"Škole za 21. vek": Kako džepni kompjuteri ulaze u školske klupe u Srbiji

Program „Škole za 21. vek" samo jedan od projekata Britanskog saveta koji ove godine obeležava 80 godina rada u Srbiji.

 

 

 

Upotreba telefona u školi
Getty Images
Stižu novi mobilni uređaji u srpske škole (ilustracija)

 

 

 

Srpski osnovci već se veoma aktivno druže sa telefonima i džepnim računarima van školskih časova, a uskoro će i između dva školska zvona zadatke raditi na sličnim uređajima.

U 480 škola širom Srbije, u okviru projekta „Škole za 21. vek" uskoro će stići gotovo 18 hiljada mikrobit uređaja - džepnih kompjutera koji se koriste u nastavi informatike.

„Projekat je važan jer, zahvaljujući velikoj podršci Vlade Velike Britanije i sjajnoj saradnji sa Ministarstvom obrazovanja, pruža đacima u svakoj školi, u svakom mestu, priliku da kritički razmišljaju, rešavaju probleme i uče veštine kodiranja.

Kroz evaluacije programa, znamo da čini učenje zabavnim, povećava motivaciju u učionici i da je sve više devojčica zainteresovano za kodiranje", kaže Kler Sirs, direktorka kancelarije Britanskog saveta u Srbiji.

Sirs navodi da se novim uređajima raduju i nastavnici jer im, kako kaže, omogućava da uvide potencijal učenika i tamo gde ranije nisu mogli.

„Zajednički rad u praktičnim projektima pruža deci priliku da jačaju veštine timskog rada i komunikacije.

Teško je predvideti kako će izgledati tržište rada u budućnosti, ali mi verujemo da pružamo deci mešavinu životnih i praktičnih veština u oblasti koja raste i koja ih sprema za budućnost."

„Škole za 21. vek" samo je jedan u nizu projekata Britanskog saveta u Srbiji koji ove godine obeležava 80 godina rada u zemlji.

Razmena i razumevanje

Britanski savet osnovan je 1934. godine sa ciljem da, kako se navodi na zvaničnom sajtu, gradi prijateljstvo i razumevanje između građana Velike Britanije i drugih zemalja kroz obrazovanje i kulturu.

„Upravo to radimo u Beogradu poslednjih 80 godina i to kroz traženje oblasti zajedničkih interesovanja u obrazovanju i kulturi i stvaranjem veza Velike Britanije i Srbije.

Sredstva su se možda promenila, ali želja za razmenom i razumevanjem je opstala i to je nešto što treba da slavimo", kaže Kler Sirs.

Beograd je 1940. godine bio jedan od prvih osam gradova gde je Britanski savet otvorio kancelariju.

„Kada ste locirani u Beogradu, uvek brinete da vam je posao previše usmeren upravo na Beograd.

Ali sa našim projektom Škole za 21. vek zaista osećam da radimo u svakoj zajednici, u svakom gradu i mestu širom Srbije i mislim da smo veoma toplo primljeni", kaže direktorka kancelarije Saveta u Beogradu.

 

 

 

Kler Sirs
British Council
Kler Sirs

 

 

 


„Percepcije"

U ovom projektu smo prikazali radove savremenih britanskih umetnica iz naše kolekcije i radove srpskih umetnica od 18. veka do danas iz kolekcije Matice srpske. Bio je to sjajan primer zajednički kreirane izložbe koji nam je dao priliku da istražujemo šta se kroz vekove promenilo, a šta nije kada se radi o ženama u umetnosti i u ukupnom shvatanju žena u našim društvima. Ova izložba podstakla je veliku debatu i ostavila dubinski uticaj na svakog posetioca", kaže Kler Sirs.


„Nikad ne izlazite iz kuće sa mokrom kosom"

Mandat Kler Sirs u Beogradu završava se posle pet godina.

„Vizura Beograda se značajno promenila u poslednjih pet godina i mislim da je to najveća promena.

Nedostaju mi neke institucije poput Mikser Hausa, ali volim nove skulpture i pasarelu nad Beton halom, ispod Kalemegdana.

Saradnja britanskog umernika Ričarda Dikona i Mrđana Bajića ne samo da služi povezivanju Kalemegdana i Beton hale već se i stalno menja, u zavisnosti od svetlosti i ugla iz koga je posmatrate", opisuje Sirs sopstveni doživljaj srpske prestonice.

 

 

 

Kler Sirs
British Council/Zoran PETROVIC
Kler Sirs

 

 

 

Sirs, ujedno i zamenica regionalnog direktora Britanskog saveta za Širu Evropu, kaže da je obišla većinu najprepoznatljivijih srpskih turističkih atrakcija, ali dodaje i da je obilazila i manje poznate destinacije.

Svom nasledniku ostavlja nekoliko utisaka.

„Najpre bih rekla - uživaj!

Velika je privilegija i čast raditi ovaj posao, Srbija je fantastična zemlja i radićete sa jednim od najboljih timova ikad."

Kulturološke razlike deo su njenog praktičnog saveta.

„Ono što bih rekla je - nikad ne izlazite iz kuće sa mokrom kosom.

Ljudi će se čuditi i pričati o tome", poručuje Kler Sirs.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se krije ispod leda Grenlanda

Velika žudnja za prirodnim bogatstvima za koja se veruje da leže ispod ledene površine Grenlanda traje više od veka. Koliko im je lak pristup i da li će klimatske promene uticati na to?

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.