Žene i trudnoća: Plaćeno odsustvo na Novom Zelandu posle pobačaja

Parlament je usvojio pravo da parovi posle pobačaja dobiju tri slobodna dana.
Generic picture of silhouetted woman
Getty Images

Parovi na Novom Zelandu dobili su pravo na plaćeno odsustvo posle pobačaja ili u slučaju da se dete rodi mrtvo, odobrio je parlament.

Predstavljajući zakon, poslanica Džini Andersen rekla je da će se majkama i njihovim partnerima omogućiti da se „pomire s gubitkom", a da ne moraju da uzimaju bolovanje koje se samo delimično plaća.

Zakon se takođe odnosi na one koji su dobili dete usvajanjem ili surogat majčinstvom.

Novi Zeland je tek druga zemlja na svetu koja je donela ovakvu odluku, posle Indije.

Zakon, koji je jednoglasno usvojen u parlamentu, predviđa trodnevno odsustvo zbog tuge.

Anderson je rekla da je svaka četvrta žena na Novom Zelandu imala pobačaj i da se nada da će im nova odredba pružiti „vreme da se pomire sa gubitkom bez potrebe da koriste bolovanje".

„Njihova tuga nije bolest, to je gubitak. A za gubitak je potrebno vreme", rekla je.

Dodala je da je Novi Zeland „predvodi progresivno i saosećajno zakonodavstvo".

Pre godinu dana, parlament je usvojio reformski zakon kojim je dekriminalizovan abortus i omogućio ženama da odaberu prekid do 20 nedelja trudnoće.

Kako je u Srbiji

Parovi u Srbiji mogu samo da uzmu bolovanje u slučaju gubitka bebe, koje se plaća manje.

Žene u Srbiji imaju pravo na naknadu zarade tokom održavanja trudnoće u visini od 100 odsto plate, piše pravnik Milan Predojević na portalu Infostud.

„Bolovanje zbog održavanja trudnoće se prekida ako dođe do prestanka trudnoće, a bolovanje koje se nastavlja već sledećeg dana zbog gubitka bebe smatra se novim bolovanjem - zbog bolesti ili povrede van rada", piše Infostud.

„Naknada zarade tokom održavanja trudnoće plaća se u visini od 100 odsto od osnovice, a naknada zarade tokom takozvanog običnog bolovanja, odnosno bolovanja zbog bolesti ili povrede van rada 65 odsto od osnovice".


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Haos

    25.03.2021 16:45
    Ma ne valja JA nista, ne valja Novi Zeland nista (sarkazam) ...
    Ima da se preselim na NZ prvom prilikom ..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.