Jermenija i Azerbejdžan: Sukob u oblasti Nagorno-Karabah, vlasti u Jerevanu proglasile ratno stanje

U oružanom sukobu vojski Jermenije i Azerbedžana oko sporne oblasti Nagorno Karabah oboren je jedan helikopter, a vlade obe zemlje tvrde da ima i civilnih žrtava.
Vlada Jermenije tvrdi da je Azerbejdžan prvi izvršio artiljerijski i vazdušni napad.
Nedugo zatim, predsednik Jermenije proglasio je ratno stanje i opštu mobilizaciju.
Azerbejdžanska vlada saopštila je da su napadi odgovor na granatiranje duž celog fronta.
- „Umri ili priznaj": Kako su u Azerbejdžanu mučili ljude da bi otkrili špijune
- Nagorno-Karabah: Dve teorije zavere
- Jermenija: Šest stvari koje možda niste znali
Sukob koji traje decenijama ponovo se rasplamsao poslednjih meseci.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije pozvalo je na momentalno smirivanje napetosti kako bi se situacija stabilizovala.
I Jermenija i Azerbejdžan bile su deo Sovjetskog saveta pre nego što se raspao 1991. godnine.
Tokom prethodnih decenija ove države su bile u sukobu zbog oblasti Nagorno-Karabah koji je zvanično deo Azerbejdžana, ali je pod kontrolom etničkih Jermena.
U sukobima na granici u julu stradalo je najmanje 16 osoba, što je dovelo najvećih demonstracija u azerbejdžanskom glavnom gradu Bakuu.
Demonstranti su tražili opštu mobilizaciju i vojno zauzimanje te oblasti.
Šta kažu obe strane?
Ministar odbrane Jermenije kaže da je napad na mesta u kojima žive civili, uključujući i regionalnu prestonicu Stepanakert počeo u 8.10 po lokalnom vremenu.
Oborena su dva helikoptera i tri drona, a uništena su i tri tenka.
„Naš odgovor će biti proporcionalan i vojno-političko rukovodstvo Azerbejdžana snosi punu odgovornost za situaciju ", navodi se u saopštenju.
Zvaničnici kažu da su među nastradalima i žene i deca i da će uskoro dobiti još informacija.
Vlasti Jermenije proglasile su ratno stanje i potpunu mobilizacijau, kratko pošto su sličnu odluku donele i vlasti u regionu oko kojeg se spore.
„Spremite da se branimo našu svetu domovinu", rekao je premijer Nikol Pašinijan u izjavi.
U međuvremenu Azerbejdžan je najavio „kontraofanzivnu operaciju duž čitavog fronta kako bi suzbio borbenu aktivnost oružanih snaga Jermenije i osigurao bezbednost civilnog stanovništva".
U intenzivnom granatiranju nekoliko sela ubijeno je i ranjeno mnogo civila, a nanete je i ozbiljna šteta na infrastrukturi, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Dodaje se da je jedan helikopter oboren, ali da je posada preživela, a 12 jermenskih PVO sistema je uništeno.
Tenzije su poslednji put izbile 2016. godine, a sukob je trajao četiri dana.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) već dugo pokušava da posreduje u rešavanju sukoba, sa diplomatama iz Francuske, Rusije i SAD-a, koji pokušavaju da postignu dogovor oko prekida vatre.
Crvena zvezda i put na fudbalsku utakmicu u Jermeniju
Fudbaleri Crvene zvezde trebalo je u četvrtak u Jermeniji da igraju protiv Ararata utakmicu plej-ofa za ulazak u Ligu Evrope, ali od toga najverovatnije neće biti ništa.
Kako prenosi Radio-televizija Srbije, moguće opcije su da utakmica bude odigrana na neutralnom terenu ili u Beogradu. Kao najmanje verovatna varijanta, pominje se i direktan plasman srpskog kluba u Ligu Evrope, bez odigravanja meča.
„Odlukom Vlade u Republici Jermeniji proglašeno je ratno stanje i opšta mobilizacija. Odluka stupa na snagu od momenta objavljivanja. Svi da se jave u svoje vojne odseke. Za domovinu, za pobedu", napisao je na Fejsbuku premijer Jermenije Nikol Pašinjan.
Prvobitno je duel Ararata i Crvene zvezde bio zakazan za 16 sati u četvrtak, 1. oktobra u Jerevanu.
Šta je Nagorno-Karabah?
Nagorno-Karabah, prema rezoluciji Ujedinjenih nacija 62/243 okupirana teritorija Azerbejdžana, od 1988. godine teži da se ujedini sa Jermenijom.
Etničke napetosti između Azerbejdžanaca i Jermena su 1992, posle raspada Sovjetskog saveza, prerasle u rat. Tenzije i dalje traju, uz sporadičnu razmenu vatre. Međuetnički sukob analitičari danas nazivaju „zamrznutim".
Prema popisu iz 1989. godine, neposredno pre raspada Sovjetskog Saveza, Nagorno-Karabah imao je nešto više od 193.000 stanovnika.
Nagorno-Karabah proglasio je nezavisnost 2. septembra 1991. godine, ali većina država u svetu ga ne priznaje.
Prema popisu iz 2015, u ovoj međunarodno nepriznatoj republici danas živi oko 145.000 Jermena i mali broj Rusa. Stanovništvo Nagorno-Karabaha je pravoslavno, dok je većina Azerbejdžanaca muslimanske veroispovesti.
Pogledajte video o istoriji reči genocid
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar