Egipat i arheologija: Istraživači otkrili ostatke najstarije pivare na svetu

Američko-egipatski tim stručnjaka otkrio je pivara u Abidosu u pustinji, gde se nalazi i neke od drevnih grobnica.
An undated handout photo made available by the Egyptian Department of Antiquities on 14 February 2021 shows the remains of a brewery uncovered in the ancient city of Abydos at Sohag Governorate in Egypt
EPA

Arheolozi u Egiptu pronašli su ostatke onoga za šta se nadaju da bi mogla da bude najstarija fabrika piva u istoriji, od pre skoro 5.000 godina.

Američko-egipatski tim stručnjaka otkrio je pivaru u Abidosu u pustinji, gde se nalazi i neke od drevnih grobnica.

Pronašli su više blokova sa oko 40 ćupova u kojima se grejala mešavina vode i žita za pravljenje piva.

Pivara je, najverovatnije, iz vremena kralja Narmera, saopštio je egipatski Vrhovni savet za antikvitete.

„Veruje se da je ovo najstarija pivara za masovnu proizvodnju na svetu", ističe u saopštenju.

Kralj Narmer vladao je Egiptom pre više od 5.000 godina, osnivač je Prve dinastije za koju se smatra da je ujedinila zemlju.

Pivara je imala osam velikih delova-blokova, a u svakom je bilo po 40 ćupova smeštenih u dva reda, navodi egipatski stručnjak Mustafa Vaziri.

An undated handout photo made available by the Egyptian Department of Antiquities on 14 February 2021 shows the remains of a brewery uncovered in the ancient city of Abydos at Sohag Governorate in Egypt
EPA

Mešavina žitarica i vode se grejala u posudama nalik kacama, a svaki od tih sudova su pridržavale opruge od gline poređane vertikalni u obliku prestenja.

„Moguće da je pivara napravljena baš na ovoj lokaciji kako bi bilo dovoljno piva za sve kraljevske rituale koji su se održavali u obližnjim grobnicama", rekao je Metju Adams, arheolog sa Njujork univerziteta.

Veruje se da se ovde radilo o masovnoj proizvodnji piva - više od 5.000 galona ili 22.400 litara.

„Dokazi o korišćenju piva u žrtvenim obredima pronađeni su tokom iskopavanja na ovoj lokaciji", kaže se u saopštenju nadležnih egipatskih institucija.

Abidos je jedan od najstarijih gradova drevnog Egipta, a tamo su pronađeni ostaci brojnih grobnica i hramova.

Ova oblast se nalazi u južnoj provinciji Sohag u Gornjem Egiptu, a u toj regiji je i grad Luksor, koji je veoma popularan među turistima.

Ranije ovog meseca, grupa arheologa koja radi blizu grada Aleksandrije otkrila je nekoliko mumija sa zlatnim jezicima, starih po 2.000 godina.


Pogledajte video o otkriću najvećeg nalazišta mumija u Egiptu u poslednjih 100 godina


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.