Beograd i Priština: Koliko je ukupno pregovora o Kosovu

Evropski, američki i francuski predlozi da se za stolom nađu Beograd i Priština nasleđuju prekinuti dijalog u Briselu.
Berlin, 14. februar 2020.
Reuters
Grenel se sa Tačijem i Vučićem susreo i na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji

Krajem 2018. godine, stvari su bile jednostavne - evropska diplomatkinja Federika Mogerini dovodila je srpskog i kosovskog predsednika za pregovarački sto gde su učestvovali u „Briselskim pregovorima".

Od tada do danas, Mogerini više nije u institucijama Evropske unije, na putu dijalogu stajale su najpre takse, pa odluka o reciprocitetu Kosova na robu iz Srbije, kampanja Beograda za povlačenje priznanja Kosova, izbori i promene tri vlade u Prištini, virus korona.

Jedino su Aleksandar Vučić i Hašim Tači ostali na svojim pozicijama.

U „igru" su se oko nastavka pregovora uključili novi, brojni igrači - specijalni izaslanik američkog predsednika Ričard Grenel, evropski izaslanik Miroslav Lajčak, pa i francuski predsednik Emanuel Makron.

Prvi znaci jenjavanja pandemije virusa korona označili su i intenziviranje razgovora o procesima koji ponekad ne deluju koordinirano.

Diplomatija Miroslava Lajčaka

U svojevrsnoj trci Evropljana i Amerikanaca, prvi će u region doći Miroslav Lajčak.

Slovački diplomata imenovan je 3. aprila za specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana.

Brisel, 10. januar 2020.
Getty Images
Lajčak na Balkan stiže iz Brisela, prethodno podnevši ostavku na funkciju u Bratislavi

Lajčakov plan bio je da u ponedeljak, 15. juna, doputuje na nekoliko dana u Prištinu, da bi potom u Beograd stigao sedam dana kasnije - samo dan posle parlamentarnih izbora u Srbiji.

Ipak, već u startu naišao je na teškoće.

Let za Tiranu, posle kojeg je planirao da automobilom dođe do Kosova, nije poleteo iz Švajcarske.

Dan kasnije, Lajčak je krenuo ka Balkanu i to uz zahvalnicu švajcarskoj vojsci čijim avionom se uputio na zadatak.

https://twitter.com/MiroslavLajcak/status/1272788267373559808

Ni na prvom odredištu neće ga dočekati jednostavna situacija - kosovski predsednik Hašim Tači najavio je da se možda i neće sastati sa Lajčakom, iznoseći sumnje u njegovu objektivnost i evropski pristup pregovorima.

Pregovori Ričarda Grenela

Dok je Miroslav Lajčak bezuspešno pokušavao da poleti ka Prištini, na Tviter profilu američkog pregovarača Ričarda Grenela osvanula je pozivnica za sastanak Srbije i Kosova već 27. juna.

Sve to prati i Grenelovo upozorenje da se stvari vraćaju na „status kvo" ako neka od strana ne bude zadovoljna razgovorima, ali i objašnjenje da će glavna tema razgovora biti ekonomija.

https://twitter.com/RichardGrenell/status/1272566747183280129

Svoju radost zbog poziva koji je dobio, na Tviteru je podelio kosovski predsednik Hašim Tači.

Poručio je da je uloga SAD u prosperitetnoj budućnosti Kosova uvek bila odlučujuća.

https://twitter.com/HashimThaciRKS/status/1272569239291990016

Srpski predsednik Grenelu nije odgovorio ni na ličnom, a ni na predsedničkom nalogu na Tviteru.

Šest dana pre izbora na kojima predvodi svoju Srpsku naprednu stranku, Vučić je posetio Čačak i prisustvovao otvaranju Naučno-tehnološkog parka, ali je deo obraćanja javnosti iskoristio i da negira da će Srbija u Vašingtonu priznati Kosovo.

„Na to da Srbija priznaje Kosovo uoči Vidovdana sramota me je da odgovorim - sramota me je, jer to govori više o njima.

To nikada neće biti tema, to govori o tome šta su drugi činili", rekao je Vučić osvrćući se na činjenicu da se sastanak održava dan uoči Vidovdana.

Berlin, 8. maj 2018.
ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images
Ričard Grenel više nije američki ambasador u Nemačkoj

Neće ovo biti prvi susret dvojice predsednika u Beloj kući.

Neposredno pred izbijanje krize oko virusa korona, Vučić i Tači boravili su u Vašingtonu i 2. marta.

Srpski predsednik tada je susret opisao kao „uobičajen", dok je njegov kosovski kolega na konferenciji za medije rekao da je zadovoljan jer je Amerika preuzela u svoje ruke dijalog o Kosovu i da je za njegov završetak postavila kratak rok.

https://www.instagram.com/p/B9QXzEWpak3/

Pre nego što je za sto doveo predsednike, Ričard Grenel je na nižim diplomatskim nivoima dogovorio dva sporazuma Beograda i Prištine.

Pisma o namerama potpisana su o uspostavljanju avio linije između dva grada, kao i obnovi železničkog saobraćaja i izgradnji autoputa.

Samit u Parizu Emanuela Makrona

Uz čestitke za izbor Avdulaha Hotija za premijera Kosova, francuski predsednik Emanuel Makron poslao je i pozivnicu.

Samit u Parizu događaj je iza koga bi stajale Francuska i Nemačka, a održao bi se po daljem smirivanju epidemije virusa korona.

Identičnu pozivnicu u februaru je dobio i tadašnji kosovski premijer Aljbin Kurti, ali nije imao prilike da na nju odgovori.

Njegov mandat potrajao je samo pedeset dana, a pandemija je uticala da se o sastanku i ne razmišlja.

Pariz, 9. decembar 2019.
LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images
Nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik predvode svoju inicijativu za pregovore Beograda i Prištine

Pre tačno godinu dana, ovakav samit već je otkazan - za 1. jul 2019. godine bilo je planirano da se u francuskoj prestonici sastanu delegacije Srbije i Kosova, uz prisustvo francuskih, nemačkih i evropskih zvaničnika.

Samit je otkazan desetak dana pre održavanja jer za njega nije bilo uslova - takse Kosova na robu iz Srbije i kampanja Beograda za povlačenje priznanja Kosova bile su prevelike prepreke.

Skup je trebalo da bude nastavak razgovora započetih krajem aprila 2019. godine u Berlinu, na skupu istih organizatora.


Dvanaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 115 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mikrob

    17.06.2020 02:34
    Igre bez granica u kojima su Srbi najveci gubitnici novije istorije. 30 plus godina gubitnicke politike sa katastrofalnim sunovratom drustva. Oguglali na prevare, lazi, idemo glasati za budjave ekipe iz mracne proslosti. Ni Bog nam.ne moze pomoci vise, mozda samo kometa da nas izravna sve zajedno...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC