Italija, fudbal i Euro 2020: „Stalno nam je vaša slika bila pred očima, bili ste nam u srcima - bol onih koji su patili"

Trijumfalni doček fudbalskim reprezentativcima je pripremljen u Rimu, a slavilo se u celoj Italiji.

 

Team Captain Giorgio Chiellini
EPA
Kapiten sa peharom, ali i krunom pozdravlja navijače ispred hotela

 

Posle 18 meseci pandemijskog pakla, Italija je otvorila vrata fudbalskog raja na londonskom Vembliju.

Dan posle pobede nad Engleskom u finalu Evropskog prvenstva, Apeninsko poluostrvo poklonilo se novim šampionima Starog kontineta.

Kada je avion sa igračima i članovima stručnog štaba u zoru sleteo na aerodrom Leonardo da Vinči, a vrata čelične ptice se otvorila, prvo što su prvaci Evrope osetili u vazduhu bio je miris petardi i baklji koje su navijači palili do duboko u noć.

Okupljeni su ovacijama pozdravili kapitena Đorđa Kjelinija koji je u rukama držao pehar.

Poslednji put Italijani su ovaj trofej osvojili 1968. godine.

Zvezda je bio selektor Roberto Manćini, koga zovu i italijanskim čudom jer je nacionalni tim od ispadanja u kvalifikacijama za poslednje Svetsko prvenstvo doveo do niza od 34 neizgubljena meča.

Doveo je mlade igrače i vratio poverenje u tim. čime je Italijani podstakao da se ponovo zaljube u Azure.

Prethodno veče, reke navijači sjatile su se na centralne trgove najvećih italijanskih gradova, a gotovo svaki automobil bio je ukrašen barem jednom zastavom.

„Zaista nam je potrebno da se ponovo skupimo, da budemo zajedno i da slavimo, da uživamo u trenutku", rekla je Rimljanka Sara Đidići za novinsku agenciju Rojters.

Posle burne proslave u Rimu, mnogi stanovnici glavnog grada Italije su se probudili „malo težih glava" primorani da naruče dupli espreso kako bi došli sebi,

Mateo Falovo, vlasnik piljare u Rimu, kazao je za agenciju AFP da mu je drago što posle skoro godinu i po dana, može da se razmišlja o nečemu drugom, a ne o korona virusu.

 

Italy captain Giorgio Chiellini (R) and head coach Roberto Mancini (L) hold the trophy after the team's plane landed
EPA
Reprezentativci s peharom u ponedeljak ujutro (desno kapiten Đorđo Kjelini i levo Roberto Manćini s trofejem u rukama)

 

U ponedeljak popodne, fudbaleri Italije bili su gosti predsednika Serđa Matarele u palati Kvirinale.

Usledila je kratko putešestvije kroz centar Večnog grada, pa prijem kod premijera Marija Dragija.

Plavo-beli autobus se brzinom puža probijao kroz rimske ulice koja su okupirali navijači sa zastavama i u dresovima.

„Momci, svi smo uzbuđeni zbog onoga što ste uradili, dali ste nam razlog za sreću i zagrljaje", rekao je Dragi na prijemu u dvorištu elegantnog zdanja iz 16. veka.

Pored fudbalera, u delegaciji pristigloj iz Londona bio je i teniser Mateo Beretini koji je u nedelju u Londonu poražen od Novaka Đokovića u finalu Vimbldona.

„Svima ste nam ojačali osećaj pripadnosti Italiji", dodao je Dragi.

Zbog pandemije pobednička parada prvobitno nije bila planirana, ali se ekipa ukrcala u autobus sa otvorenim krovom i provozala ulicom Via del Korso do Pjaca Venecije.

Igrači su visoko držali trofej i otpozdravljali navijačima.

 

Italian football Captain Giorgio Chiellini steps off bus with trophy
Reuters

 

Fudbalsko oslobođenje

Italija je bila prva zapadna zemlja koju je pogodila pandemija korona virusa početkom prošle godine.

Do sada je u Italiji od Kovida-19 preminulo skoro 128.000 ljudi, po čemu je u Evropi gora samo Velika Britanija.

