vojnih aviona Nigeriji.
Veliku podršku Tramp ima i na Filipinima, verovatno zbog reči podrške koje je uputio predsedniku Rodrigu Duterteu.
Tramp je 2017. godine kritikovan jer je izjavio da Duterte „radi neverovatan posao kada su droge u pitanju".
Otkad je postao predsednik 2016. godine, Duterte je podsticao ubijanje onih koji su umešani u trgovinu drugom, za šta neki tvrde da predstavlja kršnje ljudskih prava.
Očekuje se da će se Trampov imidž popraviti i u Izraelu, zbog bliske veze sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.
Trampova administracija je otišla korak dalje u podršci kada je preselila američku ambasadu u Jerusalim.
Kada svet vidi američke predsednike
Većina zemalja gaji nepoverenje prema Trampovoj politici, u odnosu na njegove prethodnike, koje Pju prati od 2002. godine.
Presednik Džordž Buš, republikanac koji je na vlasti bio pre Obame, takođe je imao nisku ocenu poverenja tokom mandata.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
kimi
Ovo sto vole Amere vole ih jer im se slihtaju, a cinjenica je da Amerika samu sebe odrzava vestacki izazvanim ratovima, u koje je uvukao i Evropu sa NATO,tj okupirao je Evropu svojom vojskom, do duse ni Evropi to ne smeta toliko jer funkcionise po istom principu kao USA,razlika je samo u tome sto je USA 1 zemlja a u Evropi ih ima malo vise, pa uvek bude nekih mini neslaganja oko stvari, ali ne zato sto su jedni ok a drugi ne nego zato sto svako gleda svoju bulju.
Sve u svemu, svako ko podrzava bilo koju drzavu ili potiticara je ....... !
milicica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar