Srbija i korupcija u 100 i 300 reči

Srbija se našla u donjoj polovini indeksa percepcije korupcije. Šta to znači?
Euro notes
Getty Images

Borba protiv korupcije godinama je prioritet vlasti u Srbiji - makar na rečima.

Ipak, novi indeks percepcije korupcije pokazuje da je ona i dalje na visokom nivou.

U izveštaju međunarodne organizacijeTransparensi Internešnal (Transparency International) Srbija se nalazi na 91. mestu liste od 180 država i poziciju deli sa Turskom.

Od 100 poena, koliko mogu da imaju države u kojima je nivo korupcije nizak, Srbija ima 39.

Isti broj poena Srbija je imala i prošle godine, ali je tada zauzimala 87. mesto, što je bio pad od 10 pozicija u odnosu na 2017.

Od zemalja iz okruženja, od Srbije su bolje rangirane Bugarska (74. mesto), Rumunija (70. mesto), Crna Gora (66. mesto), Hrvatska (63. mesto) i Slovenija (35. mesto). Indeks percepcije korupcije pokazuje da je situacija gora u Albaniji (106. mesto), Severnoj Makedoniji (106. mesto), Bosni i Hercegovini (101. mesto) i na Kosovu (101. mesto).

indeks percepcije korupcije
BBC

Podaci pokazuju da dve trećine zemalja sveta ima manje od 50 poena, što znači da je u njima korupcija raširena. Prosečan broj poena u istraživanju je 43 od 100.


Indeks percepcije korupcije u 100 reči

Indeks percepcije korupcije rangira 180 zemalja.

Ocenjuje se korupcija u javnom sektoru, a izračunavanja se vrše na osnovu 13 relevantnih istraživanja.

Iako je broj poena Srbije isti kao i prošle godine (39), država je pala za četiri mesta na listi.

novac
BBC
Korupcija

Ove godine je zauzela 91. mesto i našla se u donjoj polovini liste, gde je poslednji put bila 2006. godine, saopštila je organizacija Transparentnost Srbija.

Analitičari iz ove organizacije kažu da je stagnacija „najmanje što se može očekivati u situaciji u kojoj Vlada otvoreno krši i relativizuje antikorupcijska pravila koja je sama predložila, a tužilaštvo ne daje jasne odgovore na javno iznete i dokumentovane sumnje na korupciju."


Indeks percepcije korupcije u 300 reči

Sa 39 poena, Srbija se ove godine našla u grupi zemalja sa raširenom korupcijom - zemljama koje su imale manje od 50 poena.

U istoj grupi su i sve zemlje bivše Jugoslavije osim Slovenije, kao i druge zemlje regiona - Albanija, Bugarska i Rumunija.

korupcija region
BBC

„Ovaj skor nas smešta četiri poena ispod svetskog proseka (43) i 19 poena ispod proseka Evrope, a 27 poena iza proseka Evropske unije", navodi se u saopštenju organizacije Transparentnost Srbija.

„Koncentrisana politička moć i podrška građana za borbu protiv korupcije nisu iskorišćeni za jačanje institucija i vladavine prava, što bi obezbedilo da sistem odgovornosti funkcioniše bez obzira na postojanja političke volje, a pogotovo bez političkog naloga", dodaje se.

Iz ove organizacije navode i da institucije Srbije nisu ispunile ciljeve postavljene u antikorupcijskoj strategiji za period 2013-2018, kao i u Akcionom planu za poglavlje 23 u pregovorima sa Evropskom unijom.

„I pored toga što su ocene Evropske komisije i međunarodnih posmatrača često bile kritičke, pritisak nije bio dovoljno snažan da bi doveo do bitne promene stanja. To se pokazalo i na primeru izmene četiri zakona koji su od značaja za finansiranje kampanje i sprečavanje zloupotrebe javnih resursa za partijske svrhe, iz decembra 2019."

korupcija u regionu
BBC

Problem su i funkcije vršilaca dužnosti direktora u javnim preduzećima koje i dalje nisu ukinute, kao i nedovoljna transparentnost rada javnih preduzeća i institucija.

Direktor Transparentnosti Srbija Vladimir Goati je ocenio da nalazi ne ukazuju samo da je stepen korupcije u Srbiji visok, već i da je ta pojava endemskog karaktera.

„To govori o slabosti vladavine prava, ali i o postojanju ozbiljnih smetnji ekonomskom razvoju", kazao je Goati na konferenciji za novinare, a prenosi Beta.

I on je ocenio da je jedan od ključnih instrumenata koji omogućava „hiperendemsku" korupciju, praksa imenovanja vršilaca dužnosti u javnom sektoru.

Na listi su ove godine najbolje rangirani Novi Zeland i Danska sa 87 poena, Finska (86 poena), dok Singapur, Švedska i Švajcarska dele četvrto mesto sa 85 poena.

Zemlja sa najlošijim indeksom percepcije korupcije je Somalija sa devet poena, a na dnu liste su i Južni Sudan (12 poena), Sirija (13 poena), Jemen (15 poena), dok 173. mesto dele Venecuela, Sudan, Ekvatorijalna Gvineja i Avganistan sa po 16 bodova.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivan BG

    23.01.2020 21:16
    Svi
    Svi su do srzi korumpirani. Samo jos ja odolevam. Da mi neko da 20 evra pa i da napisem da ide na bolje i da nije toliko strasno, ali ovo je stvarno jeza koliko smo korumpirani...
  • Da

    23.01.2020 14:34
    Da
    Srbija=korupcija
  • Xyz

    23.01.2020 14:27
    Xyz
    U Srbiji su svi korumpirani. Od vrha do dna. Bukvalno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.