Zdravlje, stres i nauka: Naučnici otkrili zašto kosa osedi

Akutni stres oštećuje matične ćelije koje utiču na boju kose i kože, pokazala je studija.
Žena sa sedom kosom
Getty Images
Zašto kosa jednog dana pobeli

Naučnici kažu da su možda otkrili zašto stres utiče na to da kosa pobeli, ali i način kojim se može zaustaviti bez farbanja.

Na testovima sprovedenim na miševima, matične ćelije koje kontrolišu boju kože i kose oštećene su zbog pretrpljenog bola.

Miševi crnog krzna potali su beli za samo nekoliko nedelja.

Američki i brazilski naučinici kažu da je ovaj put vredan daljeg istraživanja kako bi se pronašao lek koji će sprečiti gubitak boje kose tokom starenja.

Muškarci i žene uglavnom osede u tridesetim, a kosa njihovih roditelja bi mogla da im da naznake kada će otprilike početi da sede.

Iako mnogo toga zavisi od starenja i genetike, stres ovde igra veliku ulogu.

Ali naučnicima nije u potpunosti jasno kako stres deluje na kosu.

Naučnici koji su radili studiju, objavljenu u časopisu Priroda, sa univerziteta Sao Paolo i Harvard veruju da je ovo povezano sa hormonom melanocitom, koji proizvodi melanin i koji je odgovoran za boju kose i kože.

I dok su vršili eksperimente na miševima, naišli su na još dokaza.

„Sada sigurno znamo da je stres odgovoran za ovu specifičnu promenu kože i kose", kaže profesorka Ja-Čijeh Hsu sa univerziteta Harvard.

Šteta je nepopravljiva

Bol kod miševa pokrenula je oslobađanje adrenalina i kortizola, ubrzavajući rad srca i porast krvnog pritiska, koji utiču na nervni sistem i izazivaju stres.

Ovaj proces iscrpljuje matične ćelije koje su proizvodile melanin u folikulama kose.

„Znala sam da je stres loš za telo", rekla je profesorka.

„Ali štetnost stresa koju smo otkrili nije ni približno onome što smo zamišljali.

„Nakon samo nekoliko dana, pigment iz matičnih ćelija je u potpunosti nestao.

„Jednom kada ga izgubite, ne možete da ga regenerišete, šteta je trajna".

Crni miš i miš koji je osedeo
William A Goncalves
Miš pre i posle eksperimenta

U drugom eksperimentu, naučinici su otkrili da bi mogli da zaustave ovu promenu, tako što bi dali mišu lek za regulisanje krvnog pritiska.

Kada se upoređeni geni miša koji su u bolovima sa miševima koji nisu, otkriven je protein koji utiče na oštećenje matičnih ćelija od stresa.

Kada ovaj protein, ciklin-zavisna kinata (CDK) bude potisnut, lečenje bi zaustavilo promenu boje krzna.

Ovo saznanje je naučnicima otvorilo novi put ka otkriću leka i sprečavanju pojave bele kose.

„Ovi nalazi nisu lek, niti oni leče sedu kosu", rekala je profesorka Hsu za BBC.

„Naše istraživanje sprovedeno na miševima je samo početak dugog puta ka pronalasku leka koji može pomoći ljudima.

„Ali svakako smo stekli sliku o tome kako stres može uticati i na druge delove tela", rekla je.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Miodrag

    29.01.2020 09:35
    //
    Dosta je bilo uzaludnih eksperimenata u kojima se životinje bespotrebno muče i uništavaju. Isto važi i za holokaust u prehrambenoj i kozmetičkoj industriji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se krije ispod leda Grenlanda

Velika žudnja za prirodnim bogatstvima za koja se veruje da leže ispod ledene površine Grenlanda traje više od veka. Koliko im je lak pristup i da li će klimatske promene uticati na to?

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.