Većina mera koje su uvedene kako bi se sprečilo i usporilo širenje zaraze su nedavno ukinute i ono što se desilo u nedelju za mnoge je delovalo kao oslobođenje, navodi agencija AFP.

To je bila eksplozija sreće i radosti, mnogi su zaplakali slaveći pobedu fudbalera.

„Stalno nam je vaša slika bila pred očima, bili ste nam u srcima - bol onih koji su patili.

„Svi koji su pali na kolena zbog pandemije", napisao je kapiten Italije Đorđo Kjelini na Tviteru.

Italijanska reprezentacija nosi nadimak Azuri po plavoj boji neba koja je posebno jarka tokom leta.

Upravo su Azuri uspeli da tokom leta ujedine celu naciju koja je poznata po strastvenom praćenju fudbala.

„Fudbal nije metafora za život ili politiku, ali reprezentacija na kraju uvek oslikava naciju koju predstavlja.

U prethodnih mesec dana, tim Roberta Manćinija nas je podsetio da biti Italijan, posle svega, uopšte nije tako loše", navodi se u tekstu dnevnog lista Korijere dela Sera.

Od Alpske regije na severu do ostrva Lampeduza na krajnjem jugu, cela Italija je slavila.

Navijači su u gondolama veslali kanalima Venecije, a kolona automobila sa zastavama trubeći je prošla kroz centar Bergama, grada iz kojeg su u proleće 2020. vojnim kamionima masovno odvožena tela preminulih od korona virusa.

„Iza ovog tima stoji cela zemlja koja nikada ne odustaje, koja se nikada ne predaje i uvek nađe novu energiju i hrabrost", stoji u saopštenju Italijanske asocijacije katoličkih biskupa.

Italijanska privreda je u recesiji prethodnih meseci, a Udruženje farmera Koldireti saopštilo je da se nada da će trijumf na EP doneti podsticaj privredi kao i 2006. kada su Azuri postali prvac sveta.

Agencija Rojters navodi da je u godini posle osvajanja Mundijala, italijanska privreda zabeležila rast izvoza od deset odsto, a skočio je i broj stranih turista za 3,5 odsto.

„Da li će ova pobeda ostati samo divno sećanje iz mračnog doba ili će postati simbol novog rađanja, zavisi samo od nas", zaključuje se u tekstu lista Korijere dela Sera.

Kako se gledalo finale?

Utakmica u nedelju uveče počela je zaglušujućom tišinom jer su Englezi poveli već na samom početku. Ipak, Italijani su kasnije uspeli da izjednače.

Usledilo je izvođenje penala koje su pojedini sa slabijim živcima jedva mogli da gledaju.

Hiljade navijača zajedno su gledali prenos u Rimu i kada je engleski igrač Bukajo Saka promašio penal - što je označilo pobedu Italijana - okupljeni su spontano poečli da skaču, pevaju i grle jedni druge u ekstazi.

Odmah su krenula slavlja u celoj državi.

„Tako sam srećna! Mi smo evropski šampioni, idem da slavim celu noć, celu noć ću da slavim", rekla je Beotriče Matioli iz Rima novinskoj agenciji Rojters.

„Neverovatno, neverovatno, ne možete se lepše osećati, ovo je divno, pobedili smo u finalu!", poručio je Stefano Guči, još jedan navijač Azura iz italijanske prestonice.


 

Italian fans outside Rome's Colosseum
Reuters
Navijači sa zastavama ispred Koloseuma
Italy fans celebrate as they drive in a car in Naples. Photo: 11 July 2021
Reuters
U Napulju na jugu Italije ljudi su pevali i trubili automobilskim sirenama u znak radosti
Italian football fans in Rome react during the Italy-England Euro 2020 final in London. Photo: 11 July 2021
Reuters
Bilo je mnogo napetih trenutaka za navijače plavih tokom neizvesnog finala koje se završilo rezultatom 1-1 u regularnom vremenu

 


Pogledajte koga bodre ljubitelji fudbala u Srbiji


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.