Svetski dan emotikona: Piši emodžijem da te ceo svet razume

Oni postoje godinama, ali malo ljudi zna da ove sličice koje oslikavaju naša razna raspoloženja u onlajn svetu imaju međunarodni dan proslave.
emodžiji
BBC
emodžiji

Svemoćni internet diktira način komunikacije, a poslati poruku bez smajlija, srculenaca koja lete ili šljašte, avokada ili jednoroga danas je gotovo nezamislivo.

Male ikone, poznatije kao emodžiji (emotikoni) toliko su popularne u komunikaciji da su dobile i sopstveni praznik - u svetu se 17. jul obeležava Svetski dan emodžija.

Iako ponekad se čine banalnim, mnoge studije pokazale su da emodžiji imaju veoma značajnu ulogu u komunikaciji.

„U nedostatku vremena, emodži efektno zamenjuje prekomernu upotrebu reči, odnosno slovnih znakova, uvodeći na taj način i novu ekonomiju jezika", kaže Dr Luka Bešlagić, docent na Fakultetu za medije i komunikacije za BBC na srpskom.

Popularnost emodžija pokazuje i činjenica da ga je 2015. godine Oksfordski rečnik proglasio za reč godine.

Dve godine kasnije popularni emodži dobio je ulogu u istoimenom filmu.

Njihov retrospektivni uticaj na tradicionalne medije može se ilustrovati slučajem savremenog romana „Emodži Dik", čiji autor Fred Benenson preuzima književni klasik „Mobi Dik" Hermana Melvila i „prevodi" ga na jezik emodžija.

Emodži za sve generacije od 7 do 77

Iako ne zna mnogo o njima, sedamdesetogodišnja Veliborka Marković često ih koristi.

„Uglavnom šaljem srculenca i zvezdice", kaže za BBC na srpskom.

Ova penzionerka iz Beograda obično koristi „te sličice" kada se dopisuje preko Vajbera, koje su joj instalirale unuke.

One su tinejdžerke i žive u inostranstvu, pa im je najednostavnije da se s bakom čuju ili dopisuju preko ove aplikacije.

Unuke joj šalju fotografije ili neke smešne klipove.

Veliborka najčešće na ove poruke odgovara emodžijem koji predstavlja srce.

Desi se nekada da pošalje i smajlija.

„Onaj što mu izlaze suze na oči, taj mi je omiljeni", dodaje ona.

Kada se dopisujete i pošaljete smajli koji plače od smeha dajete do znanja da vam je bilo mnogo smešno ono što vam je neko napisao, odnosno dajete mogućnost da vas u tom trenutku zamisli kako se glasno smejete.

Milica Ranković, dvanaestogodišnjakinja iz Beograda, služi se jezikom emodžija više nego dobro.

Mobilni telefon je dobila pre dve godine, ali je emodžije počela češće da upotrebljava sa početkom onlajn nastave.

Kaže da ume čitave rečenice da sroči koristeći samo emodžije i poneku reč.

„Ako na primer želim da pozovem drugare da vozimo bicikle, poslaću im ➡️

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.

Tur de Frans gorivo – tajne timske kuhinje

Zamena za 6.000 kalorija dnevno koje učesnici Tur de Frans sagorevaju, dok se pregovara o nejasnoćama i auto-putevima biciklističke trke od 21 etape i skoro 3.800 kilometara, može biti ogroman izazov.