Mihail Mišustin: Šta znamo o najjačem kandidatu za premijera Rusije

Mišustina je za novog predsednika Vlade predložio Vladimir Putin.
Mišustin
Reuters

Nakon ostavke Dmitrija Medvedeva, na dnevnom redu ruske Dume u četvrtak će se naći imenovanje novog predsednika Vlade.

Vladajuća partija Jedinstvena Rusija podržala je kandidaturu Mihaila Mišustina, šef Federalne poreske službe Rusije.

Mišustina je predložio predsednik Rusije Vladimir Putin i očekuje se da će poslanici prihvatiti ovaj predlog.

„Predsednik Vladimir Putin održao je radni sastanak sa Mihailom Mišustinom i pozvao ga da preuzme mesto premijera. Uz saglasnost, on je podneo Mišustinovu kandidaturu na razmatranje u Državnoj dumi", saopštila je služba za odnose s medijima Kremlja.


Ko je Mihail Mišustin?

Mihail Mišustin je na čelu Federalne poreske službe od 2010. godine.

Pre imenovanja na tu funkciju, bio je predsednik grupe kompanija UFG, „jedne od najvećih kompanija koje posluju u Rusiji u oblasti upravljanja imovinom i direktnim ulaganjima", navodi se u biografiji 53-godišnjeg Mišustina na sajtu poreske službe.

U državnoj službi je od 1998. godine, kada je preuzeo funkciju zamenika šefa Državne poreske službe Rusije. Od marta 1999. do marta 2004. godine bio je zamenik ministra za poreze.

U periodu 2004-2006. bio je na čelu Federalne agencije za katastar nepokretnosti, a u periodu 2007-2008. na čelu Federalne agencije za upravljanje posebnim ekonomskim zonama.

Kao i Putin, i Mišustin obožava hokej. Zvaničnik je član upravnog odbora Ruske hokejaške federacije i član nadzornog odbora hokejaškog kluba CSKA.

„Siromašni" premijer?

Mihail Mišustin nije najbogatiji funkcioner. Po savremenim ruskim standardima čak je i siromašan.

Na ruci je 2013. nosio sat koji je ličio na Zenith Elite Ultra Thin koji je tada mogao da se kupi za 4.200 evra.

Dve godine kasnije, levu ruku mu je ukrašavao švajcarski Tag Heuer Carrera Calibre 6 Heritage - sat koji sada može da se kupi za oko 2.800 evra.

Možda deluje da to nije mala cifra, ali poređenja radi- opozicioni političar Aleksej Navaljni objavio je da sekretara za štampu Dmitrij Peskov nosi sat vredan i do 540.000 evra.

Ni njegova zvanična plata ne ruši rekorde: na čelu Federalne službe za poreze 2010. godine prijavio je prihod od 78 miliona rubalja, što je oko 1,1 milion evra, ali je u državnoj službi zarađivao oko 30 miliona rubalja godišnje, što je oko 430.000 evra. Poslednji dostupni podaci o prihodima za 2018. godinu, pokazuju da je zarađivao 18 miliona rubalja, odnosno oko 260.000 evra.

Međutim, supruga kandidata za premijera našla se na listi najbogatijih žena zvaničnika na Forbsovoj listi za 2014. godinu, zauzevši deveto mesto sa prihodom od 160,1 miliona rubalja (230.000 evra).

Imaju stan od 141 kvadratnog metra i automobil ford kuga registrovan za Mašustinovu suprugu.


Zašto je Medvedev podneo ostavku?

Dojučerašnji premijer Dmitrij Medvedev podneo je ostavku i raspustio vladu samo nekoliko sati nakon što je predsednik Rusije Vladimir Putin u parlamentu izneo planove za promenu ustava.

Iznenadna odluka ruskog predsednika dogodila se četiri godine pre kraja njegovog mandata. Prema aktuelnom ustavu, on neće moći da se ponovo kandiduje za predsednika.

U govoru pred poslanicima oba doma parlamenta, Putin je najavio da će građani glasanjem odlučiti o promenama čiji je cilj da moć predsedništva prebace na parlament.

Medvedev je izjavio da će Putinovi predlozi značajno promeniti „balans moći" izvršne, zakonodavne i sudske vlasti u Rusiji.

Putin je od Medvedeva tražio da pređe na funkciju zamenika predsednika Saveta za bezbednost, a nešto kasnije je za novog premijera nominovao direktora poreske službe Mihaila Mišustina.

Izvori BBC-ja iz ruske vlade kažu da ministri nisu znali šta će se desiti - jedan je rekao Putinova odluka bila „potpuno iznenađenje".

Medvedev je nekoliko godina bio premijer, a predsednik od 2008. do 2012. godina, menjajući funkcije sa Putinom, koji mu je bliski saradnik.

Ruski ustav predsednicima dozvoljava dva uzastopna mandata na vlasti.

Vlada u ostavci biće na funkciji do izbora nove.

Sekretar Jedinstvene Rusije Andrej Turčak saopštio da će ga ta stranka podržati i rekao da će Dmitrij Medvedev ostati lider stranke.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.