Iran: Jedina sportistkinja sa olimpijskom medaljom napustila zemlju

Kimia Alizadeh, osvajačica bronzane medalje u tekvondou, navela je da zvaničnici koriste njen uspeh u propagandne svrhe.
kimia alizadeh
EPA
Osovojila je bronzu u Riju 2016.

Jedina iranska osvajačica olimpijske medalje Kimia Alizadeh odlučila je da napusti matičnu zemlju.

Sportistkinja koja ima 21 godinu, objavila je na društvenim mrežama da je napustila Iran zbog toga što ne želi da bude deo „licemerja, laži, nepravde i ulagivanja".

Sebe je opisala kao „jednu od miliona potlačnih žena u Iranu".

Alizadeh nije navela gde se nalazi, uprkos izveštajima da trenira u Holandiji. Ona je 2016. godine postigla istorijski upseh za Iran osvajanjem bronzane medalje u tekvondou na Olimpijskim igrama u Riju.

U objavama na društvenim mrežama napisala je da zvaničnici Islamske Republike koriste njen uspeh u propagandne svrhe.

Dezertirala u trenutku kada Iran pogađaju protesti - proistekli zbog obaranja ukrajinskog aviona prošle srede, usred velike konfrontacije sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Zvaničnici „su me ponizili"

„Ja sam jedna od miliona potlačenih žena u Iranu za koji sam nastupala godinama", napisala je.

„Oblačila sam šta god da mi kažu i pričala šta god da narede. Svaku rečenicu koju su naredili, ja sam ponavljala. Nikog od nas nije briga za to, mi smo samo sredstvo."

Dodala je da iako bi vlada koristila njene sportske uspehe u političke svrhe, političari bi je ponižavali komentarima poput: „Nije moralno za ženu da širi noge."

Alizadeh je negirala da je pozvana u Evropu ili da je dobila primamljivu ponudu i nije potvrdila u koju zemlju je otišla.

Iranci su ostali u šoku nakon prvih vesti o njenom odlasku.

Iranski političar Abdolkarim Hoseinzadeh optužio je „nesposobne zvaničnike" da su dozvolili da iranski „ljudski kapital pobegne".

Poluzvanična novinska agencija Isna objavila je izveštaj u kom piše: „Šok za iranski tekvondo. Kimia Alizadeh je emigrirala u Holandiju."

Agencija je izvestila da se Alizadeh nada da će nastupati na Olimpijskim igrama u Tokiju ove godine, ali ne pod iranskom zastavom.

Objavljujući odluku da napušta Iran, sportistkinja nije iznela svoje planove, ali je rekla da ostaje „iransko dete" gde god da se nalazi.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.