Korona virus i fudbal: Osimova Jugoslavija i timovi koji su ostali bez titule zbog nefudbalskih stvari

Trener Jirgen Klop je prošle sezone poveo Liverpul na put slave u Ligi Šampiona, ali kraj dugog čekanja na uspeh kod kuće navodno bi nadmašio to dostignuće.
Dragan Stojkovic in action against Colombia during the 1990 World Cup
Getty Images
Jugoslavija je stigla do četvrtfinala Svetskog prvenstva 1990. godine, gde je izbačena na penale od budućeg finaliste Argentine

Liverpulu malo fali, nalazi se na maksimalno dve pobede od prve šampionske titule u 30 godina.

Trener Jirgen Klop je prošle sezone poveo Crvene na put slave u Ligi Šampiona - to je šesti trijumf kluba u najboljem evropskom takmičenju - ali kraj dugog čekanja na uspeh kod kuće navodno bi nadmašio to dostignuće.

Međutim, budući da je svuda fudbal otkazan zbog korona virusa, postaji mogućnost da će Liverpul ostati uskraćen za titulu koju zaslužuje zbog neverovatne sezone.

Britanska vlada - i sami klubovi - ostaju rešeni da završe započeto.

Ali ukoliko Premijer liga i vlada ne budu uspeli da nađu bezbedan put napred, Liverpul iz sezone 2019/20. bi mogao da se pridruži grupi timova koji su ostali uskraćeni za krunu i za koje svi odreda pitaju: 'Šta bi bilo?'.

Generacija Evertona u periodu od 1984. do 1987. godine - evropski šampioni koji to nikad nisu postali?

Gary Lineker in action for Everton against Liverpool
Getty Images
Geri Lineker postigao je gol za Everton u finalu FA kupa 1986. godine - u utakmici koju su izgubili od Liverpula

Sredinom osamdesetih najperspektivniji tim iz Mersisajda bio je Everton. Mladi tim Hauarda Kendala stigao je ekspresno do titule u ligi u sezoni 1984/85 sa 90 bodova, 13 više od Liverpula.

Te sezone su osvojili još Kup pobednika kupova u Roterdamu, usput pobedivši minhenski Bajern, a trostruku krunu im je uskratio čudesni gol Normana Vajtsajda u finalu FA kupa.

Tog leta Kendal je dodao Garija Linekera šampionskoj ekipi za pokušaj osvajanja titule prvaka Evrope.

Ali nade „Karamela" za osvajanje Kupa šampiona raspršile su se još pre nego što su se razvile.

Oko 150 kilometara dalje i dve nedelje posle njihovog trijumfa u Roterdamu, 39 ljudi je umrlo, a 600 bilo povređeno tokom finala Kupa šampiona između Liverpula i Juventusa.

Nevolje sa masom kulminirale su jurišem navijača Liverpula ka navijačima italijanskog tima, koji su bili nabijeni uza zid i on se srušio.

Incident je doveo do toga da engleskim klubovima bude zabranjeno učešće u evropskim klupskim takmičenjima na pet godina.

Everton je izgubio titulu poslednjeg dana 1986. godine, a titulu je vratio 1987. Obe sezone završio je sa osvojenih 86 bodova.

U tom periodu su Kup šampiona osvojili Steaua iz Bukurešta, Porto i PSV Ajndhoven, postavivši tako pitanje šta je moglo da se desi, pogotovo u sezoni 1985/86?

Engleski predstavnici bili su dominantni u Kupu šampiona skoro 10 godina i, popevši se u sam vrh engleskog fudbala, Everton bi bio težak protivnik za svakoga.

Kako su engleski klubovi dominirali Evropom pre zabrane

Sezona

Pobednik Kupa šampiona

1976-77

Liverpul

1977-78

Liverpul

1978-79

Notingem Forest

1979-80

Notingem Forest

1980-81

Liverpul

1981-82

Aston Vila

1982-83

Hamburg

1983-84

Liverpul

1984-85

JJuventus

Četvorica igrača iz njihove prve postave započela su četvrtfinale Svetskog prvenstva u kom je Engleska izgubila od Argentine Dijega Maradone 1986. godine, uključujući Linekera koji je osvojio Zlatnu kopačku.

Lineker, koji je otišao u Barselonu i igrao 1990. u porazu Engleske od Nemačke polufinalu Mundijala, opisao je ovaj tim Evertona kao najbolji u kom je igrao.

Jugoslavija 1987-1992. i posle - sankcije oduzele priliku na Svetskom prvenstvu

Dejan Savićević, Dragan Stojković, Robert Prosinečki, sa Davorom Šukerom, Predragom Mijatovićem i Zvonimirom Bobanom u usponu - Jugoslavija s početka devedesetih možda je najintrigantnije pitanje 'Šta bi bilo?' modernog fudbala.

Mnogi od vrhunskih timova evropskog klupskog fudbala devedesetih su imali igrače sa Balkana.

Osvajač Svetskog juniorskog prvenstva u fudbalu 1987. godine, Jugoslavija je stigla do četvrtfinala u Italiji 1990.

Ali dve godine kasnije, sankcije Ujedinjenih nacija uskratile su Jugoslaviji mesto na Evropskom prvenstvu posle izbijanja građanskog rata.

