Korona virus: Kovid-19 "može da preživi na telefonu ili novcu do 28 dana"

Istraživači su otkrili da SARS Kov-2 može da preživi na staklu, papiru i nerđajućem čeliku duže nego što se mislilo

 

wiping smartphone screen - stock photo
Getty Images
Ovi rezultati naglašavaju potrebu da se redovno peru ruke i čiste ekrani

 

Korona virus može da opstane zarazan na površinama kao što su novčanice, ekrani telefona i nerđajući čelik do 28 dana, tvrde naučnici.

Australijska državna naučna agencija utvrdila je da Kovid-19 može da preživi mnogo duže nego što se ranije mislilo.

Virus se najčešće prenosi kada ljudi kašlju, kijaju ili razgovaraju.

Ali stručnjaci kažu da se može prenositi i česticama u vazduhu, kao i preko površina kao što su metal i plastika.

Prethodnim laboratorijskim studijama je utvrđeno da korona virus može da preživi dva do tri dana na novčanicama i staklu, i do šest dana na plastici i čeliku, ali rezultati variraju.

Ali u poslednjem istraživanju australijske agencije CISRO utvrđeno je da je virus „veoma otporan" i da može da preživi do 28 dana na glatkim površinama poput stakla na mobilnim telefonima - kada se drži na 20 stepeni Celzijusa, što je otprilike sobna temperatura.

Poređenja radi, virus gripa može da preživi 17 dana u istim uslovima.

Eksperimenti su izvšreni u mračnoj prostoriji, pošto UV zraci ubijaju virus.


„Ako utvrdimo koliko dugo virus opstaje na površinama, moći ćemo preciznije da predviđamo širenje, i bolje zaštitimo ljude", rekao je izvrši direktor CISRO doktor Leri Maršak.

Istraživanje, objavljeno u Žurnalu virologije (Virology Journal), otkriva da virus teže opstaje na toplijim temperaturama - prestao je da bude infektivan u roku od 24 sata kada je bio izložen temperaturi od 40 stepeni Celzijusa.


Istraživanje koje nas podseća da redovno peremo ruke, ali i čistimo ekrane

Analiza, Palab Goš

Kovid-19 se prvenstveno širi vazduhom. Istraživanje je pokazalo ostaje zarazan u vazdušnim česticama više od tri sata. Manje je poznato koliko može da se proširi preko novčanica i ekrana.

Prethodna istraživanja na nerđajućem čeliku su imala različite rezultate - od tri do 14 dana, na sobnoj temperaturi. Novo istraživanje se bavilo pitanjem koliko virus može da preživi na staklu, papiru, plastici i čeliku. Otkrili su da opstaje i do 28 dana na sve tri površine, na temperaturi od 20 stepeni - znatno duže nego u prethodnim studijama.

Eksperimenti su, ipak, sprovedeni u uslovima koji odgovaraju virusu - u zamračenoj sobi sa stabilnom temperaturom i vlažnošću - tako da virus možda neće tako dobro proći u realnom svetu.

Ovi rezultati nas svakako podsećaju na potrebu da redovno peremo ruke, kao i da čistimo ekrane, i da izbegavamo dodirivanje lica, kako bismo smanjili rizik od zaraze.


Autori istraživanja kažu da sposobnost Kovida-19 da istraje na nerđajućem čeliku na hladnim temperaturama može da objasni kako je virus izbio u industriji prerađivanja mesa i hladnjačama - hiljade radnika je pozitivno na korona virus širom sveta.

CISRO istraživači navode i da njihova istraživanja podržavaju prethodna kojim je utvrđeno da virus može da preživi i na svežoj i na zamrznutoj hrani.

Svetska zdravstvena organizacija kaže: „Trenutno nema potvrđenog slučaja zaražavanja putem hrane".


 

korona virus
BBC

 

 

Banner
BBC

 


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zvrk

    12.10.2020 09:39
    Na telefonu je samo dok traje mesečna pretplata! Inteligencija mu raste ko u stranci. Polako al sigurno! Mislim definitivno ima ograničenja al je tu u suštini.
  • Bucko

    11.10.2020 21:42
    Ocekivano
    Ovo za novac je stara vest. Kineske vlasti u provinciji Hubei, gde je virus prvo registrovan i koja je bila blokirana mesecima, povukle su iz opticaja sav papirni novac i zamenile ga novim.
    Jedna Kineskinja je probala da dezinfikuje novac u sopstvenoj reziji i stavila je preko 7000 juana u mikrotalasnu. Kasnije je u banci ipak uspela da zameni nagorele pare...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?