Jupiter kakav do sad niste videli
Astronomi su napravili izvanrednu novu sliku Jupitera, prateći kako užareni delovi toplote koja vrebaju ispod vrha oblaka gasovitog giganta.
Infracrvenu fotografiju snimio je teleskop na Havajima i predstavlja jedan od najoštrijih snimaka te planete ikada napravljenih sa Zemlje.
Da bi dostigli ovakvu rezoluciju, naučnici su koristili tehniku koja ispira zamućujući efekat gledanja kroz Zemljinu burnu atmosferu.
- Kviz za Dan planete Zemlje: Koliko poznajete planetu na kojoj živite
- Spektakularna fotografija Jupitera i njegove Velike crvene pege
- Balkan i svemir: Kako planete dobijaju imena
Infracrveno svetlo ima veću talasnu dužinu od svetla koje detektuje slični Habl teleskop. Koristi se za gledanje kroz izmaglice i tanke oblaka na vrhu Jupiterove atmosfere, kako bi naučnici mogli dublje da se probiju u unutrašnjost planete.
Istraživači žele bolje da razumeju šta čini i održava vremenski sistem gasovitog giganta, a posebno velike oluje koje mogu da besne decenijama, pa i vekovima.
Studiju u kojoj je nastala ova infracrvena slika vodio je Kalifornijski univerzitet u Berkliju. Deo je zajedničkog programa osmatranja u koje su uključeni teleskop Habl i svemirska letelica Juno koja trenutno kruži oko pete planete od Sunca.
Brze činjenice o Jupiteru
- Jupiter je 11 puta širi od Zemlje i 300 puta masivniji
- Oko Sunca kruži 12 zemaljskih godina, a dan traje 10 sati
- Po sastavu podseća na zvezdu; uglavnom ga čine vodonik i helijum
- Pod pritiskom, vodonik dobija stanje slično metalnom
- Ovaj „metalni vodonik" mogao bi da bude izvor magnetnog polja
- Većina vidljivih oblaka sadrži amonijak i vodonik sulfid
- Velika crvena pega je džinovski vrtlog oluje širi od planete Zemlje
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar