Vašingtonski sporazum: Kosovo i Izrael uspostavili diplomatske odnose - zašto je to važno

Prvi put od proglašenja nezavisnosti Priština će otvoriti ambasadu u Izraelu, i to, kako je najavljeno - u Jerusalimu.
Vašington, 4. septembar 2020.
REUTERS/Leah Millis
Kosovski premijer Avdulah Hoti potpisnik je Vašingtonskog sporazuma kojim je dogovoreno i priznanje Izraela

Iako su Sjedinjene Američke Države priznale Kosovo samo dan od proglašenja nezavisnosti, da isto to učini tradicionalni američki saveznik Izrael trebalo je da prođe punih 13 godina.

Diplomatski odnosi Kosova i Izraela formalno su uspostavljeni 1. febrauara, ali su dogovoreni u septembru Vašingtonskim sporazumom, koji su potpisali predstavnici Beograda i Prištine u prisustvu američkog predsednika Donalda Trampa.

Priština je tokom virtuelne sednice ministara spoljnih poslova Kosova i Izraela najavila otvaranje ambasade u Jerusalimu - uprkos negodovanju Evropske unije.

Dok su pojedini predstavnici Vašingtona lično, a izaslanik prethodne Trampove adminstracije Ričard Grenel preko Tvitera, pozdravili sporazum, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da „Beograd nije nimalo srećan zbog uspostavljanja diplomatskih odnosa Izraela i Kosova i da to neće pozitivno uticati na odnose Srbije sa jevrejskom državom".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kać

    03.02.2021 13:04
    "Beograd nije nimalo srecan...
    Bas me interesuje sta je "pesnik" time hteo da kaze i kakve mere ce tim povodo preduzeti. A, koliko se secam i on je potpisao da ce Srbija premestiti svoju ambasadu u Jerusalim. Ono kad je kao djace klecao pred Trampom.
  • QQ

    03.02.2021 11:35
    Sto ne bi uspostavili odnose sa svojom kolonijom?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC