Roditelji i deca: Dupla sreća, ali i dupla briga - sve više beba blizanaca na svetu

Jedno na svaka 42 deteta rođeno je kao blizanac i to je velika promena u poslednjih 30 godina, pokazuju istraživanja.

 

dečaci blizanci
Getty Images
Broj rođenih blizanaca u svetu povećao se za tri puta od osamdesetih godina

 

Prethodnih godina širom sveta prosečno se rađalo se oko 1,6 miliona blizanaca, što je najviše otkako se prate ovakve vrste podataka, pokazalo je istraživanje.

Svaka 42. novoređena beba je blizanac.

Odloženo planiranje porodice i vantelesna oplodnja utrostručile su broj blizanačkih trudnoća u odnosu na osamdesete godine prošlog veka.

Ali ovo bi moglo da se promeni, jer se pažnja prebacuje na jednu bebu po trudnoći, što je manje rizično.

Prema pregledu u časopisu Ljudska reprodukcija, vrhunac je dostignut zbog povećanja broja blizanačkih trudnoća u svim regionima tokom poslednjih 30 godina - od 32 odsto u Aziji do 71 odsto u Severnoj Americi.

Istraživači su prikupljali informacije o blizancima u 165 zemalja od 2010. do 2015. godine i uporedili ih sa statistikama iz 1980. i 1985. godine.

Broj blizanaca na hiljadu porođaja je sada posebno visok u Evropi i Severnoj Americi, a na ukupnom, svetskom nivou se povećao sa devet na 12.

Ali broj rođenih blizanaca u Africi je konstantno visok i nije menjao u proteklih 30 godina, zbog čega se i broj stanovništva povećao.

Pomoć

U ovom trenutku oko 80 odsto blizanaca u svetu rađa se u Africi i Aziji.

Profesor Kristijan Moden, autor studije na univerzitetu Oksford kaže da postoji razlog zašto je to tako.

„Broj blizanačkih trudnoća u Africi je visok jer je veliki broj dvojajčanih blizanaca, ondnosno dece rođene iz dve odvojene jajne ćelije", kaže on.

Navodi da je to najverovatnije zbog genetskih razlika između afričke populacije i ostalih populacija.

Broj blizanačkih trudnoća u Evropi, Severnoj Americi i zemljama Okeanije polako sustižu Afriku po tom pitanju, zbog sve veće upotrebe veštačke oplodnje i stimulacije jajnika.

 

trudnica
Getty Images
Blizanačka trudnoća je rizičnija i za majku i za decu

 

Ove tehnike povećale su broj višeplodnih trudnoća.

To što žene biraju da zasnuju porodicu kasnije u životu, povećano korišćenje kontracepcije i niža plodnost takođe igraju ulogu u svemu ovome, navodi se u izveštaju.

Ali naglasak je sada na jednoplodnoj trudnoći koja je sigurnija, kaže profesor Monden.

„Ovo je važno jer je rođenje blizanaca povezano sa višom stopom smrtnosti među bebama i veće su komplikacije za majke i decu tokom trudnoće, kao i posle porođaja". kaže on.

Blizanci imaju veće komplikacije na rođenju, često je porođaj s njima prevremen i imaju manju težinu.

Šanse za opstanak

Istraživanje je pokazalo da je sudbina blizanaca u zemljama sa niskim i srednjim prihodima teža.

Naročito u Africi - mnogi blizanci preminuli su u prvoj godini života - godišnje više od 200.000.

„Iako se broj blizanačkih trudnoća u bogatijim zemljama sada približava onom u Africi, postoji ogromna razlika u šansama za preživljavanje", kaže profesor Džeroen Smit, autor studije.

Istraživači kažu da će Indija i Kina imati glavnu ulogu u budućnosti kada su blizanačke trudnoće u pitanju.

Manja plodnost, majke koje se odlučuju za rađanje dece u kasnijim godinama, korišćenje tehnika poput vantelesne oplodnje imaće uticaj na broj blizanačkih trudnoća koje dolaze.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.

Tur de Frans gorivo – tajne timske kuhinje

Zamena za 6.000 kalorija dnevno koje učesnici Tur de Frans sagorevaju, dok se pregovara o nejasnoćama i auto-putevima biciklističke trke od 21 etape i skoro 3.800 kilometara, može biti ogroman izazov.