EU, državljanstvo i prevara: Kipar ukinuo "zlatni pasoš" - novinari na tajnom zadatku otkrili zloupotrebe

Kontroverzna mogućnost dobijanja pasoša u zamenu za velike investicije i ranije je izazivala dosta negativnih reakcija.

 

Cyprus's parliamentary speaker Demetris Syllouris
Getty Images
Predsednika kiparske skupštine, Demetrisa Silurisa, snimili su novinari na tajnom zadatku.

 

Kipar je ukinuo mogućnost „zlatnog pasoša" koja bogatim investitorima - ukoliko ulože najmanje dva miliona dolara - omogućava dobijanje državljanstva, a time i bezvizno putovanje kroz Evropsku uniju.

To dogodilo pošto su reporteri Al Džazire snimili kiparske zvaničnike kako tu mogućnost koriste da bi pomogli lažnom kineskom biznismenu sa kriminalnim dosijeom.

Jedan od njih je Dimitrios Siluris, predsednik kiparskog parlamenta, koji je izjavio da će se povući sa svih dužnosti dok istraga ne bude gotova.

Odluka o ukidanju „zlatnog pasoša" stupa na snagu sledećeg meseca.

Šta se desilo?

U snimku koji su napravili novinari Al Džazire, objavljenom u ponedeljak, Siluris fiktivnom kineskom biznismenu nudi pomoć za dobijanje državljanstva.

Siluris je potom u utorak saopštio da se izvinjava zbog „neprijatne slike prikazane kiparskoj javnosti i neprijatnosti koje je možda izazvao".

Njegova objava usledila je ubrzo pošto je kiparska vlada posle hitne sednice suspendovala šemu dobijanja državljanstva u zamenu za velike investicije.

Iz kancelarije kiparskog predsednika Nikosa Anastasijadesa su na Tviteru naveli da je to urađeno kao odgovor na „slabosti u sistemu" koje bi neko mogao da neko iskoristi.

Istorijat

Kipar, koji se 2004. pridružio Evropskoj uniji, trenutno daje pasoše državljanima zemalja koje nisu članice EU ukoliko oni ulože značajne količine novca u tu zemlju.

Prošlog novembra objavljeno je da Džo Lou - finansijer u bekstvu i centralna figura globalnog skandala kada su milioni dolara nestali iz malezijskog fonda 1MDB - dobio kiparsko državljanstvo u septembru 2015.

Tada je navodno u letovalištu Aja Napa kupio objekat vredan pet miliona dolara.

Loua traže u Americi, čiji tužioci ističu da je kroz finansijske prevare oprao milijarde dolara.

Lou negira da je uradio bilo šta loše, a trenutno nije poznato gde se on nalazi.

Kipar je kasnije povukao njegov „zlatni pasoš", kao i one koje je kupilo 25 investitora - među njima je devet Rusa, pet Kineza i osam državljana Kambodže.

Šta kažu iz EU?

Prošle godine je Evropska komisija članicama preporučila da pooštre provere državljana zemalja koje su van EU, a koji državljanstvo dobijaju zahvaljujući investicijama.

Malta i Bugarska nude slične opcije kao Kipar.

Iz Komisije su tada naveli da bi to moglo da bude zloupotrebljeno za izbegavanje poreza i pranje novca.

Podnosioci zahteva tako dobijanjem državljanstava Kipra, Malte i Bugarske mogu da se slobodno kreću po EU, a da „ne moraju da imaju mesto prebivališta ili da rade u zemljama članicama".

Državljani EU mogli da se slobodno kreću kroz, žive i rade i to bez birokratskih problema sa kojima se suočavaju oni koji dolaze iz zemalja van ove unije.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mogu li lekari da izleče srpsku politiku

Srbija bi mogla da dobije tek drugog lekara na čelu vlade posle Drugog svetskog rata. Koliko 'beli mantili' mogu da pomognu da se neke stvari u politici pokrenu i promene?

Prvi put roditelji u 100. godini

Ženka je stigla 1932. godine, a do sada nije zabeleženo da je neka galapagoska kornjača sa ovoliko godina prvi put postala majka.

Protesti protiv Trampa širom Amerike

Nekoliko dana pošto je Tramp najavio da će Amerika uvesti carine na uvoz iz većine zemalja sveta, protesti su održani i van države, uključujući London, Pariz i Berlin.