Napeti odnosi između šest republika ujedinjenih pod zastavom Jugoslavije na kraju su prerasli u etničke sukobe.

Tokom perioda izuzeća, i Euro 1992. i Svetsko prvenstvo 1994. ostali su bez jednog istinski velikog tima.

Danas je dobro poznato, Danska koja je pozvana u poslednji čas kao zamena trijumfovala je mimo svih očekivanja 1992. godine.

Međutim, Svetsko prvenstvo 1994. godine ono je koje je moglo da dovede ovaj tim do velikih pobeda.

U finalu Lige šampiona 1994. godine, Savićević, zajedno sa Bobanom u sjajnom timu Milana, predvodio je rastavljanje Barselone Johana Krojfa na sastavne delove.

Dva meseca kasnije, Bugarska je stigla po polufinala Svetskog prvenstva na leđima Hrista Stoičkova, kada je pobednik Brazil morao da se osloni na golove Romarija.

Iako je finale bilo susret teškaša Brazila i Italije, mnogi od redovnih velikana nisu uspeli da se kvalifikuju ili su podbacili na samom prvenstvu.

Suviše je nepoznanica da bi sa sigurnošću moglo da se kaže kako bi prošla Jugoslavija, ali bi bilo veoma zabavno gledati ovaj tim dok pokušava da osvoji Svetskog prvenstvo.

Zasebni balkanski nacionalni timovi ponovo su se pojavili u kvalifikacijama za Euro '96, igrači sada rasuti u pet zemalja.

U Francuskoj 1998. godine, Hrvatska je završila na trećem mestu, a SR Jugoslavija stigla do osmine finala.

Haras El Hodud 2012 - neredi osujetili retku šansu za slavu

Prvog februara 2012. godine, masovni neredi izbili su posle utakmice egipatske lige između Al Masrija i Al Ahlija na stadionu Port Said.

Posle istrage i saniranja posledica nemira, vlada je obustavila čitavu nacionalnu ligu.

Uprkos ogromnim finansijskim rizicima sa kojima su se suočavali mnogi egipatski klubovi tog vremena, vlada nije uspela da omogući bezbedne prostore za nastavak igre.

U vreme suspenzije, Haras El Hodud nalazio se na vrhu tabele, sa bodom prednosti u odnosu na tadašnjeg prvaka Afrike, Al Ahlija sa utakmicom manje.

Tim iz Aleksandrije na iznenađenje mnogih, nalazio se na vrhu, budući da prethodnih godina nije stizao do gornje polovine tabele u ligi kojom su dominirali velikani iz Kaira.

Al Ahli osvojio je prethodnih sedam titula, a kad se liga konačno nastavila, osvojio je ligu 37. put.

Nestabilnost u Egiptu značila je da se profesionalni fudbal nije ponovo igrao sve do 2013-14. godine, a za Haras El Hodud bio je to povratak među ekipe koje kaskaju za ostalima.

Nema mnogo primera širom sveta da je liga bila obustavljena i da nije mogla da se vrati, a još manje da nije dozvoljen nijedan drugi šampionat ili niža liga sa strane u vreme suspenzije.

Ovo je jedan od njih - a hoće li uskoro biti još jedan?

Barselona 2009-2011 - nade za prvu trostruku krunu u Lige šampiona ruši nebeska intervencija

Pep Guardiola looks exasperated during Barcelona's game against Inter Milan in 2010
Getty Images
Pep Gvardiola je osvojio 14 trofeja za četiri godine kao trener Barselone

Kad je Pep Gvardiola preuzeo vođstvo nad Barselonom u leto 2008. godine, njegov tim se pridržavao Krojfove filozofije Totalnog fudbala, sa Lionelom Mesijem, Andresom Inijestom i Ćavijem koji su predvodili ovaj uzbudljivi tim.

U naredne tri sezone, Barselona je osvojila het trik lige i dve Lige šampiona. Ali da nije bilo retkog prirodnog fenomena, Barselona je mogla da obezbedi i željeni het trik evropskih kupova i svrsta se uz Krojfov Ajaks iz 1971-73.

U proleće 2010. godine, jedan vulkan na Islandu zakočio je Evropu u mestu.

Došlo je do erupcije i oblaci vulkanskog pepela ostali su da vise nad kontinentom, izazvavši ozbiljan zaostaj saobraćaja.

Barselona je morala da pribegne dvodnevnom putovanju autobusom na polufinale sa Interom iz Milana.

Čak bi i veterani megaautobuske rute Aberdin-London imali problema sa vožnjom od preko 1.000 kilometara kroz južnu Evropu, a većina bi se složila da to baš nije idealna priprema za jednu fudbalsku utakmicu.

Inter je kod kuće pobedio sa 3-1, dovoljno da stigne do finala, gde je pobedio Bajern iz Minhena. Šta bi se desilo da je Barselona mogla normalno da se pripremi za revanš?

Pobedili su već Inter i igrali nerešeno s njim u grupnim fazama takmičenja i nisu pokazivali mnogo znakova opadanja standarda. U ovom slučaju pomoć za Inter bukvalno je pala s neba.

Ponovno osvajanje Lige šampiona godinu dana kasnije, samouvereno dobivši Mančester Junajted drugi put za tri godine, bio je poslednji nastup ovog Barseloninog tima.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC