Grčka pravoslavna crkva smatra da je joga "nespojiva" sa hrišćanstvom
Poza u obliku obrnutog latiničnog V, pozdrav suncu i sve ostale joga vežbe su „apsolutno nespojive" za verom Hristovom, saopštila je moćna Grčka pravoslavna crkva.
Jogi „nije mesto u životima hrišćana", saopštilo je vladajuće telo ove Crkve.
U grčkim medijima su se često mogle čuti preporuke da ljudi praktikuju jogu kako bi se izborili sa stresom tokom karantina zbog korona virusa.
To je podstaklo crkvene velikodostojnike da reaguju.
- Srpska pravoslavna crkva i slučaj Vukašina Milićevića: Kad crkva zabrani javni govor
- „Odgajan sam u kultu i verovao u smak sveta"
- Instruktorima joge „prete ozbiljni problemi s kukovima“
I ostale verski poglavari izjasnili su se protiv joge.
Pravoslavna crkva je uticajna organizacija u Grčkoj, a 90 odsto Grka izjasnilo se kao pravoslavci, navodi se u izveštaju istraživačkog centra Pju za 2017. godinu.
„[Joga] je temeljno poglavlje hinduističke religije ... to nije 'vrsta fizičke vežbe'", rekao je Sveti sinod u saopštenju u sredu.
Iako nije retko da verske vlasti kritikuju jogu, dopisnici navode da je neobično da se Sinod javno oglašava o tom pitanju.
Gostujući u četvrtak na grčkoj TV mreži pravoslavni sveštenik branio ovakav stav Sinoda.
Neistomišljenici crkve zasnivaju stavove na „iskustvu onih koji su praktikovali jogu", kaže otac Mihael Konstantinidis, objašnjavajući da „ako bi joga ponudila ono što čovek želi, mi bismo bili srećni".
Ova drevna duhovna praksa ima veze sa hinduizmom i budizmom. Pominje se u indijskim tekstovima od pre 2.500 godina i evoluirala je tokom vremena, kaže dr Mark Singleton, koji je istraživao istoriju joge.
Poslednjih decenija postala je popularna širom sveta i sada predstavlja ogromnu industriju, koja se često reklamira kao korisna za ublažavanje stresa, mentalno blagostanje ili fizičku snagu.
Joga se preporučuje u zemljama širom sveta kao način da se održi kondicija i bori se protiv stresa tokom pandemije Kovida-19.
Grčka je izbegla najgori scenario tokom epidemije korona virusa u Evropi uvođenjem obustave rada početkom marta. Registrovano je manje od 3.000 slučajeva i samo 180 smrtnih slučajeva kod 11 miliona stanovnika.
Pravoslavna crkva bila je na meti kritika zbog tvrdnji da će obred deljenja kašičice među zajednicom tokom svetog pričešća dovesti do širenja virusa.
Šta kažu druge religije?
Grčka pravoslavna crkva nije jedina koja se protivila jogi.
Prošle godine je dvorana crkve u Devonu u Engleskoj zabranila čas joge.
„Može da se kaže da korene vuče iz istočne spiritualnosti i da ne ide dobro sa hrišćanskom duhovnošću", rekao je velečasni Mark Bačers.
Pastor u Sijetlu u Americi jogu je 2010. godine nazvao „demonskom".
A 2008. godine vodeći islamski savet Malezije rekao je da bi joga mogla korumpirati muslimane, ali odustala je od izdavanja fatve - kletve - posle burnih reakcija javnosti.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 5
Steva
Адреса?
Ова порука ГПЦ је упућена онима који су православни хришћани. Анархисти, сатанисти и екстремни левичари, а који у Бога не верујете, нема потребе да се јављате и коментаришете, није вама упућено, већ нама који верујемо.
Ne,ova poruka je upućena svim Hrišćanima isto kao što je poruka lomljena krsta na crkvi na Kosovu morala da zabrine svakog Hrišćanina jer je krst simbol Hrišćanstva.U potpunosti se slažem da joga vuče korene iz Hinduizma i da je delo demona i da je kao takvu treba u potpunosti odbaciti i zabraniti.
Јое
Следећи пут када, не дај Боже, будеш у прилици да гасиш неки пожар, ти га гаси бензином, а само промени име у воду. Немој само површно посматрати, него гледај суштину, течност је течност, зар не?
Nemanja
Internet je kao civilizacijska tekovina oruđe za one koji su civilizaciju prihvatili. Vi sektaši, kultisti i zatucani primitivci svoje stavove možete da okačite na seosku oglasnu tablu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar