Belorusija i incidenti: Zapad optužuje Lukašenka za "otmicu aviona" kako bi uhapsio protivnika

EU i SAD razmatraju nove sankcije pošto je Belorusija prisilila avion koji je prevozio novinara da sleti.

 

Police officers detain a journalist Roman Protasevich attempting to cover a rally in Minsk, Belarus, 26 March 2017
EPA
Roman Protaševič, na slici iz 2017. godine, uhapšen je kada je avion sleteo u Minsk

 

Beloruske vlasti optužene su da su naredile avionu kompanije Rajaner na letu iz Grčke u Litvaniju da prinudno sleti u glavni grad Minsk i potom su uhapsile jednog od glavnih opozicionih blogera i aktivista koji se u njemu nalazio, rekli su zvaničnici i aktivisti za ljudska prava.

Policija je privela Romana Protaševiča (26), čije ime je na spisku traženih osoba posle masovnih prošlogodišnjih uličnih protesta iniciranih pošto je Aleksandar Lukašenko proglasio pobedu na predsedničkim izborima, a opoziucija ga optužila za nameštanje rezultata.

Avion na liniji Atina-Viljnus bio je u beloruskom vazdušnom prostoru i skoro je stigao do Litvanije, kad je pilot bio primoran da promeni smer.

Belorusija je tražila da avion sleti u Minsk, tvrdeći da je u avionu navodno postavljena bomba.

Zapadne zemlje izrazile su negodovanje zbog prisilnog skretanja aviona u kojem je bio beloruski aktivista.

Lideri EU najavili su da će danas razgovarati o ovom slučaju, a prethodno je izvršna vlast unije događaj opisala kao „otmicu", a američki Stejt department „šokantnim činom".

Državni mediji u Belorusiji objavili su da je predsednik Aleksandar Lukašenko lično izdao naredbu da avion prinudno sleti posle uzbune o bombi, koja se pokazala lažnom.

Avion je sleteo u Viljnus (Litvanija) više od šest sati kasnije nego što je trebalo po redu letenja.

Otkako je pobedio na spornim izborima prošlog avgusta, 66-godišnji Lukašenko, koji vlada zemljom od 1994. godine, guši svaki opozicioni glas.

Mnogi opozicioni političari su ili uhapšeni ili su izbegli u druge zemlje.

Nedavno je ugašena veb stranica glavnog nezavisnog portala Tut.bu.

 

Devuški v aэroportu Minska s plakatami v podderžku Romana Protaseviča
Getty Images
Devojke na aerodromu u Minsku sa porukama podrške Romanu Protaševiču

 

Šta kažu lideri EU i SAD?

Incident je naišao na oštru osudu širom Evropske unije, a zatraženo je hitno oslobađanje Romana Protaševiča i potpuna istraga.

Predsednik Litvanije Gitanas Nauseda pozvao je EU na uvođenje novih privrednih sankcija Belorusiji.

On je za BBC rekao da bi takvi koraci „mogli da imaju veći uticaj na ponašanje beloruskog režima".

Desetine beloruskih zvaničnika, među kojima i Lukašenko, već su pod sankcijama EU.

Sankcije podrazumevaju zabranu putovanja i zamrzavanje imovine, uvedene kao odgovor na represiju nad političkim protivnicima i neistomišljenicima.

Ursula fon der Lejen, šefica Evropske komisije, rekla je da će „nečuveno i nezakonito ponašanje... imati posledice".

Poljski premijer Mateuš Moravjecki nazvao je to „neviđenim aktom državnog terorizma".

Majkl Martin, premijer Irske, gde je sedište kompanije Rajaner, opisao je slučaj kao „apsolutno neprihvatljiv".

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da je ovo „ozbiljan i opasan incident".

Američki državni sekretar Antoni Blinken osudio je „šokantan čin" i rekao da administracija predsednika Džoa Bajdena „koordinira sa našim partnerima na sledećim koracima".

Šef Odbora za spoljne odnose američkog senata Bob Menendez izdao je zajedničku izjavu sa nekim od kolega iz evropskog parlamenta u kojoj osuđuje „gusarski čint" i poziva na zabranu letova ka Belorusiji i iz Belorusije i prelete preko te zemlje.

Kako je preusmeren let?

Let FR4978 skrenuo je na istok ka Minsku malo pre nego što je stigao do litvanske granice.

Grčka i Litvanija saopštile su da je na letu bio 171 putnik.

U saopštenju, Rajaner je naveo je rekao da je „Belorusija (kontrola vazdušnog saobraćaja) obavestila posadu aviona oopotencijalnoj bezbednosnoj pretnji na letelici i da im je „naloženo da se preusmere na najbliži aerodrom Minsk".

Putanja leta, vidljiva na veb stranici Flightradar24, sugeriše da je avion u stvari bio bliži Viljnusu nego Minsku kada je preusmeren.

Rajaner je saopštio da u Minsku nije pronađeno su pronašli „ništa opasno", ali nije spomenut Roman Protaševič, uhašeni bloger.

Avion je konačno sleteo u Viljnus oko 21:30 po lokalnom vremenu.

Neki putnici su rekli da su videli kako je Protaševič delovao nervozno tokom incidenta.

„Samo se obratio ljudima i rekao da se suočava sa smrtnom kaznom", rekla je 40-godišnja Monika Simkiene novinskoj agenciji AFP.

Još jedan putnik rekao je novinskoj agenciji Rojters da je Protaševič otvorio putnički ormarić pošto mu je rečeno za preusmeravanje, izvukao je aptop i telefon i dao ih ženskom saputniku.

Nije joj bilo dozvoljeno da ponovo krene na let, rekao je litvanski predsednik.

Protaševič je bivši urednik kanala Nekta, zapravo aplikacije za poruke Telegram.

Napustio je Belorusiju 2019. godine i pratio događaje u vezi sa predsedničkim izborima 2020. godine, posle čega je optužen za terorizam i podsticanje nereda.

Nekta je bila ključni kanal informisanja opozicionih pristalica tokom izbora u avgustu prošle godine, na kojima je Lukašenko proglasio pobedu.

Zapadni lideri podržali su glavnu opozicionarku Svetlanu Tihanovskaju, koja je tvrdila da je pobedila na predsedničkim izborima u avgustu 2020, pre nego što je bila primorana da napusti Belorusiju i potraži utočište u susednoj Litvaniji.

Ona je postala kandidatkinja opozicije pošto je njen muž uhapšen i zabranjeno mu je da učestvuje na izborima.

Talas protesta pristalica opozicije uglavnom je zaustavljen masovnim hapšenjima i zatvorskim kaznama za učesnike.

Samo ove godine zabeleženi su mnogi slučajevi policijske brutalnosti i oko 2.700 krivičnih gonjenja.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pitanje

    24.05.2021 18:25
    Interesuje me šta BBC kaže o Asanžu kojeg su prvo držali godinama u prinudnom pritvoru dok su danonoćno stražarili ispred ambasade u kojoj je potražio utočište, a iz koje su ga na kraju posle godina pritisaka na Ekvador silom izvukli i strpali u zatvor, kao i da li su podsetili gospođu der Lejen da ovo nikako nije nečuveno obzirom da je ta ista EU tako prizemljila Moralesov avion 2013. godine misleći da se u njemu nalazi Edvart Snouden.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Hiljade ljudi na studentskom protestu u Beogradu

Nakon nekoliko nedelja blokada fakulteta u Srbiji demonstranti su se okupili na Trgu Slavija u Beogradu, gde su im se pridružili poljoprivrednici, ali i stanovnici mnogih mesta širom Srbije.

Pet razloga zašto i dalje volimo Otpisane

Jedna od najpopularnijih jugoslovenskih serija, reditelja Aleksandra Đorđevića počela je sa emitovanjem pre tačno pola veka - 22. decembra 1974. na Televiziji Beograd.