Životna sredina, Bitkoin, Ilon Mask: Tesla više ne prihvata ovu kriptovalutu zbog klimatskih promena"

Mask je naveo da kompanija neće prodavati Bitkoine koje ima i namerava da ih upotrebi za transakcije čim se „rudarstvo" preorijentiše na korišćenje održivije energije.

 

Elon Mask
Getty Images
Elon Mask kaže da kriptovaluta može „ima veliki uticaj na životnu sredinu"

 

Kompanija Tesla prekinula je sa upotrebom Bitkoin valute u trgovini automobilima zbog zabrinutosti za klimatske promene, napisao je na Tviteru Ilon Mask, izvršni direktor kompanije.

Vrednost Bitkoina je pala za 10 odsto posle objavljivanja tvita, kao i akcije kompanije Tesla.

Kompanije je u martu saopštila da će prihvatiti kriptovalutu, što je naišlo na negodovanje nekih boraca za očuvanje životne sredine i investitora.

Proizvođač električnih automobila u februaru je otkrio da je kupio najveću svetsku digitalnu valutu u vrednosti od 1,5 milijarde dolara.

Ali je u četvrtak povukao tu izjavu.

„Zabrinuti smo zbog povećanja upotrebe fosilnih goriva, a posebno uglja koji ima najgore emisije", napisao je Mask.

„Kriptovaluta je dobra ideja, ali ne ako znači da će visoku cenu platiti životna sredina".

Naveo je da kompanija neće prodavati Bitkoine koje ima i namerava da ih koristi za transakcije čim se „rudarstvo" preorijentiše na korišćenje održivije energije.


Analitičari tržišta vide ovaj potez kao pokušaj da se ublaže brige investitora koji su usredsređeni na klimatske promene i održivost.

Ekološko, društveno i korporativno upravljanje (ESG) su sada glavna motivacija za većinu investitora.

„Tesla, kompanija koja je usredsređena na čistu energiju, možda bi više želela da dela u ekološkoj oblasti ESG", kaže Džulija Li iz Briman Investa za BBC.

„Ali cinici bi mogli da kažu da je ovo samo još jedan potez Ilona Maska koji utiče na tržište kriptovaluta, kao što je to činio i ranije", dodaje ona.

Prošlog meseca iz Tesle su objavili da im je dobit za prva tri meseca ove godine 438 miliona dolara.

To je rast od 16 miliona dolara u odnosu na 2020. koji je prouzrokovan prodajom bitkoina i kredita za zaštitu životne sredine.

Mask je bio jedan od najvećih zagovornika kriptovaluta na svetu i tome je često pisao na Tviteru.


Pogledajte i video o tome kako satelitske mape pomažu najugroženijima u državi Togo


Kako su povezane klimatske promene sa Bitkoinom i koji su problemi?

Bitkoin su napravili „rudari" koji koriste moćne računare kako bi se takmičili u rešavanju složenih matematičkih zagonetki.

Taj proces je energetski intezivan i tokom njega se koristi električna energija generisana fosilnim gorivima, naročito ugljem.

Prema nedavnom istraživanju, čak 75 odsto svetskog Bitkoin rudarenja odvija se u Kini.

Ugljenični otisak kriptovalute je veliki kao otisak 10 najvećih kineskih gradova, pokazalo je istraživanje.

To je zato što bitkoin „rudari" uglavnom koriste električnu energiju nastalu od fosilnih goriva, pre svega uglja, tokom većeg dela godine, a na obnovljive izvore energije, uglavnom hidroenergiju prelaze tokom kišnih letnjih meseci.

Reportaža BBC reportera Pitera Hoskinsa BBC


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Protesti, incidenti i privođenja u Beogradu i Novom Sadu

Dok opozicioni političari u Novom Sadu blokiraju zgradu suda i tužilaštva, tražeći hapšenje odgovornih za pad nastrešnice železničke stanice i smrt 15 ljudi, u Beogradu se protestuje zbog najavljenog uklanjanja Starog savskog mosta. Priveden Savo Manojlović, lider opozicionog pokreta Kreni promeni.

Prvi kardinal iz pravoslavne Srbije

Njegovo imenovanje je priznanje za celo društvo u Srbiji, a papa Franja je pokazao da veruje u miran suživot različitih religija i kultura u zemlji, kaže nadbiskup Ladislav Nemet.

Kakvi su izgledi za mirovni sporazum Ukrajine i Rusije

Mnogi veruju da bi mirovni pregovori mogli da se dogode vrlo brzo i da će ih inicirati novoizabrani američki predsednik Donald Tramp koji je obećao da će „rat okončati za jedan dan“. Koja bi strana mogla da ima veću korist?