Hari, Megan i Kanada: Premijer kaže da postoji "mnogo tema o kojima mora da se razgovora"
Potrebni su dalji razgovori o bezbednosnim troškovima selidbe vojvode i vojvotkinje od Saseksa u Kanadu, izjavio je premijer te zemlje Džastin Trudo.
On je naveo da većina Kanađana „podržava" ideju da kraljevski par živi u njihovoj državi, ali da je neophodno razgovarati o tome kako će to izgledati i koje troškove selidba nosi sa sobom.
Kraljica Elizabeta Druga je pristala na „prelazni period" tokom kojeg će vojvoda i vojvotkinja od Saseksa naizmenično provoditi vreme u Kanadi i Velikoj Britaniji.
- Kraljica podržava Harija i Megan
- Hari i Megan: Kraljica i vojvoda od Saseksa na sastanku „licem u lice"
- Hari i Megan: Šta će se dalje dešavati
U kraljičinom saopštenju navodi se da ona potpuno podržava Harijevu i Meganinu želju da imaju drugačije uloge, ali „da bi više volela da nastave u potpunosti da obavljaju kraljevske dužnosti".
Potrebno je razrešiti niz komplikovanih pitanja, ali kraljica očekuje da konačne odluke budu donete narednih dana, navodi se u saopštenju.
Vojvoda i vojvotkinja od Saseksa su saopštili da više neće biti „viši" članovi kraljevske porodice, te da će živeti i u Britaniji i u Severnoj Americi.
Ali postavlja se pitanje ko će finansirati njihovu bezbednost.
Trudo je saopštio da kanadska vlada ne učestvuje u razgovorima o budućem životu para još uvek.
„Kraljevska porodica, kao i vojvoda i vojvotkinja od Saseksa, tek treba da donesu brojne odluke o tome kako će izgledati njihov budući angažman.
„Mi ih, naravno, podržavamo, ali imamo i odgovornosti u tom procesu", rekao je Trudo za Global njuz, kanadsku televizijsku mrežu.
Kraljica je ranije rekla da je razgovor u Sandringamu, u kojem su učestvovali i princ od Velsa i vojvoda od Kembridža, bili „veoma konstruktivni".
„Moja porodica i ja u potpunosti podržavamo želju Harija i Megan da započnu novi život kao mlada porodica", navodi se u saopštenju.
Iako bi želeli da Hari i Megan ostanu članovi kraljevske porodice sa svim zvaničnim dužnostima, „poštujemo i razumemo želju da žive nezavisnijim životom, a istovremeno će ostati cenjeni članovi familije".
U kraljičinom saopštenju stoji i da će uslediti „prelazni periodu tokom kojeg će par provoditi vreme i u Kanadi i u Britaniji" nakon što su Hari i Megan „jasno stavili do znanja da u novom životu ne žele da se finansiraju iz javnih fondova".
Hitni razgovori su sazvani nakon što su vojvoda i vojvotkinja od Saseksa iznenadili ostatak kraljevske porodice prošle nedelje saopštenjem o povlačenju.
I princ Hari i Megan su govorili o poteškoćama u kraljevskom životu i medijskoj pažnji poslednjih meseci, pri čemu je vojvoda rekao da se plaši da će njegova supruga postati žrtva „istih moćnih sila" koje su dovele do smrti njegove majke.
Analiza Džonija Dajmond
BBC reportera za pitanja kraljevske porodice
Ovo je neverovatno iskrena i neformalna, gotovo lična izjava kraljice.
Ona očigledno žali zbog poteza Hari i Megan - volela bi da oni ostanu u trenutnim ulogama.
Ali ona takođe jasno stavlja do znanja da su oni članovi kraljevske porodice i da će biti cenjeni u porodici kada postanu nezavisni.
Javlja se mnogo pitanja - oko njihovih budućih uloga, odnosa sa ostatkom dvora, ko će šta plaćati (ne, kako tvrdi kraljica, poreski obveznici) i kako će Hari i Megan izdržavati jedno drugo.
Postoji još puno stvari oko kojih se treba dogovoriti. Neće sve izaći u javnost.
I izgleda da kraljica ovo vidi kao proces, a ne kao događaj. Ona piše o prelaznom periodu u kom Hari i Megan dele vreme između Kanade i Velike Britanije.
Kraljica je zatražila da se odluka donese u sledećih nekoliko dana. Ali i o tome bi moglo ponovo da se odlučuje u mesecima i godinama koje dolaze.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar