Brazil i Amazonija: Kako izgleda život u džungli
Klaudija Andujar je posvetila život fotografisanju i zaštiti plemena Janomami, jedne od najvećih starosedelačkih zajednica u Brazilu.
Više od pet decenija, ova švajcarsko-brazilska fotografkinja beleži detalje iz života plemena koje živi u zabačenoj šumi na granici Brazila i Venecuele.
Njihova mala sela su rasuta uz reke Katrimani i Orinoko. Pripadnici plemena se bave lovom i sitnom poljoprivredom, a koriste tehniku poseci i pali.
Andujar je rođena u Švajcarskoj 1931. godine, a odrasla je u Transilvaniji u Rumuniji.
Tokom Drugog svetskog rata, njen otac, mađarski jevrej, ubijen je u koncentracionom logoru Dahau, kao i mnogi njegovi rođaci.
Andujar se preselila s majkom u Švajcarsku, pa onda u Sjedinjene Američke Države. Odabrala je Brazil za konačnu destinaciju 1955. godine. Tamo je počela karijeru fotografkinje.
U ranim radovima je eksperimentisala koristeći različite tehnike - snimala je infracrvenim filmom, koristila vazelin na sočivu i različitih osvetljenja kako bi postigla distorziju i zasićenje boja.
Pokušala je da uhvati šamansku kulturu plemena Janomami stvaranjem vanzemaljskog, tuđinskog pogleda, a ne sledeći konvencionalni dokumentarni stil.
Izgradnja transkontinentalne magistrale kroz Amazoniju - projekat brazilske vojne vlade - dovela je do toga da region postane pogodan za krčenje šuma kao i za invazivne poljoprivredne programe.
Češći kontakti sa strancima su doneli pripadnicima plemena Janomami epidemije bolesti na koje oni nisu imali imunitet. Čitave dve zajednice su nestale.
Ova situacija je podsetila Andujaru na genocid u Evropi i 1978. godine se uključila u političku kampanju za stvaranje plemenskih rezervata.
Odstupajući od umetničkog projekta, fotografije je sve više koristila da bi obavestila javnost o problemima sa kojima se pleme suočava.
Njihova zemlja u Brazilu je konačno 1992. proglašena za autohtoni rezervat - park Janomami.
Izložba Klaudije Andujar, Borbe plemena Janomami, biće postavljena 10. maja u Parizu u fondaciji Cartier pour l'art contemporain.
Sve fotografije su zaštićene autorskim pravima Klaudije Andujar i Fondacije Cartier.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 2
MonteDushano
mrva
sve samo ne ovako kao na ovim nerealnim fotografijama. ali ljudi su se toliko otudjili od prirode da bi neko mogao pomisliti da dzungla zasita ovako izgleda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar