"Paklena pomorandža": Četiri razloga zašto treba gledati jedan od najkontroverznijih filmova (i jedan zašto ne)

Jedan od najkontroverznijih filmova svih vremena i dalje je veoma popularan gotovo 50 godina posle premijere - zbog čega?

 

Malcolm McDowell in A Clockwork Orange
Getty Images
Paklenu pomorandžu mnogi smatraju za jedan od najboljih filmova svih vremena

 

„Bilo je užasno", kaže mladić ležeći u bolničkom krevetu.

„Naravno da je bilo užasno", odgovara mu žena u beloj uniformi. „Nasilje je užasna stvar. To sada učiš. Tvoje telo to uči".

I naučio je, više silom nego milom.

Ali da li je onda moralno nečije ponašanje - makar ono bilo devijantno - menjati prisilnim putem? I da li je to rezultat toga „prava dobrota"?

Ta pitanja, uz glavolomke o politici, društvu, kulturi, psihologiji i nasilju, deo su čuvene Paklene pomorandže reditelja Stenlija Kjubrika.

Jedan od najboljih, ali i najkontroverznijih filmova svih vremena prikazan je prvi put na današnji dan 1971. godine.

U međuvremenu je prošao dug put - od pomešanih kritika, preko zločina inspirisanih njime, do kultnog statusa u svetu kinematografije.

Zato sipajte čašu mleka, pustite Devetu simfoniju dobrog starog Ludviga Vana i podsetite se zašto treba gledati Paklenu pomorandžu.

Kvalitet

Pre svega, zato što je to zaista kvalitetan i kultni film.

Paklena pomorandža je već decenijama redovni član gotovo svih lista najboljih filmova svih vremena, kao i filmova koje treba pogledati barem jednom u životu.

Nominovan je za četiri Oskara i prvi je naučnofantastični film koji je bio u mogućnosti da osvoji tu nagradu.

Doduše, kritike su posle premijere bile podeljene, pre svega zbog količine prikazanog nasilja.

Snimljena je po istoimenom romanu Entonija Burdžisa koji je prava na film prodao za 500 dolara i to Miku Džegeru, frontmenu čuvenih Rolingstonsa.

Džeger je želeo glavnu ulogu, ali do toga nije došlo i prava su na kraju stigla do Stenlija Kjubrika, koji je bio i autor scenarija i producent i reditelj.

A to nešto govori.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Potrosac

    19.12.2020 16:36
    @/
    Pretpostavljam da mene pitate koje je moje vreme.
    Moje vreme je bilo vreme festa kad se taj smesni film pojavio.
    Jeste, kasnije je malo-malo pa bio na tribini za svih pedeset njih koji su sekli vene na taj film, na Kaligulu, Emanuelu, Poslednji Tango, Odiseju, Apokalipsu i slicne grandiozne smaracine.
  • /

    19.12.2020 15:13
    /
    ne znam koje je to vase vreme ali pustao se cesto na tribini mladih.
    tamo gde su sada fajgeljovi naslednici

    stvarno, koje je to vase vreme? tokom kraljevini sxs taj film nije postojao
  • Potrosac

    19.12.2020 14:18
    Razvikan i bezrazlozno uzdizan bolesni film. U moje vreme vazio je za sra#e pa mazanje. Oni koji su se divili toj papazjaniji od filma nikada nije uspelo da smisleno objasne sta u tom filmu ima dobro.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.