Kina, žene i mizoginija: Galerija u Šangaju obustavila izložbu "Od ružne do ružnije"

Umetnik izazvao bes žena u Kini zbog izložbe za koju su mnogi rekli da je uvredljiva.

Umetnička galerija u kineskom gradu Šangaju izvinila se zbog promocije izložbe koja je rangirala slike žena od „najlepših do najružnijih".

Video delo „Ružne i ružnije", muškog umetnika Song Ta, predstavljalo je oko 5.000 fotografija i snimaka žena u stvarnom životu u univerzitetskom centru.

Umetnik ih je zatim rangirao prema tome koliko su mu privlačne.

Na društvenim mrežama mnogi su negodovali posle čega je galerija u Šangaju saopštila da je uklonila izložbu.

„Posle kritika, ponovo smo procenili sadržaj ovog umetničkog dela i umetnikovo objašnjenje i utvrdili smo da se u njemu ne poštuju žene.

„Dodatno, način na koji je video snimljen narušava privatnost", saopštio je muzej na kineskoj društvenoj mreži Veibo.

„Kao muzej koji podržava različitost, ovo ćemo shvatiti kao upozorenje, raditi na poboljšanjima i prema svima se odnositi sa empatijom", dodao je muzej savremene umetnosti.

Song je stvorio kontroverznu izložbu 2013. godine i od tada se pojavljivao u nekoliko televizijskih emisija.

U uvodu u projekat, kaže da je snimao žene dok su prolazile pored njega u studentskom centru, izvestio je list Saut Čajna post.

Zatim ih je ocenjivao prema tome koliko su mu atraktivne - od najlepših do najružnijih - da bi od materijala napravio sedmočasovni video.

„Ako želite da vidite kraljicu studentskog doma, morate da odete u muzej što je pre moguće.

„U suprotnom, kad padne veče, ovo mesto postaje živi pakao", kaže umetnik.

U intervjuu za magazin Vajs 2019. Song je rekao da su on i tim pomoćnika digitalno sortirali slike pod naslovima kao što su „oprostivo ružno" i „neoprostivo ružno".

Branio je delo rekavši: „Mislim da imam pravo da kažem istinu".

Na društvenoj mreži Veibu bilo je mnogo negativnih komentara jer je galerija prikazivala i reklamirala „mizogino" i „uvredljivo" umetničko delo.

„Nalazimo se u 2021. godini. Kako možete i dalje, bez imalo stida, da prikazujete žene kao objekte?", glasio je jedan od komentara.

„Ovo umetničko delo ne samo da vređa, već krši i ljudska prava - te žene nisu ni znale da ih snimaju", napisala je druga.



Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Hiljade ljudi na studentskom protestu u Beogradu

Nakon nekoliko nedelja blokada fakulteta u Srbiji demonstranti su se okupili na Trgu Slavija u Beogradu, gde su im se pridružili poljoprivrednici, ali i stanovnici mnogih mesta širom Srbije.

Pet razloga zašto i dalje volimo Otpisane

Jedna od najpopularnijih jugoslovenskih serija, reditelja Aleksandra Đorđevića počela je sa emitovanjem pre tačno pola veka - 22. decembra 1974. na Televiziji Beograd.