Šta nas čeka u zemlji i svetu ove nedelje

Samit u Davosu, kineska Nova godina i možda meč vaterpolista Srbija je Hrvatske na Evropskom prvenstvu u Budimpešti.
Davos
Getty Images
Davos

Ponedeljak je i vreme da se pogleda koji i kakvi važni i interesantni događaji bi mogli da obeleže narednu nedelju.

1. Svetski ekonomski forum u Davosu

Svetski političari i moćnici okupiće se 20. januara u ovom švajcarskom gradiću kako bi otvorili 50. Svetski ekonomski forum koji traje do 24. januara.

Pored predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, okupljenima bi trebalo da se obrati i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen, kao i ekološka aktivistkinja Greta Turnberg.

Svetski lideri zatim će se okupiti i na još jednom mestu - u Jerusalimu povodom ceremonije obeležavanja 75 godina od oslobađanja nacističkih koncentracionih logora.

Među visokim zvanicama u četvrtak 23. januara naći će se ruski i francuski predsednici Vladimir Putin i Emanuel Makron.

2. Dodela NIN-ove nagrade

Nagrada za najbolji roman godine po izboru magazina NIN biće dodeljena u ponedeljak. U užem izboru je 10 romana, a među nominovanima je samo jedna žena.

Dan pre dodele, grupa 18 pisaca najavila je bojkot žaleći se na članove žirija. Među njima su neki od prethodnih dobitnika nagrade, kao i pisci čiji su romani ove godine bili u širem izboru.

Urednik kulturne rubrike NIN-a Dragan Jovićević je izjavio da mu nisu jasni motivi za bojkot.

3. Opoziv Trampa: Početak suđenja u Senatu

U Senatu bi 21. januara trebalo da počne suđenje o opozivu američkog predsednika Donalda Trampa, najavili su njegove stranačke kolege iz redova republikanaca.

Ovaj proces bi mogao da traje tri do pet nedelja.

Nije bilo dovoljno glasova da se taj proces odbaci, kao što je Tramp zahtevao.

4. Mjanmar: Odluka o genocidu

Sudije Međunarodnog suda pravde u četvrtak, 23. januara, donose odluku o tome da li se 600.000 pripadnika muslimanske manjine Rohindža, koji još žive u Mjanmaru, suočava sa stalnom pretnjom genocida.

Ako presude da je tako - doneće „privremene mere" zaštite.

Pre dve godine, mjanmarska vojska je pokrenula veliku vojnu akciju protiv pripadnika muslimanske Rohindža manjine koje vlasti krive za terorističke napade. U susednom Bangladešu danas živi više od 915.000 Rohindža izbeglica, a svet sve više priča o brojnim optužbama za zločine koje su mjanmarski vojnici navodno počinili.

Aung San Suu Kyi (archive image)
AFP
Liderka Mjanmara Aung San Su Ći, dobila je 1992. Nobelovu nagradu za mir, a nedavno je pred sudom Ujedinjenih nacija branila zemlju od optužbi za genocid

Presude Međunarodnog suda pravde Ujedinjenih nacija nisu izvršne, ali to bi bio značajan udarac za tamošnje vlasti i verovatno će uticati na druge aktuelne postupke koji se pred međunarodnim sudovima vode protiv Mjanmara.

Ovaj sud u Hagu odlučuje o postupanju država, a ne pojedinaca.

5. Kineska nova godina i najveće migracije

Kineska nova godina počinje u subotu, 25. januara.

Ovaj praznik je najvažniji i najradosniji događaj za Kineze, zasnovan na tradiciji dugoj skoro četiri milenijuma.

Proslava Nove godine u Kini počela je u 14. veku pre nove ere.

Kineski meseci slede Mesečeve mene, a ne tačnu smenu godišnjih doba.

Zbog toga se datum Kineske nove godine, odnosno početak Prolećnog festivala, menja svake godine.

Kako se približava njihova Nova godina, Kinezi su pohrlili na železničke stanice i aerodrome, u najvećoj godišnjoj migraciji ljudi u svetu, kako bi stigli na destinacije gde će proslaviti praznik.

Tokom putne groznice povodom Prolećnog festivala, prema proceni ministarstva transporta, biće ostvareno oko tri milijarde putovanja.

Kina je relativno kasno usvojila gregorijanski kalendar, zvanično prešavši na njega 1912. godine, dok je sa korišćenjem počela tek 1929. godine, ali lunarni kalendar je važniji na duhovnom i kulturnom nivou.

A woman puts money inside the belly bottom of a performer in pig costume during a performance to celebrate the Lunar New Year, or Spring Festival, in Chinatown
EPA
Ovako je prošle godine u Bangkoku dočekana kineska godina svinje

Ova godina, po kineskom horoskopu, biće godina pacova.

U njihovoj mitologiji pacov je, kao prvi od 12 znakova, simbol blagostanja kog ima na pretek.

Proslava kineske Nove godine u Srbiji trajaće do 16. februara 2020. godine manifestacijama u Beogradu i Novom Sadu.

6. Vaterpolo - može li Srbija do evropskog zlata?

Ova nedelja donosi i rasplet na Evropskom prvenstvu u vaterpolu koje se održava u Budimpešti.

Vaterpolo
Getty Images

Reprezentacija Srbije, branilac trofeja, na superioran način je završila prvu fazu takmičenja i direktno se plasirala u četvrtfinale.

A tamo će igrati sa pobednikom duela osmine finala u kojem se sastaju Nemačka i Španija.

Ako ne bude nikakvih iznenađenja, u polufinalu šampionata odigraće se veliki vaterpolo klasik Srbija- Hrvatska.

Finalna utakmica šampionata igra se u nedelju, 26. januara.

7. Najdepresivniji dan u godini

Treći ponedeljak u januaru je proglašen najdepresivnijim danom godine, na osnovu istraživanja Klifa Arnala, bivšeg psihologa Univerziteta u Kardifu.

Coffee cup
Getty Images

Za to postoji nekoliko objašnjenja - novogodišnji i božićni praznici su gotovi, gotov je i vikend, napolju je hladno, a odlazak na more čini se kao da je miljama daleko.

Srećom, Arnalova stanovišta nisu naučno potvrđena.

8. Sto godina od rođenja Felinija

Da je živ, italijanski režiser Federiko Felini 20. januara bi proslavio 100. rođendan.

Ovaj prepoznatljivi filmski stvaralac tokom bogate karijere dobio je pet Oskara, kao i priznanja na evropskim festivalima u Kanu i Veneciji.

Američka filmska akademija nagradila je njegove filmove Ulica, Kabirijine noći i Amarkord.

Jugoslovenska kinoteka će prikazivati retrospektivu stvaralaštva ovog autora koga su zvali „kraljem filma" i večitim dečakom koji je u tom svetu prepoznao prostore apsolutne iluzije


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.