Aušvic: Skriveni predmeti pronađeni u dimnjaku koncentracionog logora
Ispod dimnjaka u kompleksu koncentracionog logora Aušvic pronađeni su sakriveni predmeti.
Noževi, viljuške i oruđe su samo neke od stvari u Bloku 17, za koje se veruje da su sakrili zatvorenici sa zanatskim veštinama.
Nije poznato zašto su sakrili predmete na ovom mestu.
Aušvic, smrtonosni nacistički logor u okupiranoj južnoj Poljskoj tokom Drugog svetskog rata, bio je epcinetar genocida nad evropskim Jevrejima.
- Tatu majstor Aušvica – i njegova tajna ljubav
- Čovek koji je preživeo pet nacističkih logora smrti
- Devojčica koja je prisustvovala Kristalnoj noći
Tokom samo četiri i po godine, nacistička Nemačka je sistemski ubila najmanje 1.1 milion ljudi, a gotovo milion su bili Jevreji.
Većina ih je ubijena u Aušvicu 2 Birkenau, mestu gde su se nalazile velike gasne komore.
U ovom kompleksu su takođe ubijani i poljski civili, Romi, Sinti, Jehovini svedoci, homoseksualci i sovjetski ratni i politički zatorenici.
Austrijski Nacionalni fond za žrtve socijalizma renovira Blok 17, koji se nalazi u glavnom kampu, zbog predstojeće izložbe.
Radnici su pronašli predmete u dimnjaku i dokumentovali ih pre nego što ih je muzej u u Aušvicu preuzeo.
Zašto su zatvorenici sakrili ove predmete ostaje nejasno. U saopštenju austrijskog Nacionalnog fonda piše da je moguće da su ih koristili u opravci garderobe, bravariji, a možda su i planirali beg- ili čak koristili za razmenu s drugim zatvorenicima.
Oni koji su preživeli Holokaust okupili su se u Aušvicu u januaru ove godine kako bi obeležili 75- godišnjicu oslobođenja kampa.
Do kraja rata 1945. godine, bilo je 40 logora i manjih centara za pritvor.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Goran
Mislim da fali napomena da je to podatak samo za Aušvic, a da je za četiri i po godine broj sistematski ubijenih od strane nacističke Nemačke daleko veći.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar