Amerika i finansije: Superbogataši "skoro da ne plaćaju porez na dohodak"

Američke vlasti istražuju curenje podataka o tome kako milijarderi, među kojima su i Džef Bezos i Ilon Mask, navodno plaćaju minimalni porez na dohodak ili ga uopšte ne plaćaju.

 

Jeff Bezos, Warren Buffet and Elon Musk
Getty Images
Džef Bezos, Voren Bafet i Ilon Mask

 

U Americi su isplivali detalji koji pokazuju koliko malo poreza na dohodak plaćaju američki milijarderi.

Sajt ProPablika navodi da je imao uvid u poreske prijave nekih od najbogatijih ljudi na svetu, među kojima su Džef Bezos, Ilon Mask i Voren Bafet.

Isti izvor dodaje da Bezos, vlasnik Amazona, nije platio porez 2007. i 2017. godine, dok Mask, vlasnik tehnološkog giganta Tesle, nije platio ništa 2018. godine.

Bezos je upravo objavio kako planira da sa bratom ode u vasionu letom njegove svemirske kompanije Blu Oridžin i da je let u svemir nešto što je želeo da uradi „celog svog života".

Portparolka Bele kuće nazvala je objavljivanje ovih detalja „nezakonitim", a Federalni istražni biro (FBI) i poreske vlasti istražuju ko je odgovoran za davanje inmformacija.

Sajt je naveo da analizira „ogroman broj podataka Poreske uprave" o porezima milijardera i da će objaviti još detalja tokom narednih nedelja.

Iako BBC nije uspeo da potvrdi tvrdnje, ovi podaci procureli su u vreme sve veće rasprave o iznosu poreza koji plaćaju bogati i rastuće nejednakosti.

Prema tvrdnjama sajta ProPablika, 25 najbogatijih Amerikanaca plaća manji porez od većine američkih radnika - u proseku 15,8 odsto prilagođenog bruto dohotka.

Džesi Ajzinger, novinar i urednik na sajtu ProPablika, rekao je za program Tudej: „Bili smo prilično zapanjeni kada smo uvideli da možete da smanjite [porez] na nulu ako ste multimilijarder.

„Upravo to nas je podstaklo da kopamo. Ultrabogataši mogu da zaobiđu sistem na potpuno legalan način".

 

President Biden
Getty Images

 

Plan američkog predsednika

Sajt je naveo da „koristeći potpuno legalne poreske strategije, mnogi superbogataši mogu da smanje savezne poreske račune na nulu ili blizu toga", čak i dok se njihovo bogatstvo uvećavalo u poslednjih nekoliko godina.

Bogati, kao i mnogi obični građani, mogu da smanje račune za porez na dohodak putem dobrotvornih donacija i korišćenjem novca od prihoda stečenih investiranjem, a ne zaradom.

ProPablika je, koristeći podatke prikupljene u magazinu Forbs, navela da je bogatstvo 25 najbogatijih Amerikanaca ukupno skočilo za 401 milijardu dolara od 2014. do 2018. - ali su tokom tih godina platili 13,6 milijardi dolara poreza na dohodak.

Američki predsednik Džo Bajden je obećao da će povećati porez najbogatijim Amerikancima u želji da smanji nejednakosti, ali i kako bi napunio budžet za masivni program ulaganja u infrastrukturu.

Želi da podigne najvišu stopu poreza, da bogatašima udvostruči porez na zarade od investicija i promeni porez na nasledstvo.

Međutim, analiza ProPablike zaključila je: „Iako bi neki bogati Amerikanci, poput menadžera hedž fondova, plaćali veći poreza u skladu sa trenutnim predlozima Bajdenove administracije, za veliku većinu 25 najbogatijih to ne bi značilo nikakve značajnije promene".

Jedan od pomenutih milijardera, Džordž Soroš navodno je takođe platio minimalan porez.

Njegova kancelarija nije odgovorila na zahtev BBC-ja za komentar, ali je u izjavi ProPablici navela da Soroš nije dugovao za porez nekoliko godina zbog gubitaka na investicijama.

U izjavi se takođe ističe da već dugo podržava određivanje većih poreza najbogatijim ljudima u Americi.

'Nezakonito'

Prema izveštajima, Majkl Blumberg, bivši gradonačelnik Njujorka, čiji su poreski papiri bili među dokumentima, kaže da je otkrivanje detalja izazvalo brigu zbog kršenja privatnosti i da će on „preduzeti pravne korake" kako bi se otkrilo ko je odgovoran.

Istraživački sajt ProPablika pisao je nekoliko tekstova o tome kako je smanjenje budžeta u američkoj Poreskoj upravi omelo sprovođenje poreskih pravila kada su u pitanju bogate i velike korporacije.

Džen Saki, sekretarka za medije Bele kuće, kaže da je svako neovlašćeno otkrivanje vladinih podataka „nezakonito".

Lili Adams, portparolka Ministarstva finansija, u mejlu agenciji Rojters navela je da je slučaj prosleđen FBI-ju, saveznim tužiocima i nadležnima u Američkom trezoru, „svima koji imaju nezavisno ovlašćenje da sprovedu istragu".

Američki poverenik državne uprave Čarls Retig rekao je da ne može da govori o određenim poreskim obveznicima.

„Mogu da potvrdim da je pokrenuta istraga u vezi sa navodima da je izvor informacija u tom tekstu iz Službe unutrašnjih prihoda", rekao je Retig.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

porez
  • Sovi Nad

    09.06.2021 18:13
    Drzave koje se navode kao naprednije od Amerike po tom pitanju, poput skandinavskih drzava, imaju otvoreno regresivan porez na licni dohodak (a za firme, porez im je daleko manji nego u SAD). Zasto bi se uspeh kaznjavao sa vecim porezima na kraju krajeva? A sta god teoreticari zavera lupetali, opste je poznato da su Gejts i Bafet svakako namenili svoje bogatstvo da podele u humanitarne svrhe po njihovoj smrti. Posto zivim na relaciji Amerika-Srbija-Slovenija, itekako znam da su politike republikanaca sa smanjivanjem poreza dale pozitivnog ekonomskog rezultata, a i logika se namece sama po sebi - zasto ne stimulisati biznismene da stvaraju radna mesta koja su potrebna i time rasterete drzavni budzet jer je em manja nezaposlenost, em se manje odvaja na porez jer je firma privatna, a ne drzavna itd. Nisu najbogatije i najuspesnije drzave na svetu kapitalisticke (i Kinu je spasilo prihvatanje delimicnog kapitalizma jer dok ih je vodio Mao bili su leglo sirotinje, a danas uz srednju klasu imaju i sve vise milijardera), a ne komunisticke bez razloga. Evo kod nas primer, visoki porezi, visoki nameti sa sve minimum 300njak hiljada radnika u drzavnoj bransi viska, sa monopolom gde ne postoji sloboda trzista itd, sve odlike komunistickog sistema.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.